Isırgan Otu neye iyi gelir?ne iyi gelir

Günümüzde üretilen birçok ilacın içerisinde kullanılan ısırgan otu, ısırgangiller ailesine ait olan, Mayıs ve Ağustos aylarında çiçek veren ve tüm yıl boyu yetişen bir tür bitkidir. Tüylü bir yapıya sahip olan ısırgan otu tüyleri, histamin ve formik asit içerir. Bu nedenle de cilde temas ettiğinde ciltte tahriş ve kaşıntıya yol açar. İsmi de bu nedenle ısırgan otudur. Histamin, potasyum tuzları, organik asitler, formik asit ve C vitamini ısırgan otunda bolca bulunmaktadır. Aynı zamanda A vitamini ve D vitaminleri bakımından da iyi bir kaynak olduğu bilinmektedir.

Isırgan otu neye iyi gelir?

Isırgan otu cilt sağlığını korur: Isırgan otunun yaprakları cilt problemlerine karşı kullanılabilir. Özellikle akne ve cilt lekelerine karşı oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra ciltte oluşan yara izlerini gidermek amacıyla da ısırgan otundan yardım alınabilir. Böcek sokması, egzama ve suçiçeği kaynaklı problemleri de giderici etkisi vardır. Isırgan otunun yaprakları hakiki zeytinyağı ile karıştırılarak ciltte oluşan problemlerin üzerine sürülebilir. Isırgan otu ciltte oluşan yanıkların tedavisinde de iyileştirici özellik sağlar.

isirgan otu 2

Isırgan otu saç sağlığını korur: Isırgan otu saçlarda dökülmeyi engeller. Bu özelliği ile ısırgan otu yıllardır kullanılmaktadır. Isırgan yaprakları kaynatılarak elde edilen su ile saçlar yıkanır. Saç dökülmesini önlediği gibi kafa derisi sağlığını korur. Isırgan otu suyu ile saçlar yıkandığında, ısırgan otu çayı hazırlanarak tüketildiğinde saç dökülmesi problemi ortadan kaldırılabilir. Saç dökülmesinin yanı sıra ısırgan otu yeni saç çıkmasını da destekler. Dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlar. Kükürt ve silis bakımından zengin içeriğe sahip olan ısırgan otu, saçların sağlıklı ve daha canlı bir görünüm kazanmasını sağlar.

Isırgan otu artitik ağrılara karşı iyi gelir: Romatizmaya bağlı gelişen ağrılardan kurtulmak için ısırgan otu kullanılabilir. Isırgan otu 5 dakika kaynatılarak, ılıtılır. Ilıyan su ağrı olan bölgeye masaj yapılarak sürülür.

Isırgan otu prostat hastalığına karşı iyi gelir: Prostat hastalığının tedavisinde çok eski yıllardan beri yaygın bir şekilde kullanılan ısırgan otu, prostat için çay şeklinde hazırlanarak içilebilir. Bu yöntem prostat nedeniyle meydana gelen şikayetlerin azalmasını sağlar.

Isırgan otu idrar yolu enfeksiyonlarına karşı iyi gelir: İdrar söktürücü özelliği olan ısırgan otu, böbrek taşı, mesane sorunlarına karşı faydalıdır. Ayrıca dizanteri ve ishale karşı da iyi gelir.

Isırgan otu alerjiye iyi gelir: Isırgan otunun yaprakları alerjik hastalıklara karşı kullanılabilir. Mevsimsel olarak gelişen alerjilere karşı oldukça etkili bir bitkidir. Beraberinde hapşırma ve öksürük için de kullanılabilir.

isirgan otu 3

Isırgan otu kan yapımını arttırır: İçeriğinde bol miktarda demir barındıran ısırgan otu, vücutta kan yapımını destekler. Ayrıca kanın temizlenmesini sağlar. Isırgan otu çorba şeklinde hazırlanarak kan problemleri için kullanılabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir