Kekik Suyu neye iyi gelir?ne iyi gelir

Hoş kokusu ve lezzeti ile bilinen kekik, mutfaklarda baharat olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle et ve balık yemeklerinin vazgeçilmez bir baharatı olan kekik, salatalarda da sıkça kullanılmaktadır. Bunun haricinde farklı hastalıkların tedavisinde kullanılan mucizevi bir baharattır. Kekik, K vitamini, demir, kalsiyum, besin lifi, magnezyum bakımından zengin içeriğe sahiptir. Antioksidan etkisi ile vücudun güçlenmesini sağlar.

Kekik yaygın olarak antiseptik, iltihap giderici, kas kasılmalarını hafifletici ve konsantrasyon arttırıcı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca sindirim sistemi üzerinde inanılmaz faydalıdır.

kekik suyu 2

2 çay kaşığı kekik;

Günlük lif ihtiyacının %4’ünü, kalsiyum ihtiyacının %5’ini, demir ihtiyacının %20’sini, manganez ihtiyacının %11’ini ve K vitamini ihtiyacının %60’ını karşılar.

Kekik suyu neye iyi gelir?

* Kekik suyu, öksürük ve bronşit gibi üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Akut bronşit ve kuru öksürüğün tedavisinde başarılı sonuçlar veren kekik suyunun bu etkisi yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

* Kekik suyu cilde uygulandığında ciltte mikrop temizleyici etki sağlar. Mantar ve benzeri hastalıklarda iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Kekik suyu ağız çalkalama suyu olarak kullanıldığında ağızda oluşan bakterilerin azalmasını sağlar, diş ve dişeti sağlığını korur.

* Antioksidan etkisi ile toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Birçok hastalığa karşı vücut direncini arttırır. Hücre yenilenmesini destekleyerek organların fonksiyonlarını güçlendirir.

* Sindirimi düzenlemek için kekik suyu kullanılabilir. Özellikle basur hastalığında yaşanan ağrıların şiddetini azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Lifli yapısı ile gaz ve şişkinlik problemlerine karşı iyi gelir.

* Kekik suyu saç bakımı için kullanılabilir. Saç tellerini güçlendirmek için kekik suyu ile saçlar yıkanabilir. Aynı zamanda saç sağlığı için kekik yağından da yardım alınabilir. Kekik yağı ile kafa derisine masaj yapıldığında faydalı olur. Bu işlem için kekik yağı taşıyıcı bir yağ ile karıştırılarak kullanılmalıdır.

* Kekik çayı adet döneminde yaşanan ağrı, sancı ve kasılmaları hafifletmek için kullanılabilir. Bu tarz ağrılar için kekik çay şeklinde hazırlanarak günde 2-3 fincan içilebilir.

* Böcek sokması, egzama gibi cilt problemlerinde kekik suyu kullanılabilir. Bu tarz problemler nedeniyle oluşan kaşıntılara bir parça pamuk yardımıyla kekik suyu sürülebilir.

kekik suyu 3

Kekik suyu nasıl hazırlanır?

Kekik suyu keskin bir tada sahip olduğu için farklı sebzeler ile karıştırılarak hazırlanabilir. 2 domates, 2 tutam kekik ve 1 limon suyu meyve sıkma makinesine alınarak sıkılır. Hazırlanan su bardağa boşaltılarak içilebilir.

Kekik çayı, 1 büyük bardak için, 1 tatlı kaşığı kekik kullanmak yeterli olur. 1 büyük bardak su kaynatılarak ocaktan alınır. İçine 1 tatlı kaşığı kekik eklenip, 4 dakika kadar demlenir. Acı bir tada sahip olacağından, limon ve bal ile tatlandırılarak içilebilir. Kekik çayının demlenme süresi fazla tutulmamalıdır. Çünkü demlenme süresi uzadıkça tadı acılaşabilir. Faydalarından tam anlamıyla yararlanmak için hem çay şeklinde hem de suyu gönül rahatlığı ile kullanılabilir.