Havuç Neye İyi Gelir?ne iyi gelir

Havuç oldukça güçlü antioksidan özelliği olan bir sebzedir. İçeriğinde bulunan beta-karoten cilt, saç ve tırnak sağlığını korur. Ayrıca kalp hastalıkları riskini azaltıcı etkisi vardır. Lif bakımından zengin bir içeriğe sahip olan havuç, sindirim sisteminin daha rahat çalışmasına yardımcı olarak kabızlığı engeller. Kalori yönünden düşük bir içeriğe sahip olduğu için diyet yapanlar için de faydalıdır. Havuç açlık süresini uzatarak daha uzun süre kişiyi tok tutar. Bu nedenle diyet yapanlar havucu ara öğünlerde gönül rahatlığı ile atıştırmalık olarak tüketebilir.

Havuç Neye İyi Gelir?

Bağışıklık Sistemi: Vücut için önemi büyü olan bağışıklık sisteminin daha güçlü olması için protein ve lipidlere ihtiyaç vardır. Protein ve lipidler her sebzede bulunmamaktadır. Havuç bu tür vitamin ve mineraller bakımından oldukça iyi bir kaynaktır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve fonksiyonlarını daha iyi gerçekleştirmesi için A, C, E, B, demir, bakır ve çinko yönünden zengin olan havuç bağışıklık sistemini olumlu yönde etkileyerek vücudun direncini arttırır.

Potasyum: Havuç potasyum yönünden de iyi bir kaynaktır. Potasyum, beyin ve kalp sağlığı için oldukça yararlıdır. Ayrıca kan şekerini düşürür, kas kramplarını engelleyici özelliği vardır. Potasyum aynı zamanda strese karşı da iyi gelir. Dolayısı ile havuç tüketerek potasyum ihtiyacı karşılanabilir.

Güneşte Korunma: Havucun antioksidan özelliği cildi serbest radikallere karşı korur. Cildin daha esnek bir yapıda olmasını sağlayarak yaşlanma belirtilerini azaltıcı etki sağlar. UV ışınları ve güneş yanıklarına karşı da koruyucu etkisi vardır.

Sindirim Sistemi: Günlük 1 tane havuç tüketmek sağlıklı bir sindirim sistemi için oldukça yararlıdır. 1 tane havuç günlük besin lifi ihtiyacının yaklaşık %7’sini karşılar. Şayet kilo kontrolü için diyet uygulanıyorsa ara öğünlerde havuç diyet listesine eklenebilir.

Göz Sağlığı: Havucun gözler için ne kadar faydalı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre haftada en az 2 tane havuç tüketen kadınlarda tüketmeyen kadınlara oranla glokom hastalığının görülme oranı daha azdır. Glokom göz tansiyonu olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Havucun içeriğinde yer alan A vitamini göz fonksiyonlarını koruyarak gözlerin nem oranını dengeler ve göz kuruluğunu engeller.

Kalp Sağlığı: Yapılan bir araştırmaya göre sarı renkli sebzelerin kalp sağlığını koruduğu belirtilmiştir. Havuç ve havuç rengindeki diğer sebzeler düzenli olarak tüketildiği zaman kalp ve damar hastalıklarının görülme olasılığı %30 oranında azalır.

Havucun Diğer Yararları

  • Kanı temizleyici etkisi vardır.
  • Ağızda oluşan bakterileri temizleyerek diş ve ağız sağlığını korur.
  • Havuç mide ülserine karşı iyi gelir.
  • İçeriğinde buluna besin lifi kötü kolesterolün düşmesini sağlar, iyi kolesterolü de yükseltir.
  • Potasyum içeriği sayesinde düşük tansiyona karşı iyi gelir.
  • Vücudun alkali dengesini koruyucu etkisi vardır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir