Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Karın ağrısı tek başına bir hastalık değildir ve genellikle geçici bir süreçtir. Karın ağrısı beraberinde ishal yaşanabilir ya da karın ağrısı ishale yol açabilir. İshal daha çok beslenme alışkanlıklarında ya da mide üşütmesi nedeni ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Karın ağrısı şayet kronik olarak devamlı tekrarlıyorsa beslenme alışkanlıkları ile alakalı yaşanmıyorsa ciddi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmış olabilir. Ülser karın ağrısına yol açabilecek ciddi bir rahatsızlıktır. Ancak ülser gibi hastalıklar düzenli bir beslenme programı ile kontrol altına alınabilir. Ülser teşhis edilmemiş ve her hangi bir tedavi başlatılmamışsa mide kanamasına neden olabilir. Karın ağrısı sürekli nüksediyorsa altta yatan bir hastalığın olup olmadığını anlamak için mutlaka bir doktora başvurarak gerekli incelemelerin yapılması gerekir.

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karın Ağrısı Ve Beslenme Alışkanlıkları: Karın ağrısı beslenme alışkanlıkları ile yakından alakalı bir rahatsızlık olarak ortaya çıkmış olabilir. Bu nedenle de beslenme düzeni gözden geçirilerek iyi bir diyet listesi oluşturulmalı ve bu diyet listesine uygun beslenmeye çalışılmalıdır. Bu sayede karın ağrısı günlük aktiviteleri olumsuz olarak etkileyen bir rahatsızlık olamaz. İlk olarak hangi gıda ya da içecekleri tükettikten sonra karın ağrısı yaşandığı tespit edilmelidir. Karın ağrısını tetikleyen içecekler ve yiyecekler hazır gıdalar, konserveler, enerji içecekleri, kahve ve asitli içecekler olarak sıralanabilir. Daha bu listeye pek çok ürün eklenebilir.

Karın Ağrısı Ve İshal: Karın ağrısı eğer ishal nedeni ile yaşanıyorsa bu süreçte sıvı tüketimi artırılmalıdır. Vücuda sıvı yükleyerek mineral ihtiyacı karşılanmalıdır. Ayrıca bu süreçte süt ve süt ürünlerine karşı bir hassasiyet söz konusu ise bu ürünler tüketilmemelidir.

Karın ağrısı Ve Yaşam Tarzı: Alkol ve sigara gibi yaşam tarzı ile alakalı alışkanlıklar karın ağrısını tetikleyebilir. Karın ağrısı bu alışkanlıklara bağlı olarak yaşanıyorsa bu tür alışkanlıklar minimum seviyeye indirilmelidir. Aşırı alkol ve sigara tüketimi mide zarında hasara yol açarak karın ağrısına yol açabilmektedir.

Ayrıca acı biber, karabiber, kızartmalar ve aşırı yağlı besinler de karın ağrısını tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır. Karın ağrısı yaşandığında salata ve taze meyve suları mümkün olduğunca fazla tüketilmelidir.

Karın Ağrısı Ve Isı: Isı neredeyse vücutta oluşan tüm ağrılara karşı iyi gelen bir yöntemdir. Karın ağrısı yaşandığında karın bölgesine sıcak uygulayarak karın ağrısı hafifletilebilir. Bunun için sıcak su torbası, sıcak su dolu bir şişe ya da ısıtılmış havlu kullanılabilir.

Karın Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Papatya, nane ve zencefil gibi bitki çayları karın ağrısına iyi gelen çaylar arasındadır. Bu tür bitkiler aktarlardan taze olarak temin edilmeli ve çay şeklinde hazırlanarak içilmelidir. Bir başka alternatif ise bu tür bitkilerin poşet çaylarından temin ederek tüketmektir. Hazırlanan çay sade olarak tüketilemezse bal ile tatlandırılarak içilebilir. Özellikle çocuklarda yaşanan karın ağrısı için bu bitki çaylarından yardım alınabilir.

Benzer Konu :

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir