Kas Ağrısına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Kas Ağrısı, günümüzde birçok insanın maruz kaldığı kas ağrılarının sıklığı her geçen gün artmaktadır. Bu şikayetler hangileridir diye baktığımızda özellikle kaslarda tutulma, gerilme, sertlik ve ağrı gibi sorunlarla karşılaşırız. Eklemleri kuşatan bağların aşırı derecede gerilmesi neticesinde burkulmalar oluşur ve morluklar dışarıdan gelen yüksek basıncın damarlara oldukça zarar verecek şekilde kuvvetli olduğunu gösterir.

Kaslarda oluşan ağrıların istemsiz hareketlerle veya gereğinden fazla efor harcamak neticesinde ortaya çıkabilir. Kasların ağrımasının ve gerilmesinin birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerden bazıları strese bağlı olabileceği gibi yanlış uygulanan egzersiz hareketlerinden de kaynaklana bilmektedir. Bunların yanı sıra farklı nedenlerden dolayı da kaslarda gerginliklere ve ağrılara rastlana bilmektedir.

Kas Ağrıları İçin Bitkisel Öneriler:

En küçük bir darbe veya çarpmayla bile cildinizde morluklar oluşuyorsa damarlarınızı güçlendirmek böyle durumlara çare olabilir. Oluşan morlukları gidermek için, pelin otu, güvercin ağacı ve papatyayı 5 dakika kadar kaynar suda demledikten sonra süzerek hazırladığınız infüzyonu, morlukların ve çürüklerin iyileşmesinde cilde dışarıdan sürerek uygulayabilirsiniz.

Nane ve papatya yağı dışarıdan cilde uygulandığında iltihabı ve ağrıyı en aza indirir. Papatya yağı veya papatya çayı kas gerilmelerine ve kas spazmlarına iyi gelir. Okaliptüs ve nane yağları ise kas ağrılarına ve kas gerginliklerine iyi gelerek rahatlattığı bilinmektedir. Ayrıca lavanta yağı rahatlatıcı özelliği ve hoş kokusuyla bir masaj yağıdır. Bu masaj sayesinde kaslarda oluşan gerginlikler ve ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Yaşlanmayı geciktiren özelliği olan flavonoidler bakımından oldukça zengin olan bitkiler arasında yer alan ısırgan otu, çobanpüskülü, biberiye, takke otu ve Oregon üzümü olarak belirttiğimiz bitkiler kas spazmlarında ve kas ağrılarında sıklıkla ve özellikle önerilen bitkilerdir. Bu bitkilerin çaylarını hazırlayarak içebilirsiniz.

Flavonoidler ve C vitamini bakımından oldukça zengin olan bitkiler hem kas sağlığınız için hem de damar sağlığınız için size yarar sağlayacaktır. Yaban mersini, alıç, mürdüm eriği, brokoli, biber ve trunçgilleri bu saydığımız meyve ve sebzeleri tüketerek çaylarından veya meyve sularından içerek kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Ayrıca damarlarınızın da esnekliğini hızlandırmış ve korumuş olursunuz.

Cayenne biberi ( Acı kırmızıbiber) ısıtıcı ve yakıcı özelliği ile cilde sürülerek uygulanacak reçetelerle birlikte kullanıldığında kasların dinlenmesine ve kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Ayrıca kırmızıbiberin içeriğinde bulunan kapsaisin maddesi eklem ve kas iltihabı için oldukça etkili reçetelerden birisi olabilir.  Kırmızı acı biber hem içerdiği kapsaisin maddesi sayesinde hem de bulundurduğu diğer maddeler sayesinde sertlik ve iltihap giderici olmasının yanı sıra ağrı kesici özelliği sayesinde özellikle artrit hastalarına önerilmektedir. Kırmızı acı biberi yemeklerde kullanabileceğiniz gibi 3 çorba kaşığı cayenne biberini ½ kahve fincanı kakao yağı ile birlikte karıştırarak hazırlanan karışımı eklem ağrılarınıza ve kas ağrılarınız için kullanabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir