Kalp Sıkışmasına Karşı Ne İyi Gelir? Doğal Kalp Rahatlatıcılar ve Stres Yönetimi Teknikleri

Kalp sıkışmasına karşı alınacak önlemler ile kalpli meydana gelen sıkışma azaltılabilir. Kalp sıkışması kalpte bulunan kasların ihtiyaç duyduğu oksijenin alamaması sonucunda meydana gelir. Kalp sıkışmasının nedenleri arasında kalp damarlarının tıkanması ve damarların daralması da gösterilebilir. Kalp sıkışması göğüste ağrı ve sırtta ağrıya neden olabilir. Kalbin sıkışmasına karşı alınabilecek önlemler ve tüketilecek besinler ile kalpte meydana gelen sıkışma hafifletilebilir. Doğal yöntemlere ek olarak doktor kontrolünde kalbim neden sıkıştığı araştırılmalıdır. Kalp sıkışmasının altında kalp yetmezliğinden kalp tümörlerine kadar pek çok hastalık yatabileceğinden sürekli olarak kalbi sıkışan kişilerin doktora görünmesinde fayda vardır.

Stres Yönetimi

Kalp sıkışmasına karşı yapılması gereken ilk şey sorunun neden meydana geldiğinin tespit edilmesidir. O zaman bir doktor ile görüşerek kalp sıkışmasının altında yatan neden tespit edilmeli ve buna göre bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Kalpte meydana gelen sıkışmanın nedeni stresten de kaynaklanabilir. Stresten meydana gelen kalp sıkışmalarının önüne geçebilmek için egzersiz yapma yönteminden faydalanılabilir. Düzenli olarak egzersiz yaparak ve gevşeme hareketlerini uygulayarak stresten uzak kalınabilir. Kişiler stresten uzak kalmayı başardıkları durumda kalpte meydana gelen sıkışmaları azalacak ve kalbin sıkışması ihtimali minimuma indirilecektir.

Yeşil Çay Tüketimi

Kalpte meydana gelen sıkışmanın nedeni stres olarak belirlendi ise egzersiz ve gevşeme hareketleri ile bu stresin önüne geçilebilir. Stresin önüne geçilebilmesi için tüketilebilecek bir bardak yeşil çay da kalp sağlığının korunmasında faydalı olacaktır. Günde bir bardak yeşil çay tüketilmesi ile kalp sağlığının korunması ve kalpte meydana gelen çarpıntıların önüne geçilmesi sağlanacaktır. Kişiler düzenli olarak yeşil çay tükettikleri takdirde kalp sağlıklarını koruyabilecekler ve kalplerinde meydana gelen hastalıkların da önüne geçebileceklerdir.

Tahıllı Ürünlerin Tüketimi

Kalp sağlığının korunabilmesi için tam tahıllı ürünler kullanılmalıdır. Tam tahıllı ürünlerin tüketilmesi ile birlikte kalpte meydana gelen ağrılar hafifletilebilir ve kalp sıkışmasının önüne geçilebilir. Tam tahıl ürünler arasında ekmekler ve makarna gibi ürünler sayılabilir. Bu ürünleri aşırıya kaçmadan tüketilmesi durumunda kalp sağlığının korunması için ilk adım atılabilir. Tam tahıllı ürünler ayrıca yüksek oranda lif içerdikleri için kalpte meydana gelen ağrıları da hafifleteceklerdir. Kalpte meydana gelen ağrıların ve sıkışmanın önüne geçen tam tahıllı ürünlerin tüketilmesi ile kişiler daha sağlıklı bir kalbe sahip olacaktır.

Badem Tüketimi

Kalpte meydana gelen sıkışmalara ve ağrılara karşı badem tüketilmesi önerilir. Badem e vitamini bakımından zengin olan bir besindir ve düzenli olarak tüketildiği durumda kalp sağlığının korunmasını sağlar. Kalp sağlığını korumak isteyen kişiler günde 8 ila 10 adet badem tüketmelidir. Günde 8 ila 10 adet badem tüketildiği takdirde kalbin daha sağlıklı olması sağlanabilir ve kalp krizi riskinin önüne geçilebilir.

Omega 3 Alımı

Kalp sıkışmasına karşı kalbe iyi gelen besinlerin tüketilmesi arttırılabilir. Kalpte meydana gelen sıkışmanın nedeni olarak kalpte bulunan tümör veya kalp yetmezliği gibi durumlar gösterilebilir. Kalbin daha sağlıklı olması ile kalpte meydana gelen sıkışmalar da azaltılabilir. Kalp sıkışmasının önüne geçilebilmesi için alınabilecek önlemlerden birisi de Omega 3 tüketimidir. Omega 3 kalbe en iyi gelen Besin maddelerinden birisidir. Düzenli olarak yağlı balıkların tüketilmesi ile kalp daha sağlıklı bir hal alacaktır. Kalbin daha sağlıklı olmasıyla kalpte meydana gelecek sıkışma sorunu da minimuma indirilecektir. Haftada iki defa balık tüketimi ile kalpte meydana gelen ağrıların önüne geçilebilir iken kalp sağlığı da korunabilir.

D Vitamini Alımı

Kalp sıkışmasına karşı d vitamini kullanımına ağırlık verilebilir. D vitamini kullanımı ile kalpli meydana gelen ağrıların ve sıkışmanın önüne geçilebilir. Kalp sıkışmasının nedeni olarak vitamin eksikliği belirlendi ise D vitamini içeren besinleri kullanmaya yönelebilirsiniz. D vitamini içeren besinlere ek olarak güneş ışığı da d vitamini ihtiyacını karşılamak için yeterli olacaktır. Güneş ışığından faydalanabilmek için yarım saat kadar yürüyüş yapmak d vitamini alımı için yeterli olacaktır.

Muz Tüketimi

Kalp sıkışmasına karşı alınabilecek önlemlerden birisi de muz tüketimine ağırlık vermektir. Kişiler kalbinde bir ağrı ve ardından sıkışma yaşıyor ise bu durum potasyum eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Vücudun ihtiyacı olan potasyumun alınabilmesi için potasyum bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi gerekir. Potasyum bakımından zengin olan muzun düzenli olarak tüketilmesi sayesinde vücudun ihtiyacı olan potasyumun alınması sağlanabilir. Günlük 1 adet muz tüketilmesi ile kalpli meydana gelen ağrıların ve sıkışma sorununun önüne geçilebilir.

 

İçeriği Oylayın

“Kalp Sıkışmasına Karşı Ne İyi Gelir? Doğal Kalp Rahatlatıcılar ve Stres Yönetimi Teknikleri” üzerine 4 yorum

Yorum yapın