Kendine Zarar Verme İçgüdüsüyle Başa Çıkmanın Yolları

Kendine zarar verme içgüdüsü mazoşizm olarak da adlandırılabilir. Bu durum biyolojik nedenlerle veya psikolojik nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Kendine zarar vermek isteyen bireyler uygulayacakları tedavi yöntemleri ile bu durumu kontrol altına alabilirler. Uygulanacak tedavi yöntemleri alanında uzman kişiler tarafından belirlenmeli ve kendine zarar vermeyi düşünen kişilerin bu tedavilere olumlu şekilde yaklaşmaları gerekmektedir.

Kendine Zarar Vermeyi İstemenin Nedenleri

Kendine zarar verme nedenleri psikodinamik nedenler biyolojik nedenler veya psikososyal nedenler sonucunda ortaya çıkabilir. Bu nedenlerin bilinmesi ile kişilerin kendine neden zarar vermek istediği hakkında daha detaylı bilgi sahibi olunabilir.

Psikodinamik Nedenler: kişilerin kendilerine zarar vermeyi isteyip yaşamış oldukları taciz veya tecavüz gibi sorunlar sonucunda ortaya çıkabilir. İstismar sonucunda kişilerin daha öfkeli olmaları ve duygusal olarak kötü hissetmeleri oldukça olağandır. Ancak yaşanan istismar sonucunda kişiler şiddete eğilimli olabilir veya depresyon sorunu ile karşılaşabilir. Şiddete eğilimli olan kişiler çevrelerine zarar vermek isteyebileceği gibi kendilerine de zarar vermek isteyebilirler.

Biyolojik Nedenler: cinsel istismar sonucunda kişilerin kendine zarar vermek istemezse görülen bir durumdur. Kendine zarar vermek istemenin bazı biyolojik nedenleri de olabilir. Bu biyolojik nedenler arasında sinir sisteminde meydana gelen sorunlar ilk sırada gösterilebilir. Madde kullanımı sonucunda sinir sistemine zarar verilebilir ve bu zarar sonucunda kişilerin kendilerine zarar vermek istemeleri gibi belirtiler ile karşılaşılabilir.

Psikososyal Nedenler: kişilerin kendilerine zarar vermek istemesinin altında yatan nedenlerden birisi de çocukluk dönemlerinde yaşamış oldukları istismar durumudur. Bu istismar durumu çocukların fiziksel olarak istismar edilmesi veya duygusal olarak istismar edilmesi sonucunda ortaya çıkabilir. Küçük yaşta madde kullanılmaya başlanması veya aile bireylerinden şiddet görülmesi gibi olumsuz tutumlar da bireylerin kendine zarar vermelerini istemelerine neden olabilir.

Kendine Zarar Veren Kişi Nasıl Hisseder?

Kendine zarar verme durumu sonucunda vücuduna zarar veren kişiler farklı duygular besleyebilirler. Kendilerine zarar veren bireyler utanç duyma veya suçluluk hissetmek ve pek çok duyguyla karşılaşırlar. Kendilerine zarar veren bireylerin hissetmiş oldukları duygular şu şekilde açıklanabilir:

  • Ailesinin veya arkadaşlarının kendisinden utandığını düşünebilir
  • Çevresindeki insanların kendisini anlamadığını düşünüp bunun sonucunda herkesten uzaklaşabilirler
  • Ailesinin onu garip görmesi ve ondan utanç duyması gibi olumsuz düşüncelere katılabilirler
  • Yaptıkların davranışların kimse tarafından görünmesini istemez
  • Kendilerine zarar verdikleri için suçlu hissedebilir
  • Yukarıda ele alınan durumlar kendilerine fiziksel olarak zarar veren kişilerin hissedebileceği duygulardan birkaçıdır. Bu duyguların tedavi edilebilmesi için ilaç tedavisine başvurmak terapiye gitmek veya aile bireylerinden yardım almak gibi çeşitli tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Bu tedavi yöntemleri sayesinde kişilerin kendilerine daha az zarar vermesi sağlanabilir.

Psikoterapi

Kendine zarar verme durumunu çok sık gerçekleştiren kişiler ailesinin veya arkadaşlarının desteğiyle terapi seanslarına katılabilirler. Terapi seansları alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilir ve bireylerin kendilerine neden zarar verdikleri hakkında gerekli konuşmalar yapılır. Alanında uzman terapistler kişilerin kendilerine zarar verirken bahane olarak öne sürdükleri sorunların üzerine gidebilmelerini sağlarlar. Psikoterapinin kaç seansı yapılacağı hastanın durumuna göre belirlenmektedir. Sen sırasında hastalar kendilerine neden zarar verdiklerinden veya kendilerine zarar verdikten sonra neler yaşadıklarından bahsedebilirler. Seanslar kişinin psikolojik durumuna göre haftada bir gün olarak başlayıp 2-3 seansı çıkartılabilir. Alanında uzman kişiler kendilerine zarar vermek isteyen bireylere günlük hayatlarında neler yapmaları gerektiği hakkında bilgi verirler. Hastalar terapistler tarafından kendilerini anlatılan durumları günlük hayatın içerisine adapte etmeye çalışırlar. Psikoterapinin yetersiz olduğu durumlarda kişiler uzmanlar tarafından ilaç tedavisine yönlendirilebilir.

İlaç Tedavisi

Kendilerine zarar veren bireyler uzman terapistler tarafından psikoterapi seansları ile tedavi edilebilirler. Ancak psikoterapi tedavileri kişilerin kendilerine zarar vermeme hislerin ortadan kaldırmak için yeterli olmayabilir. Bu durumda kişiler doktorlar tarafından ilaç tedavisine başlatılabilir. İlaç tedavisi ve psikoterapi aynı anda ilerletilerek hastaların daha kısa süre içerisinde kendilerine zarar verme isteğinden kurtulmaları sağlanabilir. İlaç tedavisinde Doktorlar tarafından belirlenen süre içerisinde ilaçlar kullanılır ve doktor tarafından ilaçların kesileceği tarih belirlenir.

Alınabilecek Kişisel Önlemler

Kendine zarar verme içgüdüsü ile karşılaşan kişiler bu durumun ortadan kaldırılabilmesi için çeşitli kişisel önlemleri alabilirler. Bireyler tarafından alınabilecek kişisel önlemler şu şekilde sıralanabilir:

  • Yaşamış olduğunuz zorlukları bir kağıda yazmanız ve bu kağıdı buruşturarak çöpe atmanız önerilir. Bu sayede aklınızdaki olumsuz düşünceyi uzaklaştıracak ve kendinize zarar vermek istediğiniz sorunun ne kadar basit olduğunu göreceksiniz
  • Ani öfke nöbetleri sonucunda kendinize zarar vermek istediğiniz durumlarda öfkenizi bir yastığa vurarak çıkartabilirsiniz. Yaklaşık 1 dakika boyunca yastığa vurmanız durumunda içinizdeki tüm öfkeyi atacak ve kendinizi zarar vermeyi düşünmekten vazgeçeceksiniz.
  • Olumsuz düşüncelere çok fazla yöneldiğimizde aile bireylerinizden veya arkadaşlarınızdan da destek alabilirsiniz.
  • Stres topu ile oynamak veya sportif aktivitelere yönelmek de kendinize zarar verme iç güdüğünüzü ortadan kaldıracaktır

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın