Ihlamur neye iyi gelir?ne iyi gelir

Ihlamur, 25-30 metre boylanabilen bir ağacın çiçekleridir. Hoş bir kokusu olan ıhlamur bu özelliği ile sokak araları, ev balkonları ve bahçelerinde de yaygın bir şekilde yetiştirilmektedir. Kışın yaprakları kullanılarak çay şeklinde yaygın bir şekilde kullanılır. Kışın bal ve limon ile karıştırılarak çay hazırlandığında sağlık için inanılmaz faydalı olur. Ihlamur kalsiyum, A vitamini, B6 vitamini, tanen, şeker ve glikoz haricinde daha farklı mineraller de içerir. Genellikle soğuk havalarda soğuk algınlığı ve soğuk algınlığına bağlı gelişen birçok hastalığa karşı önlem almak için tüketilebilmektedir.

ihlamur 2

Ihlamur neye iyi gelir?

Soğuk algınlığı: Özellikle kış aylarında yaygın bir şekilde karşılaşılan soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıklara karşı ıhlamur tüketilebilir. Hastalıklar için daha fazla verim alabilmek adına ıhlamur çayına bal ve limon eklenebilir. Bal ve limonun etkisi ile hastalıklarla daha kolay mücadele edilebilir.

Öksürük: Ihlamur üşütmeden kaynaklı olan öksürüğe karşı iyi gelir. Yatıştırıcı etkisi vardır. Düzenli aralıklar ile tüketildiğinde öksürüğe yol açan bakteri ve mikropların temizlenmesini sağlar. Solunum yollarında öksürük kaynaklı oluşan tahrişi giderir.

Vücut direnci: Ihlamur çay şeklinde hazırlanarak tüketildiğinde kan dolaşımını hızlandırıcı etki yaratır. Vücudu sıcak tutar. Özellikle kış aylarında üşüme problemine karşı iyi gelir.

Stres: Ihlamur çayının sinirleri yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır. Ihlamur çayına karanfil eklenerek tüketildiğinde sinir sistemini rahatlatıcı etki yaratır. Stres kaynaklı kötü düşünceleri yok eder. Ancak gece geç saatlerde ıhlamur çayı içmek uykusuzluğa yol açabilir. Bu nedenle gece geç saatlerde ıhlamur tüketiminden kaçınılmalıdır.

Cilt sağlığı: Ihlamur vücut sağlığının yanı sıra cilt sağlığı için de faydalıdır. Ihlamur çayı ile gözlere pansuman yapıldığında gözlerin dinlenmesini sağlar. Göz kapakları çevresinde meydana gelen bakteri ve çapakların temizlenmesi için etkili olur. Ihlamur suyu ile cilt silindiğinde cilt lekesi, cilt hastalıkları ve yaşlanma izlerine karşı iyi gelir.

Saç sağlığı: Ihlamur saç sağlığı için de oldukça faydalı bir bitkidir. Ihlamur yaprakları kaynatılarak hazırlanan su ile saçlar yıkandığında saçların sağlıklı, parlak ve anlı bir görünüm kazanması sağlanabilir. Ayrıca saç derisinde oluşan kaşıntı, kepek gibi problemlere karşı da iyi gelir. Saç derisini güçlendirir, saç dökülmesini engeller. Serbest radikallerden saç derisini arındırır ve hastalıklara karşı koruyucu etki yaratır.

ihlamur 3

Astım ve bronşit: Ihlamur solunum sistemi ile alakalı gelişen hastalıklara karşı iyi gelir. Nefes açıcı etkisi bulunmaktadır. Üşütme kaynaklı oluşan bronşit hastalığına karşı iyi gelir. Rahatlatıcı ve bronşları yumuşatıcı etkisi bulunmaktadır. Ayrıca karaciğerde meydana gelen iltihaba karşı da faydalıdır. Kronik astım için düzenli olarak tüketildiğinde astım nöbetlerini hafifletir ve rahatlatıcı etki yaratır.

Sindirim sistemi: Ihlamur sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Bağırsak hareketlerini arttırır, hazmı kolaylaştırır ve mide sıkıntılarına karşı iyi gelir.