Kalbe Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Ülkemizde ve daha pek çok ülkede ölümle sonuçlanabilen hastalıkların başında kalp hastalıkları gelmektedir. Kalp hastalıkları tamamen kişinin beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı ile yakından ilişkilidir. Günümüzde yaşam beslenme alışkanlıklarında rafine şeker, trans yağ ve doymuş yağ içeren gıdalar fazlaca tüketilmektedir. Bu tip bir beslenme alışkanlığı kalp ile beraber daha pek çok soruna yol açmaktadır. Genel sağlığı ve kalp sağlığını korumak adına bu tür alışkanlıkların minimum seviyelere indirilmesi gerekmektedir.

Kalp hastası olan ya da olmayan kişiler kendileri için kaliteli bir beslenme programı oluşturarak o yönde beslenmeleri gerekir. Kalp için faydalı yiyeceklerin başında omege-3 yağ asitleri içeren balıklar, keten tohumu, ceviz ve yulaf tarzı lif bakımından zengin gıdalar gelmektedir.

Kalp sagligi

Kalbe Ne İyi Gelir?

Balık: Ton balığı, somon gibi balıklar omega-3 yağ asitlerince zengin kaynaklardır. Bu tip gıdalar vücudu kalp ve damar hastalıklarına karşı korur. Kalp sağlığını korumak için haftada en az 1-2 defa balık tüketilmesi gerekir.

Yulaf: Yulaf lif bakımından en iyi kaynaklardan biridir. Yüksek tansiyon sorunu olan kişilerin tansiyonu dengelemek için yulafı mutlaka beslenme listesine eklemesi gerekir. Yulafın ayrıca kötü kolesterolü düşürücü özelliği de vardır. Yulaf, kan şekerinin düşmesine engel olarak tokluk süresini arttıran kaliteli bir besin kaynağıdır.

Potasyum: Potasyum meyve ve sebzelerde bolca bulunan bir mineral türüdür. Kan basıncıda önemli derecede düşürür. Özellikle tuz ile vücuda alınan potasyum vücutta su tutumunu engelleyen bir mineraldir. Muz, patates, yoğurt ve biber potasyum yönünden iyi kaynaklar arasındadır. Günlük olarak vücut için önerilen potasyum miktarı 4.700 miligramdır.

Kuruyemişler: Ceviz, keten tohumu, kabak çekirdeği gibi yemişler omega-3 yağ asitleri tarafından zengindir. Özellikle balık tüketemeyen kişiler bu tür yemişleri tüketerek kalp sağlığını koruyabilir. Yemişlerin içine yer alan lifler kan basıncını düşürücü etkiye sahiptir. Bu yemişler sayesinde yemeklerden sonra kan şekerinde yaşanabilecek ani düşüşler dengelenebilir. Kan şekerinin aniden düşmesi açlık hissi uyandırarak daha fazla yemek yemeyi sağlar. Lif bakımından zengin gıdalar ise kan şekerini düzenleyerek tokluk süresini uzatır.

Kalp İçin Zararlı Gıdalar

Kalp sağlığını korumak adına düzenli ve sağlıklı bir beslenme listesi oldukça önemlidir. Hazırlanan beslenme listesinde kalbi ve damarları yoracak besinlerin mümkün olduğunca az tüketilmesi gerekir. Hamur işlerinden, hazır gıdalardan, tatlılardan, yağ oranı fazla yiyeceklerden ve konserve ürünlerden uzak durulmalıdır. Kalp sağlığını olumsuz etkileyebilecek ve tansiyonun çıkmasına yol açacak sodyum bakımından zengin olan gıdalarda beslenme listesinden çıkarılmalıdır. Bu tür yiyecekler damar tıkanıklığına yol açabilir.

Kalp sağlığını korumak için tam yağlı süt ve süt ürünleri, aşırı tuz, rafine beyaz un, yağlı et grubundan uzak durulmalıdır. Bu tür gıdalardan uzak durmak kalp sağlığı açısından oldukça faydalı olur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir