Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş yanığı özellikle yaz aylarında mustarip olunan bir durumdur. Yaz tatilinde güneşin tadını çıkarırken sonrasında vücutta meydana gelebilecek ağrılı durum tüm tatili mahvedebilir. Özellikle ciltleri hassas olan kişilerin güneşten daha kolay etkilendikleri ve vücutlarında güneş yanıklarının daha sık görüldükleri tespit edilmiştir.

Güneş Yanıkları Nedir?

Güneş yanıkları cildin güneş ışınları maruz kalmaları sonucu oluşan bir durumdur. Güneşe aşırı şekilde maruz kalan cilt reaksiyon göstererek yanık benzeri bir reaksiyon verebilir. Güneş yanıkları beyaz tenli ve hassas cilde sahip olan kişilerde daha sık görülen bir sorundur. Küçük çocuklar ve bebekler de güneş ışığından çok fazla etkilenirler. Risk grubunda olan diğer kişiler arasında daha önce güneş yanıkları ile mücadele etmiş kişiler de yer alır. Görevleri gereği sürekli olarak açık havada bulunması gereken veya yoğun Güneş ışını altında yaşamak zorunda kalan kişiler de güneş yanıkları ile karşılaşabilirler.

Güneş Yanıklarının Belirtileri Nelerdir?

Güneş yanıkları yaz ve bahar aylarında sıklıkla meydana gelen reaksiyonlardır. Güneş yanıklarının en basit belirtisi vücutta meydana gelen kızarıklıklardır. Güneş yanıklarının diğer belirtileri ise şöyle açıklanabilir:

 • Ciltte meydana gelen iltihaplı lezyonlar
 • Yanın bulunduğu bölgede şiddetli olarak ağrı hissedilmesi
 • Vücutta şişme bebek kabarcıklar meydana gelmesi
 • Güneş ışığına maruz kalınan yerdeki derinin soyulmaya başlanması
 • Ateşin yükselmesi ve düşürülememesi
 • Ani bir baş ağrısı yaşanması
 • Midenin bulanması veya kusma gibi sorunların meydana gelmesi
 • Kişilerin sürekli olarak yorgun ve halsiz hissetmesi

Güneş Yanıklarına Neler İyi Gelir?

Güneş yanığına ne iyi gelir sorusuna farklı yanıtlar verilebilir. Doğal tedavi yöntemleri veya kremler ile güneş yanıklarının kısa süre içerisinde geçirilmesi amaçlanır. Güneş yanığı giderme için yapılabilecekler şöyle açıklanabilir:

 • Güneş yanıklarının meydana geldiği bölgenin soğuk su ile yıkanması ve bölgeye buz kompresi yapılması
 • Ilık duş alınması
 • Ilık duş alınırken suyun içerisine katılan kabartma tozu ile ciltteki yanıkların ağrısının hafifletilmesi sağlanabilir
 • Güneş yılını meydana geldiği bölge yoğurt sürülmesi bölgedeki acının hafifletilmesine yarayacaktır
 • Çok ciddi Ağrı sorunu ile karşılaşan kişiler Aspirin veya ağrı kesici kullanabilirler
 • Sirke duş alınırken duş suyuna eklenerek Güneş yanığının belirtilerinin hafifletilmesi sağlanabilir. Sirke daha düşük seviyedeki yanıklar işin etkili olacak bir yöntemdir

Güneş Yanıklarından Nasıl Korunulabilir?

Güneş yanığı giderici birçok yöntem bulunur. Bu yöntemlerin uygulanması ile güneş yanıklarının tedavisi sağlanabilir. Vücutta güneş yanıkları meydana gelmeden de bazı önlemler alınabilir. Alınan bu önlemler sayesinde güneş yanıklarında oluşmasının önüne geçilir. Güneş yanıklarının önüne geçilebilmesi için alınabilecek önlemler ise şöyle sıralanabilir:

 • Her gün güneş kremi veya güneş koruyucu kullanılmalıdır
 • Özellikle sabah 10 ile öğlen 4 arasında direkt güneş ışığına maruz kalınacağından dışarıya çıkılmamalıdır
 • Çocuklar ve bebekten güneş ışığından daha kolay etkilendikleri için güneş kremi sürülmeden çocukların dışarı çıkarılmaması gerekir
 • Ayrıca çocukların ve bebeklerin güneş ışığına maruz kalacak şekilde giydirilmemesi ve şapka ile Güneş ışınlarından korunması sağlanmalıdır
 • Güneşe çıkarken Güneş gözlüğünün kullanılması gerekir
 • Güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkması gereken kişiler şemsiyelerden yardım alabilirler
 • Ciltte yanık meydana gelmesi durumunda dermatologlar ile iletişime geçilerek gerekli önlemler alınması için neler yapılabileceği öğrenilmelidir.

Güneş Yanıklarında Hangi Kremler Kullanılır?

Güneş ışınlarından olumsuz şekilde etkilenmemek için birçok korunma yöntemi bulunur. Güneş ışınlarından korunmanın en öfkeli yolu güneş kremleri ve koruyucu losyonlardır. Güneş yanıkları meydana geldikten sonra farklı içeriklere sahip kremler önerilebilir. Bu kremler doktorlar tarafından önerilebildiği gibi eczanelerden de temin edilebilirler. Güneş yanığı kremi arayışında olan kişiler aloe vera bulunan kremleri kullanabilirler. Aloe vera içerikli kremler ve jeller güneş yanıklarına iyi gelen kremlerdir. Kortizon içeren kremler de güneş yanıklarının tedavisinde kullanılabilecek kremler arasında yer alırlar. Bu kremlerin kullanılması ile vücutta meydana gelen güneş yanıklarının ağrısı ve şişliklerinin giderilmesi sağlanabilir. Güneş yanığına ne iyi gelir yüz için diye sorulduğunda aloe vera içerikli jeller ve kremler gösterilebilir. Bu kremler yüz bölgesinde meydana gelen güneş yanıklarında kullanılabilecek olan krem türleridir. Ayrıca güneş yanıkları için soğuk su ile ıslatılmış havluların kullanılması da ağrı ve sızının geçirilmesini sağlayacaktır.

Güneş Yanıkları Ne Zaman Geçer?

Güneş yanıkları nasıl geçer sorusunun en hızlı ve basit cevabı soğuk sudur. Soğuk su ile ıslatılmış havlular güneş yanıklarının meydana gelen bölgelere uygulanarak güneş yanıkları nedeniyle meydana gelen ağrı ve sızının ortadan kaldırılması sağlanabilir. güneş yanıklarını ayrıca bol su içmek de iyi gelecektir. Güneş yanığı ne zaman geçer sorusunun cevabı ise yanığın durumuna göre değişebilir. Ancak güneş yanıklarının ortalama olarak 3 ila 5 gün arasında geçtikleri ve vücudun iyileştiği görülmüştür.

İçeriği Oylayın

“Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın