Kemik Kütlesini Artırmak İçin Ne İyi Gelir? Besinler Egzersizler ve Kemik Sağlığı İpuçları

Kemik kütlesini artırmak için dengeli ve düzenli beslenmek gerekir. Kemiklerin ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin düzenli olarak alınması ile kemiklerin daha sağlıklı olması sağlanabilir. Kemik kütlesinin artırılabilmesi için bazı egzersiz hareketleri düzenli olarak uygulanmalıdır. Düzenli olarak Spor yapmak ve egzersiz hareketlerini uygulamak kemik kütlesini arttırırken kemiklerin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Yürüyüş Yapmak

Kemik kütlesini artırmak için düzenli olarak spor yapılması gerekir. Düzenli olarak spor yapmak kemiklerin daha sağlıklı olmasını ve güçlenmesini sağlayacaktır. Spor salonlarına gidemeyen veya spor yapmak için çok fazla vakti olmayan kişiler için yürüyüş yapmaları önerilebilir. Günde yarım saat ile 45 dakika arasında yürüyüş yapıldığı takdirde eklemlerin daha sağlıklı olduğu ve kemik kütlesinin arttığı görülmüştür. Düzenli olarak yürüyüş yapan kişiler yapmayan kişilere oranla daha sağlıklı eklemler ve kemiklere sahip olacaklardır. Düzenli olarak yürüyüş veya egzersiz yapmayan kişilerin eklemleri hareketsizliğe alıştığı için sağlığını kaybetmeye başlayacaktır. Kemiklerin ve eklemlerin sağlığını kaybetmesi ile kemik kütlesi de azalacaktır. Kemik kütlesinin artırılması ve kemiklerin daha sağlıklı olması için düzenli olarak yürüyüş yapılması önerilir.

Squat

Kemik kütlesini artırmak için yapılabilecek egzersiz hareketleri arasında squat da gösterilebilir. Klasik squat hareketi ile kemiklerin daha sağlıklı olması sağlanabilir. Düzenli olarak squat yapılması ile kemikler daha güçlü bir hal alacaktır. Kemiklerin daha güçlü olması ile vücutta bulunan kemik kütlesinin artırılması sağlanacaktır. Squat hareketleri çömelip kalkma şeklinde özetlenebilir. Çömelip kalkma hareketi gerçekleştirilirken dizlerin bükülmemesine ve gövdenin eğilmemesine özen gösterilmelidir. Düzenli olarak squat yapan kişilerin daha sağlıklı kemiklere sahip oldukları görülmüştür.

Kalsiyum

Kemik kütlesini artırmak için vücudun ihtiyacı olan kalsiyumun karşılanması gerekir. Kalsiyum kemiklerin gelişmesi ve sağlığını koruması için gerekli olan en temel besin maddelerinden birisidir. Düzenli olarak kalsiyum alındığı durumlarda kişilerin kemikleri daha sağlıklı olacaktır. Daha sağlıklı ve güçlü kemikler ile vücutta bulunan kemik kütlesi de arttırılabilir. Kalsiyum alınması için süt ve süt ürünlerinin tüketilmesine ağırlık verilmelidir. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda süt tüketimine önem gösterilerek daha sağlıklı kemiklerin elde edilmesi sağlanabilir. Süt ve süt ürünlerine ek olarak kuruyemişler ve yeşil yapraklı sebzelerle tüketilebilir. Balıklar ve kuru baklagillerde içerdikleri kalsiyum ile kemiklerin sağlığının korunmasında etkili olacaktır.

Magnezyum

Vücutta bulunan kemiklerin daha sağlıklı olabilmesi için magnezyum içeren besinler tüketilmelidir. Magnezyum içeren besinlerin tüketilmesi ile kemikler daha sağlıklı şekilde gelişecektir ve vücutta bulunan kemiklerin kütlesi artacaktır. Magnezyum içeren besinler arasında ilk sırada yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagiller gösterilebilir. Kuru baklagilleri ve yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi ile vücudun ihtiyacı olan magnezyum alınabilir. Vücudun ihtiyacı olan magnezyumun alınması ile kemiklerin daha sağlıklı şekilde gelişmesi sağlanacaktır.

Potasyum

Kemik kütlesinin arttırılması için kemiklerin daha sağlıklı olması gerekmektedir. Kemiklerin daha sağlıklı olabilmesi için öncelikle spor hareketleri yapılmalı ve ardından potasyum içeren besinler tüketilmelidir. Potasyum kemiklerin gelişimi için gerekli olan bir besin maddesidir. Potasyum içeren besinlerin tüketilmesi ile kemiklerin daha sağlıklı şekilde gelişmesi ve güçlenmesi sağlanabilir. Potasyum bakımından zengin olan besinler arasında kuru kayısı ve yoğurt gösterilebilir. Düzenli olarak kuru kayısı var yoğurt tüketilmesi ile kemiklerin daha sağlıklı olması sağlanabilir. Kemiklerin daha sağlıklı olması ile birlikte kimlik kütlesinin artırılması da sağlanacaktır.

D Vitamini Alımı

Kemik sağlığının korunabilmesi ve kemik kütlesinin artırılabilmesi için vücutta d vitamini eksikliğinin bulunmaması gerekir. D vitamini eksikliğinin bulunması durumunda kemik sağlığı korunamayacaktır ve kişiler istedikleri kemik kütlesine sahip olamayacaktır. Vücudun ihtiyacı olan D vitaminin alınması ile daha sağlıklı kemiklere sahip olabilmek mümkündür. Daha sağlıklı kemikler için d vitamini almak isteyen kişiler balık ürünlerinden ve süt ürünlerinden faydalanabilirler. Güneş ışığına yarım saat ila 45 dakika arasında maruz kalmak da vücudun ihtiyacı olan D vitamini ihtiyacını karşılamak için yeterli olacaktır.

Pilates

Kemik kütlesini artırmak için yapılabilecek spor dallarından birisi de pilatestir. Düzenli olarak pilates yapılması durumunda kemiklerin ve eklemlerin güçlenmesi sağlanacaktır. Kemik ve eklemlerin güçlenmesi ile vücutta bulunan kemik kütlesinin arttırılması da sağlanacaktır. Pilatesin yapılması için sadece spor matı yeterli olacaktır. İnternetten pilates videoları açılarak spor maçının üzerinde pilates yapılabilir. Pilates hem vücudun rahatlamasını sağlayacak hem de kemiklerin daha güçlü olmasına faydalı olacaktır. Düzenli olarak pilates yapan kişilerin kemiklerinin daha sağlıklı olduğu ve kemik kütlelerinin artış gösterdiği görülmüştür.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın