İltihaplı Eklem Hastalıklarına Karşı Ne İyi Gelir?

İltihaplı eklem hastalıklarına ne iyi gelir sorusu eklemlerinde ağrılar meydana gelen kişiler tarafından sıkça sorulur. Eklemlerde hastalıklar ve ağrıların meydana gelmesinin nedenleri arasında yanlış beslenme ilk sıralarda gösterilir. Yanlış beslenmeye ek olarak hareketsiz yaşam ve aşırı kilo eklemlerde ağrıların meydana gelmesine neden olur. Eklemlerinde iltihap bulunan ve ağrı sorunu ile karşılaşan kişiler bazı besinleri düzenli olarak tükettikleri takdirde ağrılarının hafifletebilirler.

Balık

İltihaplı eklem hastalıklarına ne iyi gelir sorusuna verilebilecek ilk cevap yağlı balıklardır. Yağlı balıklar Omega 3 bakımından zengin olan besinlerde ve eklem kireçlenmesinin önüne geçerler. Omega 3 bakımından yararlı olan balıklar ayrıca eklemlerde meydana gelen ağrı ve sızı durumlarının hafifletilmesine de yardımcı olurlar. Yağlı balık tüketimi ile Omega 3 ve D vitamini alınması sağlanabilir. D vitamini alınması ile kemiklerin daha sağlam olması sağlanacaktır. Omega 3 ise eklemlerde ve kemiklerde meydana gelebilecek iltihabın önüne geçecektir. Eklem hastalıklarında kullanılması önerilen yağlı balıklar şöyle sıralanabilir:

 • Somon
 • Ringa balığı
 • Ton balığı
 • Uskumru
 • Alabalık
 • Sardalya
 • Hamsi

Soğan ve Sarımsak

İltihaplı eklem hastalıklarına ne iyi gelir sorusuna aynı ailede yer alan soğan ve sarımsak cevabı verilebilir. Soğan ve sarımsak iltihaplı eklem hastalıkları başta olmak üzere kalp hastalıklarına ve grip gibi pek çok hastalığa da iyi gelmektedir. Soğan ve sarımsak tüketimin sayesinde eklemlerin daha sağlıklı olacağı ve eklemlerde bulunan iltihapların ortadan kalkacağı söylenmektedir. Düzenli olarak soğan ve sarımsak tüketen kişilerin eklemlerindeki kireçlenmelerin daha az oranda görüldüğü ve eklem ağrılarına daha az maruz kaldıkları görülmüştür. Düzenli olarak soğan ve sarımsak tüketilmesi durumunda eklemlerde meydana gelen kireçlenme ortadan kaldırılırken eklemlerin daha sağlıklı olması sağlanacaktır. Özellikle sarımsak içerisinde bulundurduğu besinler ile iltihaplarının önlenmesinde rol oynamaktadır. Soğan ve sarımsak çiğ olarak tüketilebileceği gibi yemeklerde de kullanılabilir. Soğan ve sarımsağın bir diğer kullanım önerisi ise sos haline getirilerek salatalarda kullanılmasıdır.

Yeşil Sebzeler

İltihaplı eklem hastalıklarına ne iyi gelir sorusuna verilebilecek cevaplar arasında yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Yeşil yapraklı sebzeler iltihabı azaltabilme etkisine sahiptirler. Özellikle ıspanak ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler tüketildiği takdirde eklemlerde meydana gelen iltihaplanmanın azaltılacağı söylenmektedir. Yeşil yapraklı bitkiler içerisinde k vitamini bulunur ve k vitamini özellikle kıkırdak sağlığı için oldukça önemlidir. K vitamininin yeterli olarak alınması durumunda eklemlerde meydana gelebilecek kireçlenmenin ve iltihaplanmanın önüne geçilir. K vitamini bakımından zengin olan ıspanağın düzenli olarak kullanılması ile iltihaplanmanın önüne geçilebilir. Yeşil yapraklı sebzeler arasında yer alan brokoli de iltihap nedeniyle ortaya çıkan ağrıların azaltılmasında etkili olan sebzelerden biridir. Yeşil yapraklı sebzelerin içerisinde k vitaminine ek olarak E vitamini ve C vitamini de bulunur. E vitamini vücuttaki iltihaplara karşı koruyucu görevi görmektedir. Yeşil sebzeler içerisinde bulunan C vitamini ise eklemlerin daha sağlıklı olmasını ve kolajen yapımının arttırılmasına yardımcı olur.

Zeytinyağı

Eklemlerde meydana gelen iltihap durumunun ortadan kaldırılmasına yardımcı olan besinlerden birisi de zeytinyağıdır. Doğal ve sızma zeytinyağı ağrı kesici bir etkiye sahiptir. Sızma zeytinyağının ağrı kesici etkiye sahip olması nedeniyle eklemlerde meydana gelen iltihaplanma sonucunda ortaya çıkan ağrının hafifletilmesinde zeytinyağı kullanılabilir. Düzenli olarak zeytinyağı tüketildiği takdirde eklemlerde meydana gelen iltihaplanmanın önüne geçilmektedir. Eklemlerde meydana gelen iltihabı azaltan zeytinyağı ayrıca eklemlerdeki şişliklerin azaltılmasında ve kıkırdak kaybının önüne geçilmesinde faydalıdır. Sızma zeytinyağı kullanımı ile birlikte eklem sağlığı korunabilir ve eklemlerde meydana gelen iltihaplar tedavi edilebilir.

Kırmızı Meyveler

İltihaplı eklem hastalıklarına ne iyi gelir sorusu eklemlerinde iltihap bulunan kişiler tarafından sıkça sorulur. Eklemlerde meydana gelen iltihaba iyi gelen besinler arasında kırmızı meyveler de gösterilebilir. Kırmızı meyveler c vitamini bakımından zengin olan meyvelerdir ve vücutta meydana gelen hastalıklara karşı vücudu korurlar. Kırmızı meyveler düzenli olarak tüketildikleri takdirde eklemlerde meydana gelen iltihabı da azaltacaklardır. C vitamini bakımından zengin olan ve antioksidan içeriği ile iltihaplanmalara karşı koruma özelliğine sahip olan kırmızı meyvelerin kullanımı ile eklemler daha sağlıklı hale getirilebilir. C vitamini bakımından ve antioksidan bakımından zengin olan kırmızı meyvelerin düzenli olarak tüketilmesi kasların ve kemiklerin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Eklemlerde meydana gelen iltihaplanmanın hafifletilmesinde rol oynayan kırmızı meyveler ise şöyle sıralanabilir:

 • Ahududu
 • Böğürtlen
 • Çilek
 • Yaban mersini
 • Kiraz
 • Vişne
 • Karpuz
 • Siyah erik
 • Kızılcık
 • Goji berry
 • Üzüm
İçeriği Oylayın

“İltihaplı Eklem Hastalıklarına Karşı Ne İyi Gelir?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın