Kepeğe Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Kepek halk arasında yaygın bir şekilde görülen ve can sıkıcı bir saç problemidir. Piyasada kepeğe karşı kozmetik anlamda satışa sunulan birçok şampuan ya da saç ürünü bulunmaktadır. Ancak bu tür kozmetik ürünlerin içerisinde kimyasal maddeler bulunduğu için çoğu kişi doğal yöntemlere başvurmaktadır. Doğal bitkisel yağlar ya da bitkilerle hazırlanan saç maskeleriyle kepek probleminden kurtulmak mümkündür. Bitkisel yağlar ve maskeler saçların daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını ve daha çabuk uzamasını da sağlar. Kepeğe karşı faydalı olarak saç dökülmelerini de önler.

kepek2

Kepeğe ne iyi gelir?

Biberiye yağı: Sağlık denildiği zaman biberiye ön plana çıkan bitkisel yağlardan biridir. Mantar, bakterileri önleyici etkisi vardır. Saç köklerini canlandırmakla kalmaz saç derisine karşı da iyi gelir. Biberiye yağı susam gibi taşıyıcı yağlarla karıştırılarak kullanıldığında saçlarda oluşan kepeklenmeye karşı iyi gelir. Biberiye yağının saç rengini koyulaştırıcı etkisi de vardır.

Lavanta yağı: Sakinleştirici etkisiyle bilinen lavanta yağı, saç ve cilt problemlerine karşı da iyi gelir. Badem yağıyla birlikte karıştırılarak kullanıldığında saçlarda oluşan kepeklenmeye karşı iyi gelir. Saç ve saç derisinin sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar.

Çay ağacı yağı: Mantar önleyici, antiseptik ve antibakteriyel etkisi bulunan çay ağacı yağı, saç ve saç derisinin sağlık kazanmasını sağlar. Saç derisini farklı bakteri ve zararlı maddelere karşı korur. Kuruma ve kepeklenmeyi önler. Güçlü bir yağ olduğu için mutlaka başka yağlarla inceltilerek kullanılmalıdır. Arzu edildiğinde kullanılan şampuana birkaç damla eklenerek kepeklenmeye karşı kullanılabilir.

Papatya yağı: Şifa dağıtan bitkiler arasında yer alan papatya saç sağlığı için kullanılabilecek bitkisel yağlar arasında yer alır. Yatıştırıcı ve antiseptik etkisi bulunmaktadır. Ciltte oluşan pullanma ve döküntülere karşı iyi gelir. Saç derisindeki tahriş, kızarıklık, kaşıntı ve iltihabı önler. Bebe yağıyla karıştırılarak saç derisine masaj yapıldığında kepeklenmeyi önler.

Kepeğe iyi gelen maske tarifleri

* 5 damla çay ağacı yağı

* 1 yemek kaşığı elma sirkesi

* 1 çay bardağı su

Hazırlanışı: Malzemelerin tamamı çukur bir kabın içine alınarak homojen bir şekilde karıştırılır. Saçlar önce organik bir şampuan ile yıkanır ve ardından hazırlanan bakım kürü saçlara tatbike dilerek 5 dakika bekletilir. Saçlar bekleme süresi tamamlandıktan sonra soğuk suyla yıkanır. Haftada bir defa düzenli olarak uygulandığında kepeğe karşı iyi gelir.

kepek3

Kepek için maske tarifi

* 2 çorba kaşığı soya yağı

* 1 yemek kaşığı elma sirkesi

* Yarım çay bardağı su

* 2 çay kaşığı biberiye yağı

* 1 çay kaşığı okaliptüs yağı

Hazırlanışı: Tüm malzemeler uygun bir kabın içinde buluşturularak karıştırılır. Elde edilen karışım saç diplerinden başlanarak tüm saça yedirilir. Saçlar ince aralıklı tarakla devamlı taranarak maske saçlarda 1,5 saat kadar bekletilir. Bekleme süresinin sonunda saçlar bol su ve organik bir şampuanla yıkanarak maskeden arındırılır. Haftada bir defa uygulanabilir.