Kabızlığa Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Kabızlık, beslenme düzensizlikleri, bağırsak hareketlerinde bozukluk ya da bazı hastalıkların yan etkisi olarak ortaya çıkabilir. Kabızlık, merkezi sinir sistemi bozuklukları, dışkılama refleksinde bozukluk, mekanik kabızlık, karın ve bağırsak kaslarında tembellik gibi nedenlerden dolayı da yaşanabilir. Kabızlık belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir. Kabızlığın tedavisi altta yatan nedene yönelik yapılmalıdır. Öncelikle kabızlığın nedeni tespit edilmeli ve nedene yönelik olarak bir tedavi planlanmalıdır. Tıbbi tedaviden önce ya da tıbbi tedaviye destek amacıyla evde uygulanacak bazı yöntemler kabızlık problemine iyi gelebilir. Ancak kabızlık uzun süredir devam ediyorsa ve uygulanan önlemlere rağmen geçmiyorsa mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Kabızlığa Karşı Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Kayısı: Kabızlık için en bilindik besinlerden biridir. İçeriğinde bol miktarda bulunan besin lifi bağırsak hareketlerinin hızlanmasını sağlar.

Kuru erik: İçeriğinde yer alan sorbitol bazı vücutlarda laksatif etki yaratarak sindirim sisteminin rahatlamasını sağlayarak kabızlığa karşı faydalı olur.

Armut: Lif bakımından zengin içeriğe sahip olan armut, früktoz ve sorbitol bakımından da zengin içeriğe sahiptir. Früktoz emilimi bazı kişilerde düşük olur. Sindirim kanalında su emilimi sağlayarak dışkı kıvamının düzenlenmesini sağlayarak kabızlık problemine karşı iyi gelir.

İncir: Lif açısından yine zengin içeriğe sahip olan meyvelerden biridir. Bağırsak hareketlerini hızlandırmak için incirden yararlanılabilir.

Turunçgiller: Yine lif açısından zengin olan turunçgiller sindirim kanalında olumlu etki sağlayarak kabızlığa karşı faydalı olur.

Yeşil yapraklı sebzeler: Mineraller, vitaminler ve lif bakımından zengin içeriğe sahip olan ıspanak, pırasa, brokoli, Brüksel lahanası gibi birçok sebzenin tüketimi dışkının yumuşamasını sağlayarak kabızlığa karşı faydalı olur.

Enginar: Probiyotik özelliği olan enginar bağırsaklarda bulunan yararlı bakteriler için faydalı bir sebzedir. Sindirim sistemi sağlığını düzenleyici etkisi olan enginar kabızlık dönemlerinde tüketilerek kabızlığın önlenmesini sağlayabilir.

Baklagiller: Mercimek, fasulye gibi besinler lif açısından zengindir. Lifli besinler bağırsak hareketlerini düzenlediği için bu tür besinlerin düzenli tüketimi kabızlığa karşı iyi gelir.

Tahıllar: Kabızlığı engellemek için kullanılabilecek besinler arasındadır. Tüketimleri yapılacağı zaman işlenmemiş tercih edildiğinde faydalarından daha fazla yararlanılabilir.

Kabızlık İçin Hazırlanabilecek Çay Tarifleri

Rezene çayı: Vücut tarafından atılması güçleşen dışkının yumuşaması için rezene çayından yardım alınabilir. Rezene çayının tüketimi kabızlıkla beraber yaşanabilecek kramp ve mide şişkinliğine karşıda faydalı olur.

Detoks çayı: Zencefil, zerdeçal gibi bitkiler kullanılarak hazırlanan detoks çayı vücutta toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Ayrıca bağırsak hareketlerini hızlandırır. Yemeklerden sonra kabızlık ve beraberinde yaşanan krampları azaltmak içinde faydalıdır.

Nane çayı: Sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını sağlayan nane çayı, kabızlık, şişkinlik, hazımsızlık gibi birçok probleme karşı etkilidir. Mineraller ve vitaminler açısından da zengin içeriğe sahip olan nane çayı bağışıklık sisteminin güçlenmesini de sağlar.

Sinameki çayı: Aktarlardan rahatlıkla bulunabilecek sinameki çayı kabızlığa karşı oldukça faydalıdır.

Portakal yaprağı çayı: 8-10 kadar portakal yaprağı 1 su bardağı suyun içinde kaynatılarak hazırlanan çay düzenli olarak sabah kahvaltıdan sonra içilirse kabızlık problemi ortadan kalkabilir.

Kabızlığa İyi Gelen Kürler

Yoğurt kürü

  • Yarım su bardağı yağsız yoğurt
  • 1 tane maden suyu
  • Bir tutam nane
  • 2 çorba kaşığı limon suyu

Hazırlanışı: Yoğurt bir kase içine alınarak çırpılır. Maden suyu, limon suyu ve nane eklenip çırpmaya devam edilir. Hazırlanan kür bardağa alınıp kahvaltılardan yarım saat önce ve gece yatmadan 1-2 saat önce tüketilir.

Keten tohumu ve yoğurt

  • 1 su bardağı yoğurt
  • Keten tohumu

Hazırlanışı: Toz haline getirilmiş keten tohumu yoğurda eklenerek düzenli olarak her gün tüketildiğinde kabızlığa karşı iyi gelir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir