Gribe Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Grip, Influenza adı verilen bir virüs tarafından oluşturulan, ani olarak 39°C üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle başlayan bir enfeksiyon hastalığıdır. Grip kendisini ateş ya da titreme hissi, öksürük, boğaz ağrısı, vücut ağrıları, baş ağrısı, ciddi halsizlik, çocuklarda yetişkinlerden daha sık olmak üzere bazen kusma ve ishal ile gösterir.

Grip Nasıl Bulaşır?

Grip  virüsü çok kolay ve hızlı bulaşır. Başlıca bulaşma yolları, öksürük ve hapşırık ile etrafa saçılan damlacıkların hava yolu ile bulaşması, hasta kişiler ile direkt temas edilmesi ve hasta kişilerin ağız-burun akıntıları ile temas etmiş eşyalar ile bulaşmadır.

Gripten Nasıl Korunuruz?

Gribe yakalanmış kişiler ile yakın temastan kaçınmalıdır.
Grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde evde istirahat edilmelidir.
Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas sınırlandırılmalıdır.
Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kağıt mendille kapatılmalı ve kullanılan kağıt mendil çöp kutusuna atılmalıdır.
Sabun ve su ile eller sık sık yıkanmalıdır.
Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınmalıdır.
Yüzeyler sık sık temizlenmelidir.

Gribe Ne İyi Gelir

 Gribe Ne İyi Gelir

 Soğanlı Bal: Bir baş çiğ soğanın içine iki kaşık bal konularak uygulanan karışımın gribal  enfeksiyon ve baş ağrısına iyi gelir.

 Sebze suyu: Grip olduğunuzda salata yapmak ve yemek düşüneceğiniz en son şey olabilir.  Ancak bir bardak az tuzlu sebze suyunu rahatça içebilirsiniz. Böylece vücudunuz bağışıklık  sisteminizi destekleyen antioksidanları kazanır ve susuz kalmazsınız. Canınız tatlı bir  şeyler isterse de yüzde 100 meyve suyu içebilirsiniz.

 Tavuk suyu çorbası: Bilimsel olarak tavuk suyunun anti-inflamatuar etkisi ve gribi  iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Çalışmalara göre, sıcak tavuk çorbası vücudunuzu bakteri ve  virüslerden koruyan burun yolunuzdaki kısa tüylerin yeteneğini geliştiriyor.

Sarımsak:  Sarımsağın antimikrobiyal ve bağışıklığı destekleyen özellikleri var ve ayrıca burun tıkanıklığına da faydası olabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir