Kepek Sorununa Karşı Ne İyi Gelir?

Kepek sorununa karşı ne iyi gelir hakkında bilgi sahibi olarak, yaşanılan kepek sorununu ortadan kaldırmak mümkün olabilir. Yaygın şekilde görülen saç sorunlarından biri olması nedeniyle önemli değil gibi değerlendirilse de kişisel özgüvenin azalmasına neden olabilir. Temizlik ile ilgili bir sorun olmasa da saçların kirli ve bakımsız bir görünüm kazanmasına neden olur.

Kepek Sorunu Neden Olur?

Kepek, kadın ve erkeklerde görülen saç sorunları arasında yer alır. Beyaz ve gri renkli cilt pullarının saçın üzerinde ya da saç derisinde görünmesine neden olur. Toplumda görülme oranı oldukça yüksek olan sorun için her iki kişiden birinde görüldüğü söylenebilir. Kepek ciddi sorunlara neden olmaz ve kişiden kişiye bulaşan bir hastalık değildir.

Erkeklerde kadınlardan daha yaygın bir şekilde görülür. Yapılan karşılaştırmanın nedeni tam olarak bilinemese de kadınların saçlarının daha sık olması, kepeğin görünmesini engelleyebilir. Aynı zamanda kadınların saç bakım ürünleri konusunda daha seçici davranması da kepek sorununun daha hızlı geçmesine neden olduğu bilinmektedir.

Kepek Sorunu Nasıl Oluşur?

Cilt sürekli olarak kendisini yenileyen bir yapıya sahiptir. Cildin alt tabakalarında yeni hücrelerin oluşmaya başlaması, üst tabakalarda yer alan ölü hücrelerin itilmesine neden olur. Hava ile teması bulunan hücreler ölü hücre olarak adlandırılır. Söz konusu süreç, doğaldır ve her insanda aynı şekilde görülür.

Saçın yıkanması sırasında kullanılan su sayesinde ölü hücreler göz ile ayırt edilmez. Ancak herhangi bir sebepten dolayı döngünün bozulması soruna neden olur. Doğal seyrinde giden süreçlerde sorun yaşanmazken, sürecin bozulması ve hızlanması, ölü hücrelerin saç köklerinde birikmesine ve kepek oluşmasına yol açar. Yaşanılan durum karşısında kepek sorununa karşı ne iyi gelir sorusu sık şekilde dile getirilir.

Kepek Sorununa Neden Olan Rahatsızlıklar

Kepek sorunu, birçok farklı cilt rahatsızlığı nedeni ile meydan gelebilir. Kepek sorununu çözmeden önce neden olduğunu anlamak faydalı sonuç verir. Kepek oluşumunu destekleyen rahatsızlıklar şu şekilde sıralanabilir;

 • Seboreik dermatit; derinin görüntüsünün pullu hale gelmesi, kaşınması ve kızarması şeklinde görülür.
 • Alerjik temas dermatiti; saç boyası, köpük, saç jölesi ve saç spreyi gibi ürünlerin kullanılması sonucunda saç derisinde görülen reaksiyonlardır.
 • Tinea capitis; saçkıran olarak da bilinen saç derisinin mantar enfeksiyonu kapmasıdır.
 • Sedef hastalığı; gümüş pullarla kaplı cilt yapısının kırmızı, kabuklu lekelenmesine neden olan cilt hastalığı.

Kepek Sağlık Sorunu mu?

Kepek ciddi bir sağlık sorunu değildir. Ciltte görülen ufak bir sorun olarak değerlendirilebilir. Sağlık açısından sorun olduğunu gösteren bir belirti olmasa da bazı durumlarda dermatoloğa başvurulması gerekebilir. Kepek sorununa karşı ne iyi gelir sorusu için verilen cevapları uygulamaya koyulduktan sonra herhangi bir iyileşme olmaması durumunda profesyonel destek alınması gerekebilir.

 • Uzmana başvurulması gereken konular şu şekildedir;
 • Kepek şampuanı kullanmaya başladıktan sonra bir ay geçmesi üzerine hala bir iyileşme gözlenmediğinde.
 • Kafa derisinin kaşınmasında.
 • Kepeğin ileri seviyede görülmesinde.
 • Kafa derisinde şişlik ya da kızarıklık oluşmasında.
 • Kepek sorunu ardından aynı zamanda bağışıklık sisteminde zayıflamalar görüldüğünde.

Kepek Sorununa Ne İyi Gelir?

Saçta görülen kepeği azaltmak ya da kepek tedavisini desteklemek için bazı bitkisel ve doğal ürünlerden yardım alınabilir. Yaşam kalitesini etkileyen bir sorun olduğu için kepek sorununa karşı ne iyi gelir merak edilen sorulardan biridir. Kepek sorununa iyi gelebilecek öneriler şunlardır;

 • Çay ağacı yağı.
 • Hindistan cevizi yağı.
 • Aloe vera.
 • Omega-3.

Kepek Sorunu Nasıl Geçer?

Kepek şikayeti bulunan kişiler, temel olarak kepek önleyici şampuanlar kullanır. Eczaneler ya da marketlerden kolay bir şekilde bulunabilecek şampuan türleri bulunur. Kepek şampuanları sahip oldukları içerikler sayesinde kepek görünümünün azalmasına yardımcı olur. Tercih edilmesi gereken şampuanların içinde şunların olmasına dikkat edilebilir;

 • Kömür katranı.
 • Çinko pirit.
 • Selenyum sülfit.
 • Salisilik asit.

Şampuanların her biri farklı içeriklere sahip oldukları için kullanım öncesi, talimatların okunması gerekir. Nasıl ve ne sıklıkla uygulanacağı hakkında bilgi sahibi olarak kepek sorununu geçirmek çok daha kolay olabilir. Kepek sorununa karşı ne iyi gelir hakkında öğrenilen tavsiyelerin hepsini aynı anda denemek saç derisine ve saça zarar verebilir. İçerikler ve kullanımlar konusunda dikkatli olunması gerekir.

İçeriği Oylayın

“Kepek Sorununa Karşı Ne İyi Gelir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın