Kesi Yaralanmaları İçin Ne İyi Gelir? İz Giderici Yöntemler

Kesi yaralanmaları bıçak veya kesici aletler nedeniyle oluşabilir. Kesici bir aletin cilde değmesi ile ciltte bir yaralanma meydana gelir. Yaralanma işleminin sonunda vücutta iz kalabilme ihtimali oldukça yüksektir. Vücutta iz kalmaması için bazı doğal tedavi yöntemlerinin uygulanması önerilir. Doğal tedavi yöntemlerinin uygulanması ile birlikte kesi yaralanmalarının vücutta bıraktığı izler tedavi edilebilir.

Zeytinyağı

Kesi yaralanmaları ile karşı karşıya kalan kişiler yaralanma meydana gelen bölgede iz kalmaması için zeytinyağını kullanabilirler. Zeytinyağı sahip olduğu antioksidan özelliği sayesinde cilde oldukça faydalıdır ve kesik meydana gelen bölgelerdeki dokuların yenilenmesini sağlayacaktır. Yaralanma meydana gelen bölgeye bir miktar zeytinyağının uygulanması ve cildin yağı emmesi sağlanır. Zeytinyağının cildi emmesinin sağlanması ile ciltte meydana gelen yaralanmaların tedavi edilmesi sağlanabilir. Zeytinyağı yaralanma bulunan bölgeye her gün uygulanabilir ve bölgede meydana gelen izin geçmesi sağlanabilir.

Yoğurt

Kesi yaralanmaları sonucunda ellerde veya ciltte yara izleri meydana gelebilir. Meydana gelen bu yara izlerinin geçirilebilmesi ve ciltte iz kalmasının önlenebilmesi için yoğurt kullanılabilir. Yoğurt kesik meydana gelen bölgeye uygulanarak bölgede yarım saat kadar bekletilir. Yara üzerinde yoğurdun yarım saat kadar bekletilmesinin ardından bölge soğuk suyla durulanır. Yoğurt cilt için çok faydalı bir besindir ve ciltte meydana gelen yara izlerinin de kısa süre içerisinde geçirilmesini sağlayacaktır. Yara izlerine yoğurt uygulama yöntemi her gün tekrarlanabilir. Bu işlemin her gün tekrarlanması ile birlikte yara izi bulunan bölgenin iyileştirilmesi sağlanabilir.

Bal

Kesi yaralanmaları sonucunda meydana gelen yara izlerini tedavi edilebilmesi için kullanılabilecek doğal maddelerden birisi de baldır. Bal uzun yıllardır yara izlerinin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bal sahip olduğu antioksidan özelliği sayesinde yara izlerini kısa sürede iyileştirilmesini ve bölgenin nemlendirilmesini sağlayacaktır. Yara izleri bulunan bölgeye kalın bir şekilde bal sürülür ve bölgede yarım saat kadar bekletilmesi sağlanır. Bölgeye sürülen bal yarım saat bekletilmesinin ardından bölgeye masaj yapılarak yedirilir ve sonrasında bölge durulanarak temizlenir. Yara izi bulunan bölgeye bal sürülmesi işlemi her gün tekrarlanabilir. Bu işlemin düzenli olarak tekrarlanması ile birlikte yarı izlerinin kısa süre içerisinde geçtiği görülecektir.

Limon

Ciltte veya yüzde meydana gelen izlerin geçirilebilmesi için kullanılabilecek gıdalardan birisi de limondur. Limon sahip olduğu hücre yenileme özelliği sayesinde yara izlerinin kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlayacaktır. Limon ayrıca bölgede meydana gelen yara izi uzun zamanlı ise yara izinin bırakmış olduğu kahverengi lekeleri de ortadan kaldıracaktır. Kesi yaralanmasını ardından ciltte meydana gelen izler ve lekelerin geçirilebilmesi için bir parça pamuğa birkaç damla limon suyu damlatılır. Limon suyu damlatılan pamuk yarı izi üzerine sürülerek bir süre bekletilir. Limon bölgede çok fazla bekletilmemeli ve işlemin ardından bölgenin durulanması gerekmektedir. Yara izleri için kullanılan limon bölgede çok fazla kullanılmamalı ve bu işlem çok fazla tekrar edilmemelidir.

Aloe Vera

Ciltte ve yüzde yaralanma sonucunda koyu renkli lekeler veya izler oluşabilir. Yüzde ve ciltte meydana gelen izlerin geçirilebilmesi için kullanılabilecek doğal tedavi yöntemlerinden birisi de aloe vera kullanımıdır. Aloe vera sahip olduğu nemlendirici özelliği sayesinde cilt bakımında sık sık kullanılır. Ancak Aloe veranın kullanıldığı alanlar sadece cilt bakımı ile sınırlı değildir. Aloe vera sahip olduğu iltihap önleyici özelliği sayesinde yara izlerinin geçirilmesinde de kullanılır. Aloe veranın yara izlerinde kullanılabilmesi için yara izi bulunan bölgenin üzerine Aloe veranın uygulanması gerekmektedir. Aloe vera eczanelerden jel olarak temin edilebileceği gibi evde aloe vera bitkisinin yetiştirilmesi ile de temin edilebilir. Aloe vera bitkisi kırıldığında içinden bir jel akmaktadır. Bitkinin içinden akan jel yarı izi bulunan bölgenin üzerine sürülür ve bir süre burada bekletilir. Aloe vera jeli sürülen bölgeye masaj yapılarak jelin yara izine iyice nüfus etmesi sağlanır. Aloe vera jeli yara izi üzerinde bir süre bekletildikten sonra ılık su ile durulanmalıdır.

Patates

Kesi yaralanmaları durumu ile karşı karşıya kalan kişiler yaraların iyileştirilmesi için patatesi de kullanabilirler. Patates sahip olduğu antioksidan özelliği sayesinde bölgenin iltihap kapmasını önlerken bölgedeki derinin de iyileşmesini sağlayacaktır. Çiğ patatesin dilimlenerek yara izi bulunan bölgenin üzerine uygulanması ve yaklaşık yarım saat yara izinin üzerinde bekletilmesi gerekir. Çiğ patates yara izi üzerinde yarım saat bekletildikten sonra bölgenin ılık su ile durulanması gerekmektedir. Bu işlem yara izi geçene kadar her gün tekrarlanabilir. Patates kullanılarak kesik bulunan bölgenin iyileşmesi ve bölgede meydana gelen yara izinin ortadan kaldırılması sağlanabilir.

 

 

 

İçeriği Oylayın

“Kesi Yaralanmaları İçin Ne İyi Gelir? İz Giderici Yöntemler” üzerine bir yorum

Yorum yapın