Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Karaciğer Yağlanması, oldukça ciddi ve önemli bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık vaktinde teşhis edilerek tedaviye başlanmazsa bu rahatsızlık karaciğer yetmezliğine kadar gidebilir. Bu yüzden bir sağlık kuruluşunda yaptıracağınız tahliller neticesinde karaciğerde yağlanmaya rastlanırsa doktorunuzun sizin için önerdiği uygun tedavi aşamasına başlamalısınız. Karaciğer yağlanmasında kişilerinde kendi sağlıklarını koruma adına alacakları bazı önlemler vardır. Bu önlemlerin bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

Sizin için sorun olacak fazla kilolarınızdan kurtulun. Mümkün olduğu kadar bol bol meyve sebze tüketin ve vücudunuz için gerekli olan yağları zeytinyağından, kuru yemişlerden ve balıktan almanız almış olduğunuz tedavinize yararlı olacaktır. Karaciğer yağlanmasına iyi gelen bazı bitkileri, kolesterol seviyenizi en aza indirmeye ve fazla kilolarınızdan kurtulmanızı sağlayacak bitkiler olarak belirleyebiliriz.

Karaciğer yağlanmasının ana sebeplerinden olan fazla kilo ve alkolden kaynaklanmaktadır. Ancak kilonuz normal ve alkolde kullanmıyorsunuz yinede karaciğerde yağlanmalar olabilmektedir. Bunun nedeni ise karaciğerde meydana gelen iltihaplanmalar neticesinde karaciğerde yağlanmalara rastlanabilmektedir. Yağlı karaciğer, eğer ileri derecelere gelmemişse belirgin olan semptomlara rastlanmaz. Bunun yanı sıra ileri aşamalardaki yağlanmalarda hastaların karın bölgelerinde şişlik, aşırı yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetlere de rastlanabilir.

Karaciğer Yağlanmasına Karşı Uygulanacak Doğal Yöntemler

Limon Maydanoz Kürü Tarifi:

½ demet maydanozu saplarıyla birlikte mutfak robotuna elinizle parçalara ayırarak yerleştirin ve üzerine ½ limon suyu ilave ettikten sonra ½ su bardağı suyu ekleyerek robotu çalıştırın. İyice karışarak harmanlanan karışımı aç karnına sabah kahvaltısından 25-30 dakika önce tamamını için.

Bu küre hiç ara vermeden 15 gün boyunca devam edin ve 15 günün sonunda yedi gün ara vererek yedi günün sonunda kürü tekrar aynı şekilde 15 gün süreyle devam ederek kürü sonlandırın. Ardından 6 ay kadar sonra karaciğerinizin durumuna göre bu maydanoz, limon kürünü tekrar aynı şekilde uygulayabilirsiniz.

Eğer karaciğer yağlanmanız orta veya ileri derecelere gelmişse limon maydanoz kürünün yanı sıra aynı günün akşamı akşam yemeğinin arkasından 2 saat kadar sonra lavanta kürüne başlanmalıdır. Yıl boyunca limon maydanoz ve lavanta kürleri ile karaciğer yağlanmasının önüne geçilebilir. Karaciğer yağlanması  eğer kontrol altına alınmazsa siroza veya fibroza dönüşebilmekle birlikte karaciğer kanserine sebep olabilmektedir. Bu hazırlanan kürle hem karaciğer arındırılır hem de karaciğer yağlanması önlenmiş olur. Ayrıca karaciğer yağlanmasını azaltmak için uygulanması gereken diğer bir nokta ise günlük gıdalarınızda antioksidan içeren madde miktarının fazlalaştırılmasıdır. Değişik renklerde meyve yemeye özen göstererek çeşitli antioksidan içeren maddelerin alımını çoğaltabilirsiniz.

Karaciğer yağlanması diğer başka bir hastalığın sonucunda meydana gelmemişse tek başına endişe edilecek bir hastalık değildir. Ancak karaciğer yağlanması, karaciğer büyümesi ve karaciğer enzimleri olan (SGOT, SGOT) gibi benzeri değerlerin yükselmesi ile oluşabilecek diğer rahatsızlıklarla birlikte rastlanabileceğinden oldukça önemli bir hastalıktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir