İshale Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

İshal, değişik hastalıklar ve gıda zehirlenmesi gibi rahatsızlıklar neticesinde veya ishale karşı etkili olan bazı besinlerin aşırı derecede tüketilmesi sebebi ile oluşabilir. İshalin devam ettiği süre içerisinde sıvı alınımının çoğaltılması ve sindirimi kolay olan hafif besinlerin tüketilmesi gerekir.

İshal rahatsızlığının devam ettiği sürede baharatlı ve acı gıdalar, alkol, kafein, yağlı besinler, süt ürünleri ve yüksek düzeyde lif içeren besinlerden uzak durmak gerekmektedir. İshale oldukça iyi gelen besinler arasında yer alan pirinç, elma püresi, muz ve 1-2 dilim ekmek ilk başlarda gelmektedir.

İshale İyi Gelen Yardımcı Gıdalar

Pirinç: ishal esnasında dışkının katılaşmasına yardımcı olabilmek için düşük lif içerikli bağlayıcı besinlerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir. İshal rahatsızlığı uzun sürüyorsa ve pirinç tüketmekte zorlanıyorsanız 1 su bardağı beyaz pirinci 3 su bardağı suyun içinde 1 saat kadar bekletip süzdükten sonra pirinç suyunu içebilirsiniz. İshal esnasında içilen bu pirinç suyu vücudun ihtiyacı olan nişasta ve gıda değerlerini sağlamanın yanı sıra sindirim sisteminin kaybettiği suyu yerine kolaylıkla koymanızı sağlar.

Elma Püresi: bağırsaklarda meydana gelen bozukluğun düzeltilmesinde yardımcı olacak bir gıda olan elma püresi, sindirim sistemini zorlamayan ve besleyici bir gıdadır. İshaliniz devam ederken elmanın kabuklarını soyarak tüketmeye özen gösterin nedeni ise bağırsakları daha da hassaslaştırabilir.

Muz: sindirimi oldukça kolay olan muz ishalin geçmesine yardımcı olan besinler arasında yer almaktadır. Vücudun ishal sırasında kaybettiği potasyum bu meyvede oldukça bol miktarda bulunmaktadır.  Muz tek olarak ishali geçirmez ancak vücudun kaybettiği minareleri vücuda geri kazandırır.

Kepek: ishal rahatsızlığı için her gün olmak üzere 1 çorba kaşığı kepek alınacak gıdaların içine ekleyerek ishalin daha kısa sürede geçmesini sağlayacaktır. Ancak kepek ekmek gibi gıdalarda olduğu gibi işlenmiş kepek yerine işlenmemiş ham kepek tüketilmesi gerekmektedir. İşlenmemiş ham kepeği yemeklerde ve çorbalarda tüketebilirsiniz. Kepeğin ishaldeki özelliği ise her bir kepek tanesinin kendi hacminin 8 katı ağırlığında su emerek bağırsaklarda toplanan suyu emerek azaltmasıdır.

Elma sirkesi: ishal tedavisinde antiseptik olarak doğal bir mucize olan elma sirkesi sindirim sisteminin ve bağırsakların temizlenmesini sağlar. Elma sirkesinin içeriğinde olan “pektin”  maddesi sıvı durumdaki dışkının katılaşmasına ve ishalin azalmasına yardımcı olur. Her öğün arkasından 1 su bardağı suyun içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi karıştırarak içilmelidir.

Havuç: ishal tedavisinde 2-3 adet havucun kabuklarını kazıdıktan sonra dilimleyerek haşlamaya bırakın. İyice haşlanarak yumuşayan havuçları sıcakken bir kaşık yardımıyla ezerek püre haline getirin ve her 10 dakikada bir 1 tatlı kaşığı tüketerek ishali hafifletebilirsiniz.

Sarımsak: ishale sebep olan bakterilerin yok olması nedeni ile her gün 3-4 adet çiğ sarımsak tüketebilirsiniz. Özellikle bu yöntemle seyahatler esnasında fayda sağlanabilir.

Benzer Konular :

Çocuklarda İshale Ne iyi Gelir?

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?

İshal İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir