Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Gebelikte mide bulantısı, gebelikte en sık rastlanılan belirtilerden biridir. Gebeliğin özellikle ilk üç ayında %80 oranında görülen bezdirici bir rahatsızlıktır. Gebelik döneminde mide bulantısı gebeliğe bağlı olarak değişen hormonlardan kaynaklanmaktadır.  Özellikle ikiz gebeliklerde mide bulantısı daha şiddetli yaşanabilir. Gebeliğin ilk üç ayı tamamlandıktan sonra sorun yavaş yavaş ortadan kaybolabilir. Ancak bazı gebeliklerde doğuma kadar da mide bulantısına maruz kalınabilir. Mide bulantısı gebeliğin 4-5. Haftalarında başlayabilir. Gebelikte mide bulantısı ile beraber kusma da yaşanabilir. Kusma ile birlikte aşırı sıvı kaybı yaşanıyorsa tıbbi müdahaleye gerek duyulabilir. Ancak vücutta sıvı kaybı yoksa evde alınacak önlerle de mide bulantısı kontrol altına alınabilir.

Gebelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Zencefil: Gebelikte yaşanan mide bulantıları için zencefil kullanılabilecek doğal bitkilerden biridir. Oluşan mide bulantısını hafifletmek için zencefil çayı hazırlanarak günde iki fincan içilebilir.

Sindirimi Kolay Besinler: Gebelikte mide bulantısını önlemek için aşırı yağlı ya da protein değeri yüksek gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu tür gıdaların sindirimi zor olduğu için mide bulantılarını arttırabilir. Özellikle tuzlu ve keskin kokusu olamayan krakerler mide bulantısını bastırmak için tüketilebilir.

Limon: Gebelik döneminde mide bulantısı için en sık tercih edilen gıdalardan biri de limondur. Bazı gebeler sadece limon kokusu ile bile mide bulantısını bastırabilir. Limon ayrıca zencefil çayına ilave edilerek de kullanılabilir.

Nane: Nane yine mide bulantısına iyi gelen bir bitkidir. Ancak mide ekşimesi yaşanıyorsa nane tüketilmemelidir. Taze nane yaprakları kullanılabileceği gibi nane çayı da hazırlanarak gebelikte mide bulantısı için tüketilebilir.

Su: Gebelikte yaşanan sıvı kaybı mide bulantısını tetikleyen bir faktördür. Mide bulantısının yoğun yaşandığı günlerde bol su tüketilmeye özen gösterilmelidir. Ancak su bir anda değil yudum yudum içilmelidir. Mide bulantısı şayet sıvı kaybı dolayısı ile yaşanıyorsa tüketilen su ile kaybedilen mineraller yerine koyularak sorun hafifleyecektir.

Mide Bulantisi Elma

Elma: Elma lif bakımından zengin bir meyvedir. Mide bulantısı yaşandığında bir dilim elma tüketmek mide bulantısını hafifletebilir.

Tavuk Suyu: Tavuk suyu soğuk algınlığı nedeni ile oluşan hastalıklara karşı şifa kaynağıdır. Tavuk suyu mide bulantısı yaşandığında birkaç yudum içilirse bulantıya karşı iyi gelir.

Gebelikte Mide Bulantısına Karşı Diğer Önlemler

  • Gebelikte yoğun yaşanan mide bulantısı ile beraber baş dönmesi de sık görülen problemlerden birdir. Bu gibi durumlarda fazla ayakta kalmamaya mümkün olduğunca dinlenmeye özen gösterilmelidir.
  • Oda sıcaklığı da mide bulantısını tetikleyen etkenler arasındadır. Mide bulantısı anında bulunulan odanın havalanması bulantıya karşı iyi gelecektir.
  • Yine mide bulantısı anında açık havada yürüyüş yapmak sorunu gidermek için faydalı olabilir.
  • Gebelikte mide bulantısı yaşanıyorsa kahve, çay, ağır et yemekleri ve hazır gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu tür gıdalar mide bulantısını daha fazla tetikleyebilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir