Hazımsızlığa Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Hazımsızlık özellikle yemek yendikten sonra ortaya çıkan, karın boşluğunda tüketilen yiyeceklerin sindirimi anında meydana gelen rahatsızlık hissi olarak tanımlanabilir. Kişi hazımsızlık problemine maruz kalmışsa mide ağrısı, geğirme, mide yanması, şişkinlik hissi gibi şikayetler yaşayabilir.

Hazımsızlık çoğu zaman her hangi bir neden olmaksızın ortaya çıkabilir. Bu durumda yaşanan hazımsızlık psikolojik kökenli olabilir. Bazı durumlarda ise hazımsızlık bazı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Mide kanseri, gastrit, yemek borusu ile alakalı rahatsızlıklar hazımsızlığa yol açabilir. Bu tür yaşanan hazımsızlık genellikle yemeklerin ardından oluşum gösterir.

Yemek yendikten birkaç saat sonra ortaya çıkan hazımsızlık ise pankreas yetmezliği, on iki parmak bağırsağı ülseri gibi hastalıkların belirtisi olarak yaşanabilir.

hazimsizlik

Hazımsızlığa Neden Olur?

Hazımsızlık hastalıklar, kullanılan ilaçlar ve yaşam tarzı nedeniyle ortaya çıkabilir. Hazımsızlığa neden olan hastalıklar şu şekilde sıralanabilir;

  • Yaralar
  • Mide kanseri
  • Diyabet hastalığı
  • Kronik pankreatit
  • Tiroit hastalığı
  • İrritabl bağırsak sendromu

Hazımsızlığa Ne İyi Gelir?

Hazımsızlık sorunu yaşayan kişiler mutlaka altta yatan nedeni araştırmak için uzman bir doktora başvurmalıdır. Altta yatan neden saptandıktan sonra tedavi süreci başlatılarak önlem alınabilir. Ayrıca hazımsızlık tedavisi evde bazı bitkilerin yardımı ile de yapılabilir.

Zencefil: Zencefil çok eski yıllardan bu güne kadar mide problemlerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Zencefil çay şeklinde hazırlanarak hazımsızlığa karşı gün içinde 2 fincan kadar içilebilir. Zencefil çayı mide fonksiyonlarını düzenleyerek mide de oluşan problemlerin giderilmesini sağlar.

Papatya Çayı: Papatya çayının kasları rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Bu etkisinin yanı sıra bağırsakları da yumuşatıcı özellik sağlar. Kuru papatya kaynatılmış suya atılarak 5 dakika kadar demlenir. Demlenen çay öğünlerden yaklaşık 30 dakika önce ılık olarak içilir. Papatya çayı gün içinde 3 fincana kadar içilebilir.

Rezene Çayı: Rezene çayı mide problemlerine karşı kullanılan etkili yöntemlerden biridir. Mide ve bağırsak şikayetlerini gidermek için rezene çayından faydalanmak mümkündür. Rezene demlenerek gün içinde 2 ya da 3 bardak içilebilir.

Su: Bitkisel çayların haricinde bol su tüketmek bağırsak ve mide fonksiyonlarını düzenlemek için etkili olur. Su her derde deva bir mineral kaynağıdır. Gün içinde herkesin en az 2 litre su tüketmesi önerilmektedir. Bitki çayları, meyve suları ya da diğer içecekler kesinlikle suyun yerini tutmaz.

hazimsizlik

Egzersiz: Hazımsızlık yanlış ya da sağlıksız beslenme, hareketsiz bir yaşam nedeniyle oluşum gösterebilir. Obezite problemi olan kişilerde hazımsızlık sorununa daha çok rastlanır. Obezite problemi olan kişilerin yaşam tarzını değiştirmesi, beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesi ve düzenli egzersiz yapması gerekir. Bu sayede hazımsızlık kontrol altına alınabilir. Egzersiz yapmak sağlıklı bir yaşam sürmek için hayatın vazgeçilmezi olmalıdır. Düzenli egzersiz sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlar.