İştahı Kontrol Etmek İçin Ne İyi Gelir?

İştahı kontrol etmek sürekli canı bir şeyler isteyen kişilerin araştırdığı bir konudur. Canı sürekli bir şeyler isteyen ve sık sık yemek yiyen kişilerin bir süre sonra kilo almaya başladığı görülmüştür. İştahını kontrol edemeyen kişiler kilo almamak için beslenmelerine dikkat ederek ve bazı önlemleri alarak kilo alma sorununun önüne geçebilirler.

Su Tüketimi

İştahı kontrol etmek için vücudun ihtiyacı olan suyun gün içerisinde alınması gerekir. Vücudun ihtiyacı olan suyun alınmaması durumunda mide boş kalacaktır ve kişiler sürekli olarak bir şeyler yemeye ihtiyaç duyacaktır. Evdeyken veya dışarıda yanınızda taşıyacağınız su şişeleriniz ile günlük su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. İştahını kontrol edemeyen kişiler günlük 8 ile 10 bardak arasında su tüketerek daha az açlık krizi yaşarlar. Açlık krizlerinin önüne geçilmesi ile abur cubur ve atıştırmalık tüketimi de sınırlandırılabilir.

Egzersiz Yapmak

İştahı kontrol etmek isteyen günlük hayatında hareketsiz kalmamalıdır. Spor yaparak veya basit egzersiz hareketleri ile hareket edilmesi sağlanabilir. Spor salonlarına gitmek veya yürüyüş yapmak ani açlık krizlerine girmenizi engelleyecektir. Hareket ederek ve Spor yaparak kişileri iştahlarını azaltmaları da mümkündür.

Kahvaltı Yapmak

İştahını kontrol etmek isteyen kişiler dengeli ve düzenli beslenmelidir. Özellikle günün en önemli öğünü olan davasının atlanmaması gerekir. İş hayatı veya okul hayatı Sabah kahvaltı yapmanızı engelleyebilir. Ancak sabah kahvaltı yapılmadığı durumlarda gün içerisinde ani açlık krizleri ile karşılaşma ihtimaliniz artacaktır. Ani açlık krizleri sonunda abur cubur veya gereksiz atıştırmalıklar tüketmeye yönelebilirsiniz. Bu nedenle sabahları dengeli besin grupları içeren bir kahvaltı ile güne başlamakta fayda vardır.

Ara Öğünler

Gün içerisinde sürekli olarak acıkan ve ani açlık krizlerine giren kişilerin midelerini bastırmak için ara öğünler yapmaları önerilir. Gün içerisinde ara öğünleri yapılması ile iştahın kontrol altına alınabilmesi mümkün olacaktır. Bu ara öğünlerde günlük enerji ihtiyacınızı karşılayacak kuruyemiş veya muz tüketebilirsiniz. Ayrıca ara oyunlarda bir kase yoğurt tüketerek hem açlık krizlerinin önüne geçebilir hem de vücudunuzun daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Ara öğünlerde kuruyemiş ve yoğurdun tüketilmesi ile ana öğünlerde tüketicinin yemek miktarını da azaltabilirsiniz.

Lifli Gıdalar

Gün içerisinde atıştırmalıkları çok fazla tüketen ve iştahını kontrol etmekte zorlanan kişiler uzun süre tokluk hissi yaratan besinleri tüketmelidir. Uzun süre tokluk hissi yaratan gıdaların tüketilmesi ile ani açlık krizlerinin önüne geçilebilir ve iştahın kontrol edilmesi sağlanabilir. Uzun süre tokluk hissi yaratılabilmesi için lifli gıdaların tüketimine ağırlık verilmelidir. Lifli gıdaların tüketilmesi ile birlikte kan şekerinin dengelenmesi sağlanacağından kişilerin ani açlık krizlerinin önüne geçilmesi engellenecektir. Açlık hissini bastıran lif bakımından zengin olan besinler ise şöyle sıralanabilir:

  • Tam tahıllı ürünler
  • Yulaf
  • Yeşil yapraklı sebzeler arasında yer alan ıspanak ve brokoli
  • Enginar ve karnabahar

Protein Alımı

Uzun süre tokluk hissi yaratan besinler arasında protein içeren besinlerde bulunur. Ana öğünlerde ve ara öğünlerde yeterli derecede protein alınması ile ani açlık krizleri bastırılabilir. Vücudun ihtiyacı olan günlük protein miktarının alınması ile birlikte açlık hormonunda düşüş meydana gelecektir. Aşırı kilolu kişiler hem iştahlarını kontrol altına alabilmek hem de kilo verebilmek için diyetlerine proteinleri ekleyebilirler. Günlük protein ihtiyacının karşılanabilmesi için tüketilebilecek besinler arasında yumurta ve tavuk ilk sıralarda gösterilebilir. Ancak et ve süt ürünleri tüketmek istemeyen kişiler protein kaynağı olarak fasulye ve kara buğdaya yönelebilirler.

Porsiyonların Küçültülmesi

Gün içerisinde çok fazla atıştırmalık tüketmek istemeyen ve iş dağını kontrol altına almak isteyen kişilerin porsiyonlarına dikkat etmesinde fayda vardır. Özellikle tabağındaki yemeği bitirmeden kalkmak istemeyen kişiler çok aşırı yemek yemek zorunda kalabilirler. İsrafın önlenmesi veya tabakta yemek bırakılmaması için yemeği bitirmeye çalışmak tokluk hissini daha geç hissetmenize neden olacaktır. Bu nedenle daha az besin tüketmek ve atıştırmalıklardan uzak durmak isteyen kişilerin daha küçük tabaklarda yemek yemeleri önerilir. Küçük porsiyonlara geçilmesi ile iştahım kontrol altına alınabilmesi ve aşırı yemek yemenin önüne geçilmesi sağlanabilir.

Uyku Düzeni

İştahı kontrol etmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken noktalardan birisi de uyku düzenleridir. Kişilerin günde 7 ile 9 saat arasında uyuması önerilmektedir. Bu surelerin daha az olması durumunda bedensel yorgunluk ortaya çıkacaktır ve bedensel yorgunluğun ortaya çıkması ile birlikte açlık hormonu salgılanması artacaktır. Açlık hormonunun artması ile birlikte kişiler sürekli olarak bir şeyler atıştırmaya çalışabilirler. Bu nedenle düzenli olarak uyuyarak hem vücudun daha sağlıklı olması sağlanabilir hem de daha az açlık krizi sorunları ile karşılaşılabilir.

 

 

 

İçeriği Oylayın

“İştahı Kontrol Etmek İçin Ne İyi Gelir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın