Kasık Ağrısı Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Kasık ağrısı, pek çok insanın karşılaştığı ve toplumda yaygın olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Ağrı kısa sürdüğü zamanlarda çok fazla önemsenmemektedir. Genellikle yoğun stres altında ve yorgunluğa maruz kalan kişilerde sık olarak karşılaşılmaktadır. Kasık ağrısı başka hastalıkların belirtisi de olabilmektedir.  Bu durumun anlaşılabilmesi için ortaya çıkan belirtilere dikkat etmek gerekir.

Kasık Ağrısı Nedenleri

Kasık ağrısının birçok nedeni bulunmaktadır. Erkeklerde oluşan kasık ağrıları ve kadınlarda oluşan kasık ağrılarının farklı nedenleri bulunmaktadır. Erkeklerde oluşan ağrılar genellikle pelvik bölgede kasların zorlanmış olması gibi basit nedenlerden kaynaklanmaktadır. Ancak bazı durumlarda ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Bu durumun anlaşabilmesi için kasık ağrısı belirtileri dikkate alınmalıdır. Erkeklerde görülen kasık ağrısının nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Mesane enfeksiyonları
 • Lenf bezlerinin şişmiş olması.
 • Kasık fıtığı
 • Böbrek taşı
 • Tirsiyonu

Kadınlarda görülen kasık ağrıları ise, genel olarak yumurtlama ağrısı, adet sancısı gibi durumlardan kaynaklanmaktadır. Bazı durumlarda kasık ağrıları, aşırıya kaçabilir. Böyle durumlarda kadınlarda görülen kasık ağrıları ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir ve bu durumun başlıca nedenler şu şekildedir;

 • Yumurtalık kistlerinin patlaması ve kendi etrafında dönmesi
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Aşırı aktif mesane
 • Dış gebelik
 • Kasıkta fıtık
 • Mesane ve idrar yollarında taş ve kum oluşumları

Kasık Ağrısı Hangi Sonuçlara Yol Açabilir?

Kasık ağrısı, birçok farklı nedenle ortaya çıkabilen yaygın bir semptomdur. Bu ağrı, genellikle kasık bölgesindeki organlarla ilgili sorunlardan kaynaklanır. Kasık ağrısının birkaç olası sonucu vardır.

Birincil nedenlerden biri kasık kaslarının zorlanması veya yırtılması olabilir. Fiziksel aktiviteler sırasında ani bir hareket yapmak veya spor yaralanmaları, bu tür bir ağrıya yol açabilir. Ayrıca kasık fıtığı da kasık ağrısına neden olan bir başka durumdur. Bu durumda, kasık bölgesindeki bir organ (genellikle bağırsak) kasık kasları arasından çıkarak şişebilir.

Diğer bir olası neden, üreme organlarıyla ilgili problemlerdir. Kadınlarda, adet döngüsüyle ilişkili dismenore (adet sancısı), yumurtalık kistleri veya rahim fibroidleri kasık ağrısına yol açabilir. Erkeklerde ise prostat enfeksiyonları veya prostat büyümesi gibi problemler benzer semptomlara sebep olabilir.

Buna ek olarak, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları veya mesane problemleri gibi üriner sistemle ilgili sorunlar da kasık ağrısına katkıda bulunabilir. Sindirim sistemi bozuklukları da kasık ağrısına yol açabilir. Bağırsak enfeksiyonları, irritabl bağırsak sendromu veya apandisit gibi durumlar bu semptomu tetikleyebilir.

Ancak kasık ağrısı her zaman ciddi bir sorunun belirtisi değildir. Eğer ağrı şiddetli, sürekli veya diğer belirtilerle birlikte ise hemen bir sağlık uzmanına başvurmak önemlidir. Uzman, doğru tanıyı koymak ve uygun tedaviyi önermek için gerekli adımları atacaktır.

Kasık Ağrısı Tanısı

Kasık ağrısının kaynağının bulunması, tanının koyulması açısından büyük önem taşımaktadır. Tanının konulması, hekimin yapacağı muayene, tanı testleri, hastanın detaylı öyküsü ve ultrasonografik görüntüler ile olmaktadır. Kasık ağrısının nedeninin ne olduğuna dair yapılacak testler şu şekilde sıralanabilir;

 • Gaita testi
 • Pelvis bölgesi ilişkin röntgen ve ultrasonografi incelemeleri
 • Gebelik testi
 • Pelvis bölgesine bilgisayarlı tomografi çekimleri
 • Kemik yoğunluğu testi
 • Diyagnostik laparoskopi

Kasık Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kasık ağrısı tedavisi, tanının konulmasından sonraki diğer evredir. Neden olan hastalık belirlendikten sonra, izlenecek yol hastalığın iyileşmesinde etkili olacaktır. Kasık ağrısında ilaçla tedavi yöntemi uygulanabilir. Ağrıya neden olan kas gerginliği ise kas gevşetici hap ve kremlerin kullanılması önerilmektedir. Kadınlarda oluşan kasık ağrılarının nedeni adet dönemi ve yumurtlama günlerinde oluşan ağrılardan kaynaklanıyorsa, hormonel ilaçların kullanılması iyi bir tedavi olacaktır. Enfeksiyon kaynaklı ağrılar oluşmuşsa, antibiyotik, antifungal, antiviral ilaçlar kullanmak enfeksiyonun ilerlemesine engel olacaktır. Stres kaynaklı ağrıların ve kronik kasık ağrılarının tedavisinde ise antidepresan ilaçlar kullanılmaktadır. Doktorun önereceği bir antidepresan ile tedavi edilebilir. Bazı durumlarda kasık ağrılarının altında yatan neden cerrahi müdahale gerektirmektedir.

Yumurtalık kistleri ve mesanede oluşan tümörler, cerrahi müdahale ile alınmaktadır. Fıtık tedavilerinde ve kas ve eklemlerde oluşan rahatsızlıklarda ise fizik tedavi uygulaması oldukça etkilidir. Şiddetli kasık ağrıları görülen hastalarda, doktor önerisi ile uyuşturucu ilaç enjeksiyonu kullanılabilir. Bu ilaçlar ağrının beyne ulaşmasını engellemektedir. Bazen kasık ağrıları psikolojik sorunlardan ve depresyondan kaynaklı olabilmektedir. Böyle bir durumda psikoterapi uygulamaları yardımıyla hastanın kasık ağrıları ortadan kaldırılabilir. Tüm bu tedavi yöntemleri, hekimler tarafından yapılacak olan tetkiklerle belirlenmelidir.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın