Kişinin Kendisine Değersiz Hissetmesine Ne İyi Gelir?

Değersiz hissetmeye karşı gerekli önlemler alınmadığında kişiler kendilerini umutsuz ve önemsiz hissetmeye başlarlar. Kendilerini umutsuz ve önemsiz hisseden kişiler ise yavaş yavaş depresyona girmeye başlarlar. Kişilerin kendini değersiz hissetmesinin altında pek çok neden yatar. Özellikle çocukluk dönemlerinde yaşanan travmalar sonucunda kişiler kendilerine değersiz hissedebilirler. Ayrıca ilişkileri yeni biten kişiler de terk edilme psikolojisinin yaratmış olduğu durum nedeniyle kendilerini değersiz hissedebilirler. Kendini değersiz hissetme durumu zamanla önemli bir sıkıntıya dönüşebilir ve kişilerin günlük hayatını olumsuz etkileyebilir.

Öyle ki kendini değersiz hisseden kişiler hiçbir şeye layık olmadıklarını düşünebilir veya hayal kursa dahi bu hayallerin gerçekleşmeyeceğini düşündüğünden hayalleriyle ilgili herhangi bir adım atmazlar. Kişilerin kendilerini değersiz hissetmesinin önüne geçebilmek ve yaşanan çeşitli travmalar sonucunda ortaya çıkan değersiz hissetme duygusunun ortadan kaldırılabilmesi için aşağıda sıralanan yöntemleri deneyebilirsiniz

Kendinize Karşı Kibar Olun

Değersiz hissetmeye karşı yapılabilecek ilk şey kendinize karşı kibar olmaktır. Kişiler in en acımasız eleştirmeni kendileridir. Kendiniz hakkında çok fazla olumsuz eleştirip yapmaya başladığınız takdirde kendinizi değersiz hissetmeye de başlarsınız. Bu durumdan kurtulmak için öncelikle etrafınızdaki insanlara göstermiş olduğunuz anlayışı kendinize de göstermelisiniz. Kendinizle ilgili bir noktayı eleştirirken bunu daha tatlı dille yaparak olumsuz durumu olumluya çevirebilirsiniz. Örneğin bir hayal kurduğumuzda bu hayali yapamam demek yerine bu hayali yapabilmek için her gün küçük küçük adımlar atmalıyım demeniz daha doğru olacaktır. Bu sayede hem hayaliniz için kendinizi frenlemekten vazgeçersiniz hem de başaramayacağınızı düşündüğünüz konular ile ilgili kendinizi eleştirmekten vazgeçebilirsiniz.

Neden Değersiz Hissettiğinizi Belirleyin

Değersiz hissetmeye karşı alınabilecek önlemler arasında kendinizi nereden değersiz hissettiğinizi belirlemeniz de bulunur. Kişiler çocukken yaşamış oldukları travmalar veya bir ayrılık sonucunda kendilerine değersiz hissetmeye başlayabilirler. Bu histen kurtulabilmek için öncelikle sizi değersiz hissettiren ortamlardan ve düşüncelerden uzaklaşmaya çalışmalısınız. Özellikle çocuklukta yaşadığınız travmalara neden olan kişilerle görüşmeyi bırakarak değersiz hissettiğiniz zamanlar hakkında daha az düşünmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca kendinizi değersiz hissettiğiniz ortamlarda da bulunmamaya özen göstermeli bu sayede de değersizlik hissini hafifletmeyen ve kendinizi daha iyi değerli hissetmeye başlayabilirsiniz.

Olumlu Yönlerinize Odaklanın

Değersiz hissetmeye karşı alınabilecek önlemler arasında olumlu yönlerinize odaklanmak da bulunur. Her bireyin başarılı olduğu alanlar farklıdır. Neden de öncelikle hangi alanlarda başarılı olduğunuzu belirlemeli ardından da başarılı olduğunuz alanlara dair bir liste hazırlamalısınız. Bu liste içerisine yapmış olduğunuz iyi yemeklerden bir spor dalında ne kadar başarılı olduğunuza kadar pek çok konu hakkındaki olumlu düşüncelerinizi yazabilirsiniz. Yazmış olduğunuz bu olumlu taraflarınız sayesinde yeteneklerinizi daha kolay keşfedebilir ve yeteneklerinize yönelebilirsiniz.

Yeteneklerinize yöneldiğiniz takdirde ise kendinizi geliştireceğinizden başkalarının fikirlerine odaklanmak yerine bazı şeyleri başarmaya odaklanırsınız. Başarıya odaklandığınız takdirde ise kendinizi etrafınızdaki kişilerle karşılaştırmayı bırakır ve kendinizle mutlu olmaya başlayabilirsiniz. Ancak listeyi tutarken dikkat etmeniz gereken nokta iyi olduğunuz noktaları yazarken kendinizi kesinlikle başkalarıyla karşılaştırmamanız gerektiğidir. Ben bu konuda iyiyim ama şu daha iyiydi sanki diye düşünerek kendinizde olan olumlu yönleri de fark etmeyebilirsiniz. Bu nedenle sadece kendinize odaklanın ve olumlu gördüğünüz noktaları yazdığınız kağıdı her gün görebileceğiniz bir yere asınız.

Başkalarına Yardım Etmeyi Deneyin

Kendinizi değersiz hissettiğinizde bu duygudan kurtulabilmek için etrafımızda yardıma ihtiyacı olan kişilere yardım edebilirsiniz. Özellikle çocuklara ve yaşlılara yardım ettiğiniz takdirde kendinizi daha mutlu hissedecek bu şekilde de değersiz hissetmenize neden olan duygulardan kurtulacaksınız. Yardıma ihtiyaç olan kişilere yardım ettiğiniz takdirde onlarla olumlu ilişkiler içerisine girecek bu sayede de sosyalleşmeye başlayacaksınız. Başkalarına yardım ettikçe kendinizin ne kadar değerli olduğunuzu hissedecek ve karşı taraftan aldığınız olumlu dönüşler sayesinde aslında ne kadar değerli olduğunuzu daha net şekilde görebileceksiniz.

Yardım Alın

Değersiz hissetmeye karşı olumlu düşüncelere odaklanma ve olumsuz insanlardan uzak durma gibi pek çok taktik denenebilir. Bu taktikler özellikle kendilerini çok fazla eleştiren bu nedenle de mutsuz olan kişilerde işe yarayabilecek taktiklerdir. Kişiler olumlu yönlerine odaklanmaya başladıkları takdirde daha mutlu ve değerli hissetmeye de başlarlar. Ancak değersiz hissetme durumu çeşitli psikolojik sorunlar nedeniyle de ortaya çıkabilen bir durumdur. Kendini sürekli olarak değersiz hisseden ve acınacak durumda olduğunu düşünen kişiler alanında uzman olan bir psikolog veya psikiyatriste danışabilirler. Uzmanlar tarafından yapılan muayenelerde uzmanlar size çeşitli sorular yöneltir. Bu sayede sizin kendinizi neden değersiz hissettiğinizi anlamaya ve bu olayın altında herhangi bir psikolojik sorun yatıp yatmadığını tespit etmeye çalışırlar.

Uzman psikolog veya psikiyatristler tarafından Ayrıca çeşitli anketleri doldurmanız ya da bazı laboratuvar testlerine tabi tutulmanızda istenebilir. Uzman tarafından sorulan sorular gerçekleştirilen anketler ve yapılan testlerin sonucunda kendinizi değersiz hissetmenizin herhangi bir psikolojik sorundan meydana gelip gelmediği tespit edilecektir. Özellikle depresyon kişilerin kendilerini değersiz hissetmesine neden olan psikolojik bir sorundur. Uzmanlar değersiz hissetmenizin altında yatan nedeni tespit ettikten sonra bu duygudan kurtulabilmeniz için size çeşitli tedavi yöntemleri uygulayacaktır. Tedavi yöntemleri ile kısa süre içerisinde sağlığınıza kavuşabilir ve kendinizi daha değerli hissetmeye başlayabilirsiniz.

İçeriği Oylayın

Yorum yapın