Kemik Kırıklarının İyileşmesi İçin Ne İyi Gelir?

Kemik kırıklarının iyileşmesine ne iyi gelir sorusu ile kemiklerde meydana gelen kırıkların daha kısa sürede tedavi edilmesi sağlanabilir. Kaza düşme travma gibi nedenler sonucunda kemiklerde kırıklar meydana gelebilir. Kemiklerde meydana gelen kırıkların daha kısa sürede iyileşmesi ve kemiklerin daha hızlı kaynaması için bazı besinlerin tüketimine ağırlık verilmelidir. Kemik kırıkları ile mücadele eden kişilerin kalsiyum ve d vitaminini tüketmesi ile kırıklarının daha kısa sürede iyileştiği görülmüştür.

Kalsiyum

Kemik kırıklarının iyileşmesine ne iyi gelir sorusuna verilebilecek ilk yanıt kalsiyumdur. Daha sağlıklı kemikler için kalsiyum olmazsa olmaz besin grubudur. Vücutta yeterli miktarda kalsiyum bulunmadığında kalsiyum dengesini sağlanması için kemiklerde bulunan kalsiyumun kullanılması sağlanır. Kemiklerde bulunan kalsiyumun vücudun dengesinin sağlaması için kullanılması durumunda kemiklerdeki kalsiyum azalma gösterebilir. Kemiklerdeki kalsiyum seviyesinin azalması kemik sağlığını olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle kemik sağlığının korunmasında ve kemiklerde meydana gelen kırıkların daha kısa sürede iyileşmesinde kalsiyum alımı oldukça önemlidir.

Kalsiyum içeren yiyeceklerden faydalanarak kemiklerin daha sağlıklı hale getirilmesi sağlanabilir ancak kalsiyum tek başına yeterli olmayacaktır. Kalsiyuma ek olarak fosfor da kemiklerin daha sağlıklı olması için gerekli olan mineraldir. Kalsiyum ve fosforun birlikte alındığı durumlarda kemikler daha sağlıklı hale gelecektir. Kemiklerin daha sağlıklı olması ile kırık durumlarında da daha hızlı iyileşmeler görülecektir. Kalsiyum alabilmek için et ve süt ürünleri tüketilebilir. Süt ve süt ürünleri tüketimi ile kemiklerin daha sağlıklı hale getirilmesi sağlanabilir. Süt ve süt ürünlerine ek olarak fıstık ceviz badem gibi kuruyemişler de kalsiyum içerirler. Kalsiyum içeren diğer yiyecekler arasında yeşil sebzeler ve balık da gösterilebilir. Kemiklerin ihtiyacı olan kalsiyumun karşılanabilmesi için tüketilebilecek besinler arasında kuru baklagiller ve meyveler de bulunur.

D Vitamini

Kemik kırıklarının iyileşmesine ne iyi gelir sorusuna kalsiyuma ek olarak d vitamini de gösterilebilir. D vitamininin yeterli miktarda alınması ile kemikler daha sağlıklı hale gelecektir. Vücutta yeterli oranda d vitamininin bulunması ile birlikte kemikler daha güçlü bir hal alacaktır ve kemik kırıkları daha kısa sürede onarılacaktır. Ayrıca kemik kırıklarında kullanılan kalsiyum kemikleri daha sağlıklı hale getirebilmesi için vücutta yeterli miktarda d vitaminin de olması gerekmektedir. Kemiklerin daha sağlıklı hale gelebilmesi için ihtiyaç duyulan kalsiyumun vücuda faydalı olabilmesi için d vitamini eksikliğinin ortadan kaldırılması gerekir. Kemiklerde meydana gelen en ciddi sağlık sorunları arasında kemik erimesi ilk sıralarda gösterilir. Kemikler işte erime meydana gelmemesi için vücutta yeterli miktarda d vitamininin bulunması gerekir. D vitamini alabilmek için yararlanılabilecek en doğal kaynak güneştir. Güneş ışığından yeterli miktarda faydalanan kişilerin kemikleri daha sağlıklı hale gelecektir ve kemik erimesi riski daha az görülecektir. Ancak güneş ışığına çıkarken dikkatli olunmasında fayda vardır. Özellikle yaşlılar ve hamileler güneş ışığından faydalanmak istedikleri takdirde güneş kremi kullanarak güneşe çıkmalıdırlar. D vitamini bakımından zengin olan ürünler ise tüketilmesi ile kemiklerin daha sağlıklı hale gelmesini sağlayacaklardır. D vitamini bakımından zengin olan besinler ise şöyle sıralanabilir:

 • Tavuk eti
 • Kırmızı et
 • Mantar
 • Somon
 • Ringa balığı
 • Ton balığı
 • Uskumru
 • Sardalya
 • Karides
 • Yumurta sarısı

Egzersiz

Kemik kırıklarının iyileşmesine ve kemiklerin güçlenmesine egzersiz de oldukça iyi gelmektedir. Düzenli olarak egzersiz yapılması ile kemikler ve kaslar daha sağlıklı olacaktır. Hareketsiz bir yaşam kişilerin kilo almasını sağlayacağından kemiklerde meydana gelen kırıkların daha geç sürede iyileşmesi gibi sorunlarla karşılaşılacaktır. Kemiklerde meydana gelen kırıkların daha kısa sürede tedavi edilebilmesi için kişilerin kendilerine yatırım yapması gerekir. Özellikle genç yaşlarda düzenli olarak spor yapılması ve hareketli bir hayata geçiş yapılmasında fayda vardır. Yürüyüş yapmak veya spora gitmek gibi faaliyetler ile kemikler daha sağlıklı bir hal alacaktır. Kemiklerinin sağlıklı olmasını isteyen kişiler yürüyerek veya koşarak herhangi bir spor salonuna gitmeden de spor yapabilirler. Kemiklerin daha sağlıklı olması için yapılabilecek bir diğer spor dalı ise yüzmedir. Yüzme sırasında başta kollar ve bacakları olmak üzere tüm vücut çalışacağından kemikler güçlenecektir. Kemiklerin güçlenmesi ile birlikte kemiklerde kırılma meydana gelmesi olasılığı azaltılacaktır. Kemiklerde kırıklar meydana gelmesi durumunda ise spor yapıldığı için kemikler daha sağlıklı olduğundan kemiklerin iyileşme süresi kısalacaktır.

A Vitamini

Kemik kırıklarının iyileşmesine ne iyi gelir sorusuna a vitamini şeklinde cevap verilebilir. Kemiklerin daha sağlıklı olmasına ve gelişmesine katkısı olan vitaminler arasında a vitamini gösterilebilir. Düzenli olarak a vitamini alınması durumunda vücuttaki kemikler daha sağlıklı olacaktır ve özellikle çocukların kemiklerini daha sağlıklı şekilde büyümesi sağlanacaktır. A vitamini almak isteyen kişiler başta havuç olmak üzere süt ve yumurta gibi besinleri tüketebilirler. A vitamininin düzenli ve yeterli şekilde alınması durumunda kemikler daha sağlıklı olacaktır ve kemiklerde kırıklar meydana geldiğinde iyileşme süreci kısalacaktır.

K Vitamini

Kemik kırıklarının iyileşmesine ne iyi gelir sorusu ile yola çıkan kişiler başta d vitamini ve a vitamini olmak üzere farklı vitaminler ile karşılaşırlar. Kemik kırıklarını iyileştirilmesinde faydası olan vitaminlerden birisi de k vitaminidir. K vitamini kemiklerin gelişmesini ve daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. K vitamini bakımından zengin olan besinlerin düzenli olarak tüketilmesi ile kemikler daha sağlıklı bir hal alacaktır ve kemiklerde kırıklar meydana geldiğinde bu kırıklar daha kısa sürede iyileşecektir. K vitamini bakımından zengin olan besinler ise şöyle sıralanabilir:

 • Peynir
 • Tereyağı
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Şalgam
 • Pancar
 • Kuru erik
 • Yeşil çay
İçeriği Oylayın

“Kemik Kırıklarının İyileşmesi İçin Ne İyi Gelir?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın