Karaciğer Hastalıklarına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Vücudun en büyük ve önemli organlarından biri olan karaciğerin birçok fonksiyonu vardır. Besinler ile beraber alınan mineral ve vitaminlerin emilmesi başta olmak üzere, vücuttaki zararlı maddelerin temizlenmesini sağlamaktır. Aşırı yağlı gıdaların tüketimi, aşırı alkol tüketimi karaciğer yağlanması, hepatit ve siroz gibi hastalıklar başta olmak üzere pek çok rahatsızlığa yol açabilir. Karaciğer hastalıklarını önlemek için tüketilen besinlerin çok dikkatli seçilmesi ve dengeli bir beslenme programı oluşturulması gerekmektedir. Vücuda alınan ve özellikle antioksidan etkisi bulunan yiyecekler karaciğeri temizleyerek birçok hastalığa karşı korur.

Karaciğer Hastalıklarına Ne İyi Gelir?

Sebzeler: Sülfür içerikli gıdalar karaciğerin temizlenmesini sağlar. Bu tür gıdalar, çevresel faktörler, tıbbi ilaçlar ve vücuda giren kimyasalların daha kolay temizlenmesini sağlar. Sülfür açısından gıdalar soğan, sarımsak ve lahana olarak sıralanabilir. Düzenli brokoli, lahana gibi sebzelerin tüketilmesi ile karaciğeri temizleyecek oranda sülfür ihtiyacı karşılanabilir.

Karaciger Hastaliklari

Meyveler: Meyveler antioksidan bakımından zengin içeriklerdir. Antioksidan bakımından zengin içeriğe sahip olan meyveler karaciğerin daha aktif çalışmasını sağlayarak zararlı maddelerin vücuttan dışarı atılımını kolaylaştırır. Karaciğerin toksinleri temizleme görevi vardır ve bu görevi antioksidan bakımından yüksek gıdalar sayesinde gerçekleştirir. Çilek, kivi, kızılcık gibi meyveler antioksidan bakımından zengin meyveler arasındadır.

Lif: Lif bakımından zengin içeriğe sahip olan gıdaların vücuda alınan fazla yağın vücuttan atılmasına yardım edici özelliği vardır. Besin lifi aynı zamanda karaciğer fonksiyonlarına destek olarak vücudun temizlenmesini sağlar. Siyah fasulye, yulaf ezmesi, kepek gibi gıdalar beslenme listesine eklenerek ihtiyaç duyulan lif oranı karşılanabilir.

Protein: Kas dokusunu destekleyen ve gerekli enerjiyi sağlayan protein karaciğerin sağlıklı çalışması için mutlaka gereklidir. Ancak aşırı protein karaciğeri yorabilir. Bu nedenle önerilen dozun aşılmaması gerekir. Protein aşırı yağlı et gibi karaciğeri olumsuz etkileyecek gıdalar yerine az yağlı peynir, süt ya da yoğurt ile karşılanabilir.

Tahıllar: Tam tahıllı besinlerin yağ oranı düşüktür ve kompleks karbonhidratlar içerir. Karaciğer hastalıklarından korumak için bu tür gıdalar mutlaka diyet listesine eklenmelidir. Buğday ekmeği, kepek ve yulaf gevreği tahıllara örnek olarak verilebilir.

Karaciğer İçin Kaçınılması Gereken Gıdalar

Bazı gıdalar karaciğer ve karaciğer hastalıklarına karşı faydalı olurken, bazı gıdalar karaciğeri olumsuz etkileyebilir. Örneğin karaciğerin sağlığı için alkol tüketiminden mutlaka uzak durulmalıdır. Yine karaciğer hastalarının A vitamini tüketimi sınırlı olmalıdır. Normal şartlarda A vitamininin karaciğer için bir zararı yoktur. Ancak aşırı A vitamini alımının karaciğere zararı vardır.

Karaciğer hastalıklarından korunmak için yağ tüketimi kısıtlanmalıdır. Özellikle margarin, kızartılmış gıdalar ve kırmızı etten uzak durulmalıdır. Bu tür gıdalar karaciğerin yanı sıra kalp ve damar sağlığı için de zararı vardır.

Aşırı tuz tüketimi de karaciğer hastalıklarını tetiklemektedir. Aşırı tuz tüketimi dokularda sıvı birikimine yani ödeme yol açabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir