Kafa Travmalarına Karşı Ne İyi Gelir?

Kafa travmalarına ne iyi gelir sorusu başa darbe alınması sonucunda ortaya çıkan travmalarla karşılaşan kişilerin sormuş oldukları sorulardır. Kafada meydana gelen travmalar kafaya darbe alınması veya kaza geçirilmesi sonucunda oluşuyor. Kafa travması geçiren kişilerin en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir. Kafa travmaları sonucunda ortaya çıkan belirtiler görülmeye başlandığında uzman bir doktora danışılması ve en kısa süre içerisinde tedavi altına alınması gerekir.

Travma Nedenleri

Kafa travmalarına ne iyi gelir sorusuna cevap verilmeden önce kafa travmalarının neden meydana geldiğini bilinmesi gerekir. Kafada meydana gelen travmalar genelde başa darbe alınması veya kafada sarsıntı meydana gelmesi sonucunda oluşur. Başta sarsıntı meydana gelmesi sonucu oluşan kafa travmaları genelde küçük yaştaki çocuklarda ve bebeklerde görülmektedir. Küçük yaştaki çocuklar da sarsıntı sonucu travmaları meydana gelme nedeni ise bu yaştaki çocukların kafataslarının daha hassas olmasıdır. Kafaya darbe alınması veya sarsıntı sonucu bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Kafa travmasının sebepleri şu şekilde açıklanabilir:

 • Trafik kazaları
 • Düşme veya kafaya darbe alma
 • Silah ile yaralanma
 • İş kazaları
 • Spor veya antrenman sırasında meydana gelen kazalar
 • Darp edilme ve kafanın peş peşe darbe alması durumu

Travma Belirtileri

Kafa travmalarına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak öncelikle bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiği söylenebilir. Travma sonucunda sağlık kuruluşlarına başvurulabilmesi için öncelikle travma sonucunda ortaya çıkan belirtilerin takip edilmesi ve belirtilerin bilinmesi gerekir. Kafaya darbe alınması veya sarsıntı sonucunda meydana gelen travma belirtileri şöyle açıklanabilir:

 • Unutkanlık
 • Bilinç kaybı
 • Baş ağrısı
 • Komaya girme
 • Bilinç bulanıklığı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Vücudun bazı bölgelerinde meydana gelen işlev kaybı
 • Eklemlerde meydana gelen güçsüzlük durumu
 • Baş dönmesi
 • Denge kaybı sorunları
 • Görme problemlerinin yaşanması
 • Uyaranlara karşı tepki verilmemesi durumu
 • Morarma
 • Şişlik
 • Kızarıklık

İlk Yardım

Kafa travmalarına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak doğru şekilde ilk yardımın yapılması söylenebilir. Özellikle ateşli silah yaralanmaları sonucunda meydana gelen kafa travmalarına kısa süre içerisinde müdahale edilmesi gerekmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta ilk yardımın profesyonel kişiler tarafından yapılması gerektiğidir. Hemşireler veya paramedikler tarafından yapılan ilk yardım sayesinde travma sonucunda meydana gelebilecek semptomların hafifletilmesi sağlanabilir. Trafik kazaları veya iş kazaları sonucunda meydana gelen kafa travmalarında ise başın ve boynun sabitlenmesi gerekmektedir. Travma yaşayan hastaların kısa süre içerisinde sağlık kuruluşuna ulaştırılması ve müşahede altına alınması gerekmektedir.

İlaç Tedavisi

Kaza yaralanma veya darbe alma sonucunda kafada travmalar meydana gelebilir. Kafada meydana gelen travmalar sonucunda çeşitli semptomlar ortaya çıkabilir. Bu semptomların ortaya çıkması sonucunda kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılması ve tedavi altına alınması gerekir. Kafaya alınan darbeler sonucunda hastalar doktor kontrolü altında ilaç tedavisi görebilirler. Travmayı meydana getiren sonuçlara göre tedavi yöntemleri de çeşitlenmektedir. Sağlık kuruluşlarına ulaştırılan kişiler doktor gözetim altında ilaç tedavisine başlayabilirler ve ilaç tedavisi ile beyindeki basıncın hafifletilmesi sağlanabilir. İlaç tedavisi ayrıca travma sonucunda kişilerin nöbet geçirmesini önlemek ve beyinde ciddi hasarlar kalmasının önüne geçirilebilmesi için de uygulanmaktadır. Kafada meydana gelen travmalar sonucunda daha hafif semptomlar görülebilir. Baş ağrısı veya mide bulantısı gibi semptomların görülmesinde doktor kontrolünde ağrı kesici kullanılması da gerekebilir. Ağrı kesici kullanımı doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir ve doktorun vermediği herhangi bir ilaç kafa travmaları için kullanılmamalıdır. Ağrı kesicilerin kullanılması sayesinde başta meydana gelen ağrının hafifletilmesi ve mide bulantısının engellenmesi sağlanabilir.

Cerrahi Tedaviler

Kafaya darbe alınması düşme veya darp edilme gibi sorunlar nedeniyle kafada travmalar meydana gelebilir. Travmalar oluşum nedenine göre kafatasında kırıkların veya çatlakların oluşmasına da neden olabilir. Travma sonucunda kafada kırık veya çatlak olması durumunda cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Cerrahi tedaviler sayesinde beyinde ciddi hasarların önüne geçilmesi ve yaralanmaların tedavi edilmesi sağlanabilir. Cerrahi tedaviler ayrıca kafatasında meydana gelen basıncın azaltılması için de uygulanabilen tedavi yöntemleri arasındadır.

Rehabilitasyon

Kafa travmalarına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak verilebilecek tedavi yöntemlerinden birisi de rehabilitasyondur. Kafa travmaları sonucunda kişilerin bazı organlarının işlevlerini kaybetmesi gibi sorunlar meydana gelebilir. Kafa travmaları sonucunda kişilerin hareket veya konuşma kabiliyetleri kaybolabilir. Hareket veya konuşma kabiliyetlerinde meydana gelen sorunların çözülebilmesi için rehabilitasyon tedavisine başlanabilir. Rehabilitasyon tedavisi sonucunda travma sonucunda meydana gelen sorunların ortadan kaldırılması sağlanabilir. Rehabilitasyon sürecinde hareket ve konuşma kabiliyetleri tekrardan kazanılabilir.

 

İçeriği Oylayın

“Kafa Travmalarına Karşı Ne İyi Gelir?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın