Kene Isırmasına Karşı Ne İyi Gelir? Ne Yapılır?

Kene ısırmasına karşı hangi önlemlerin alınması ve kene ısırdıktan sonra neler yapılması gerektiği merak edilen konular arasındadır. Kene 5000’den fazla türü bulunan bir hayvandır ve özellikle yaz aylarında sıkça görülür. Açık alanlardan veya çim bulunan ortamlarda keneye rastlayabilmek mümkündür. Keneler özellikle nisan ayı ile eylül ayı arasında sıkça görülürler. Kene ısırıkları zararlı veya zararsız olarak iki türe ayrılabilir. Kene ısırıkları çoğu hasta da herhangi bir tepkimeye neden olmasa da alerjisi bulunan kişilerde ciddi semptomların ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle alerjisi bulunan kişilerin kendi tarafından ısırılması sonucunda ölümcül durumlar ortaya çıkabilir.

Kene Isırıklarında Neler Yapılmalıdır?

Kene ısırmasına karşı alınabilecek önlemler sayesinde kene ısırıkları engellenebilir. Kendi tarafından ısırılan kişilerin öncelikle en yakın sağlık kuruluşuna başvurması ve hekimlere muayene olması gerekmektedir. Vücudumda kene olduğunu fark eden kişiler sağlık kuruluşuna başvurarak kenenin sağlık personelleri tarafından çıkarılmasını sağlamalıdır. Kene fark edildiği anda sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır çünkü kenenin vücutta kaldığı süreye bağlı olarak yaymış olduğu hastalık riski artacaktır. Kendi vücutta ne kadar uzun süre kalırsa insanlara kendi tarafından hastalık bulaşma ihtimali o kadar artmaktadır. Bu nedenle kenenin vücuda yapıştığı görüldüğünde doktora başvurarak hijyenik bir ortamda kenenin çıkartılması sağlanmalıdır. Kenenin çıkartılması için hijyenik bir ortamda eldiven kullanılarak kenenin parçalanmadan bir cımbız yardımıyla çıkarılması sağlanmalıdır. Keneleri vücuttan çıkartmak için üzerine kolonya dökmek veya keneyi parçalayarak çıkarmak gibi yöntemlere kesinlikle başvurulmamalıdır.

Kene Isırıklarının Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Kene ısırmasına karşı alınabilecek ilk yöntem ısırığın vücutta nasıl belirtiler meydana getirebileceğini öğrenmektir. Kendini ısırmasına ardından vücutta 10 güne kadar belirtiler meydana gelebilir ve kene 10 gün kadar insan vücudunda kalabilir. Kenan ısırıkları genelde tekil olarak gerçekleşirler ve zehirsiz kenelerin vücuda herhangi bir zararı yoktur. Zehirsiz kene ısırıkları sonucunda vücutta semptomlar görülmeyebilir. Kene ısırıkları sonucunda semptomlar genellikle alerjisi bulunan kişilerde görülmektedir. Özellikle kene tarafından ısırılan bölgede şişkinlikler veya kabarcıklar meydana gelebilir. Daha şiddetli semptomlar ise reflekslerin zayıflamasına veya kaybolmasına neden olabilir. Kene ısırması sonucunda vücutta meydana gelebilecek diğer belirtiler ise şöyle sıralanabilir:

 • Vücutta döküntü ve yanma hissinin meydana gelmesi
 • Kabarcıkların oluşması
 • Kendi tarafından ısırılan bölgede kızarıklık veya kırmızı bir nokta oluşması
 • Ateşin yükselmesi
 • Baş ağrısı
 • Nefes almada zorluk
 • Kaslarda veya eklemlerde meydana gelen ağrılar
 • Kaslarda meydana gelen güç kaybı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Vücutta titreme meydana gelmesi
 • Havale nöbetleri geçirilmesi

Kene Isırmasının Teşhisi

Kene ısırmasına karşı vücutta herhangi bir semptom meydana gelmese de en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Kene ısırması sonucunda nefes almada zorluk veya solunum sisteminin felç olması gibi hayati semptomlar meydana gelebilir. Solunum sisteminde felç meydana gelmesi durumu haricindeki tüm belirtiler doktorlar tarafından tedavi edilebilecek belirtilerdir. Vücutta keneye rastlanıldığı durumda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve kendini kimyasallarla vücuttan çıkartılması sağlanmalıdır. Kene tarafından ısırılan kişilerin vücudundaki kenelerin en kısa süre içerisinde çıkarılması keneler tarafından insanlara hastalık bulaşmaması için oldukça önemlidir. Bazı keneler ısırdıkları takdirde insanlara bazı hastalıkların bulaşmasına neden olabilirler. Bu hastalıkların insanlara bulaşmaması için en kısa sürede bölgenin cımbızlar ve kimyasallar ile temizlenmesi gerekir. Kene tarafından ısırıldıktan sonra hastaneye giden kişilerin vücudunda herhangi bir semptomun meydana gelip gelmediği Doktorlar tarafından teşhis edilir. Kene ısırması sonrasında kişinin vücudunda meydana gelen semptomlar doktor tarafından takip edilir. Kene ısırması nedeniyle hastaneye başvuran kişilerin geçmişlerinde herhangi bir hastalık olup olmadığı da araştırılır. Doktorlar hastalardan bazı teknikleri ve testleri yapmalarını da isteyebilir. Kenelerden insanlara geçebilecek hastalıkların teşhis edilebilmesi için bu testler ve tetkikler oldukça önemlidir. Özellikle zehirli keneler tarafından ısırılan kişilerde nöbetli humma veya Marsilya humması gibi hastalıklar görülebilir. Bu nedenle hastalar derin bir muayene içerisine alınarak kenenin vücutlarında herhangi bir hasar bırakıp bırakmadığı tespit edilir.

Kene Isırmalarının Tedavisi Nasıl Olur?

Kene ısırması sorunuyla karşı karşıya kalan kişilerin öncelikle kenenin temizlenmesi için bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekir. Sağlık kuruluşuna başvurulamayacak durumlarda ise kenenin vücuttan kaldırılması için bir cımbızdan yardım alabilmek mümkündür. Keneyi kaldırırken cımbız kullanılması veya eldiven giyinmesi kenenin sahip olduğu bulaşıcı hastalıkları insanlara bulaştırması engellenecektir. Kene çıkarılırken olabildiğince dikkatli olunmalı ve çenenin kırılmamasına özen gösterilmelidir. Keneler çıkarılırken kenenin ısırdığı bölgede kenenin bir parçasının kalmaması oldukça önemlidir. Özellikle kenenin baş veya ağız kısmından herhangi bir parça kesinlikle vücutta kalmamalıdır. Vücutta herhangi bir kene parçası kaldıysa bu parçalar da çıkartılmalı ve kendi tarafından ısırılan bölge temizlenmelidir. Kene bulunan bölgenin temizlenmesi için su ve sabun yeterli olacaktır.

Kenenin su ve sabunla temizlenmesinin ardından kenenin ölüp ölmediği de kontrol edilmelidir. Kene ölmediyse alkole batırılmalı ve kapalı bir kutu içerisinde konularak sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Gene sağlık kuruluşuna götürüldükten sonra Doktorlar tarafından herhangi bir tedavi uygulanıp uygulanmayacağı öğrenilebilir. Keneler insan vücudunda farklı hastalıklara neden olmaya başladılar ise Doktorlar tarafından gerekli tedavi yöntemleri uygulanmaya başlayacaktır. Doktor öncelikle hastada hangi semptomları meydana gelebileceği hakkında gerekli bilgilendirmeleri yapar ve hastaya uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi vermeye başlar. Kenar tedavisinin tam olarak bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bunun nedeni ise kenelerin insan vücutlarında farklı semptomlara ve hastalıklara neden olmasıdır. Keneler tarafından ısırılan kişilerde semptomların ve hastalıkların görülmeye başlaması ile birlikte ilaç tedavisine başlanabilir. İlaç tedavisinde hastalarda hangi hastalıkların meydana geldiğine bağlı olarak farklı ilaçlar kullanılması gerekir.

Kenelerden Nasıl Korunulabilir?

Kene ısırmasına karşı alınabilecek önlemler arasında enfeksiyonlara karşı nasıl bir yol izlenmesi gerektiği de yer alır. Kenenin meydana getirdiği enfeksiyonlardan korunabilmek için öncelikle kene ısırıklarına karşı tüm önlemler alınmalıdır.

 • Keneler özellikle açık alanlarda ve ormanlık bölgelerde bulunmaktadırlar. Besi hayvanlarında da sık sık keneler bulunur. Bu nedenle açık alanlara veya besi hayvanlarının yanına giderken vücudu kapatacak kıyafetler kullanılmalıdır.
 • Keneler ağaçların altında veya çimlerde olabileceği için ağaçlara ve çimlere uzak alanlardan yürümekte fayda vardır.
 • Kenelerden korunmak için kene kovucu adıyla satılan ürünler kullanılabilir.
 • Kene olabileceğinden şüphelenilen bir yerde gezdikten sonra tüm vücudun kontrol edilmesi de gerekir. Özellikle kollar ve bacaklarda derin bir kontrol işlemi gerçekleştirilmeli ve vücutta kendinin bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın