Kol Kireçlenmesine Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Kol kireçlenmesi, tıp dünyasında osteoartrit adı ile anılan bu hastalık halk dilinde ise kireçlenme olarak adlandırılmaktadır. Kireçlenme rahatsızlığı kişilerde oldukça sık rastlanan bir eklem hastalığıdır. Bu hastalık hastaların eklem bölgelerinde, şişliğe, hareket esnasında değişik eklem bölgelerinden değişik sesler gelmesine ve hareketsizliğe sebep olur.

Kireçlenme veya diğer adıyla osteoartrit kol eklemlerinde yer alan kıkırdak doku işlevlerini yitirerek incelir. Bu nedenle de kıkırdağın çevresinde osteofit adı verilen kemik çıkıntıları meydana gelir. Kol ekleminin şişmesi nedeni ile bağ bölgeleri kalınlaşarak eklemi koruma altına almak amacıyla kasılmaya başlar. Meydana gelen bu oluşumlar neticesinde eklemler olması gerektiği şekilde yapılanarak kendilerini yenileyemezler. Bu durumlarda ise kireçlenme rahatsızlığı meydana gelmiş olur.

Kol Kireçlenmesine Kimlerde Rastlanır:

 • Menopoza girmiş bayanlarda
 • Sürekli olarak ağır ve yorucu işlerde çalışanlarda
 • Romatizmal eklem rahatsızlığı veya eklemlerinde iltihaplı hastalık olanlarda
 • İleri ve orta yaşlı insanlarda
 • Özellikle bayanlarda
 • Oldukça kilolu kişilerde
 • İrsi olan eklem rahatsızlığı olan kişilerde
 • Kalıtsal olarak ailesinde bu hastalığı taşıyan kişilerde rastlanabilmektedir.

Kol Kireçlenmesi semptomları nelerdir?

 • Genel olarak kişiler bu hastalığın farkına varamazlar veya meydana gelen ağrıları umursamadıklarından dolayı bu hastalık ilerleyerek ileri derecelere varabilmektedir. Kol kireçlenmelerinin belirtileri genellikle şu şekillerde meydana gelmektedir.
 • Kol kireçlenmelerinde eklem bölgelerinde ağrı ve sertlikler meydana gelir ve hastada kireçlenme ileri düzeyde ise oluşan ağrılar oldukça şiddetli ve devam eden ağrılar olarak seyreder.
 • Kireçlenme sonucu kolda hareket kısıtlılığı ve eklemlerde ağrı ve sertlikler meydana gelir ve hastalar normal kol hareketlerini uygulayamazlar. Bu nedenle hareket esnasında eklemlerinden çıtırtı sesi duyabilirler.
 • Kollarda meydana gelen şişlikler eklemlerin içinde yer alan sıvıların çoğalması nedeni ile şişlikler meydana gelmektedir.

Yukarıda sıraladığımız belirtiler kişilere göre değişebilmektedir. Bazı hastalarda bu belirtiler hafif bir şekilde seyrederken bazı hastalarda ise oldukça şiddetli ağrılarla kendisini gösterebilmektedir. Şayet bu belirtilerin bazıları mevcut ise, muhakkak bir hekime danışmanızda fayda vardır. Kol kireçlenmelerinde hekim tedavisi oldukça önemlidir. Verilen ilaç tedavisi ile hastalarda her hangi bir iyileşme sağlanamamışsa rehabilitasyon ve fizik tedavi uygulamaları hastalar için önerilmektedir. Ancak tıbbi tedavilerin yanı sıra hastaların evde kendilerinin uygulayabileceği doğal ve bitkisel tedavi şekilleri de vardır. Bu bitkisel tedavi yöntemlerinden bir kaçına birlikte göz atalım.

Kol Kireçlenmesine İyi Gelen bitkisel tedavi:

 • 1 tutam doğranmış havuç, bir çimdik tarçın, bir çimdik karabiber ve bir çimdik toz zencefil 2 yarım su bardağı suyun içinde kaynatılarak içilir. Hazırladığımız bu karışıma devam edilerek bir ay süresince her gün 2 defa hazırlanarak tüketilir.
 • 1 adet yeşil soğan doğranarak 1 çay bardağı suyun içinde kaynatıldıktan sonra içilir. Bu karışımdan her gün üç kez hazırlanarak içilmesi kireçlenmeye oldukça iyi gelecektir.
 • Yarın çay bardağı nane ve yarım çay bardağı karahindiba 2 çay bardağı suyun içine ilave edilerek kaynatılarak her gün düzenli olarak 3 kez içilmesi önerilmektedir. Ayrıca hindiba bitkisi kaynatılarak süzülür ve lapası kireçlenme olan bölgedeki eklemlerin üzerine konulup her iki saatte bir değiştirilerek uygulanabilir.
 • Kaynar suyun içine 1 tutam yabani elma çiçeği ilave edilerek demlenmeye bırakılır ve süzülerek dinlendirilir. Ardından süzülmüş sıvı ile kaynatılarak süzülmüş ıhlamur suyu ile karıştırılarak her gün düzenli olarak üç kez bir su bardağı kadar içilerek tüketilir.

Benzer Konu :

Kol Ezilmesine Ne İyi Gelir?

Kol Şişmesine Ne İyi Gelir?

Kol Zedelenmesine Ne İyi Gelir?

Kol İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir