Kol Ezilmesine Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Kol ezilmesi, darbe, düşme veya çarpmalar sonucunda kolda meydana gelerek yara oluşmadan hissedilen morluk, şişlik ve ağrılara kol ezilmesi adı verilir. Kol ezilmelerinde doku altında yer alan kılcal damarlardaki ağlarda kopmalar sonucunda kanamalar oluşabilir. Bunun gibi durumlarda meydana gelir ve darbe alanında yanmaların yanı sıra ağrıda hissedilir. Bu nedenle ezilen kısımda ilk olarak şişlik oluşurken ardından morarır. Ardından morluk iyileşme esnasında sarıya dönüşür ve uygulanan müdahalelerle şişlik inerek ağrıda en aza iner.

Kol Ezilmelerinde İlk Olarak Ne yapılmalı?

Kol veya herhangi bir bölgede darbe, düşme, çarpma ve üzerine bir ağırlık düşmesi nedeni ile meydana gelen ezikler için zaman kaybetmeden soğuk su ile kompres uygulanması önerilir. Soğuk su kompresini 3 gün boyunca ezilen kısma uygulayın. Ardından ezilen kısma 3-4 kez 10’ar dakika kadar buz tedavisi yapın. Ezilme veya incinmelerin iyileşme zamanı yaklaşık olarak 2 ila 4 gün arasıdır. Bu nedenle oluşan ezilmelerde buz kompres uygulamasını vakit geçirmeden çabucak yaparsanız ezilen bölge şişmeden ve morarmadan kısa sürede iyileşecektir. Soğuk uygulanan kompresin ardından oluşan ağrılar en aza inecektir.

Kol Ezilmesi İçin Uygulanacak bitkisel Tedavi Şekli:

  • Çiğ ve soğuk et ezilen bölgenin üzerine direk olarak kapatılarak sarılır.
  • Zeytin ve kuru soğan iyice ezilerek ezilen bölgenin üzerine kapatılarak sarılır.
  • 2 su bardağı kadar ispirtonun üzerine bir tutam kıyılmış maydanoz ilave edilerek iyice ezilir. Hazırlanan ispirtolu maydanozlu karışım ezilen bölgenin üzerine yerleştirilir.

Uygulanan bu tedaviler sonucunda halen ağrı ve hareket kısıtlılığı mevcutsa zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. (Eau de Goulard )veya kurşun suyu adı verilen beyaz süt şeklindeki su eziklere karşı oldukça iyi gelmektedir. Eczanelerde bulunan bu su bir gazlı bez üzerine dökülerek ezilen bölgenin üzerine yerleştirilerek sarılır ve oluşan sızı,ağrı kısa bir süre sonra ez aza inecektir.  Ancak deri yırtılarak kanama yapmış ise kurşun suyu sürülmez ve bu şekilde meydana gelen yaraların üzeri oksijenli su yardımıyla temizlenerek yıkandıktan sonra merhem sürülerek yaranın üzeri kapatılır.

Benzer Konu :

Kol Kireçlenmesine Ne İyi Gelir?

Kol Şişmesine Ne İyi Gelir?

Kol Zedelenmesine Ne İyi Gelir?

Kol İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir