Kolesterole Karşı Ne İyi Gelir?

Kolesterole karşı ne iyi gelir sorusu kolesterol problemi yaşayan kişiler tarafından sıkça sorulur. Kolesterol insan vücudunda olması gereken bir madde olsa da yüksek kolesterol sonucu bazı semptomlar gerçekleşebilir. Yüksek kolesterol bulunan kişiler kolesterollerini dengede tutabilmek için bir beslenme programı oluşturmalı ve bu programa uyum sağlamalıdırlar. Kolesterole iyi gelen besinlerin tüketilmesi ile birlikte kolesterolün dengelendiği ve kişilerin hayatlarına daha sağlıklı şekilde devam ettikleri görülmüştür.

Zeytinyağı Kullanımı

Yüksek kolesterol hastalığı bulunan kişiler kolesterole karşı ne iyi gelir sorusu üzerine derin araştırmaya girişirler. Bu hastalık ile mücadele eden kişilerin öncelikle sağlıklı yağları tüketmeleri önerilir. Kolesterolü bulunan kişilerin günlük hayatında tüketmesi gereken yağ çeşidi zeytinyağı olmalıdır. Zeytinyağı sahip olduğu antioksidan özelliği sayesinde hem tansiyon hem de kolesterol probleminin önüne geçmeyi başarır. En sağlıklı yağ olarak gösterilen zeytinyağını kullanılması ile birlikte vücuttaki kötü kolesterolün dengelenmesini sağlanabilir. Kolesterol hastası olan kişilerin hem salatalarında hem de ana öğünlerinde zeytinyağını tüketmeleri daha doğru olacaktır.

Kuruyemiş Tüketimi

Kolesterole karşı ne iyi gelir sorusuna verilebilecek yanıtlardan birisi de kuruyemiş tüketimidir. Kuruyemişler ağ bakımından zengin olan besinlerde ve iyi kolesterolün arttırılmasını sağlayabilirler. Gün içerisinde bir avuç kuruyemiş tüketimi ile birlikte kolesterol seviyesi dengelenebilir. Kolesterol hastalığı ile mücadele eden kişilerin badem ve fındık gibi kuruyemişleri tüketmeleri önerilir. Ancak bu kuruyemişlerin herhangi bir işlemden geçmeden çiğ olarak tüketilmesi gerekmektedir. Gün içerisinde bir avuç badem veya fındık tüketimi ile birlikte vücudun kolesterol seviyesinin dengelenmesi sağlanabilir.

Domates Tüketimi

Kolesterole karşı ne iyi gelir sorusuna cevap olarak verilebilecek besin maddeleri arasında domateste bulunur. Domatesli likopen bakımından zengin bir maddedir ve bu sayede yüksek tansiyonun engelleyebilir. Domatesin yüksek tansiyonu engellemesi ve damar tıkanıklıklarının önüne geçmesi domates tüketiminin kolesterol üzerinde de etkili olduğunu kanıtlamıştır. Taze ve çiğ olarak tüketilen domates sayesinde yüksek kolesterolün dengede tutulabileceği görülmüştür. Ancak domates tüketilirken dikkat edilmesi gereken nokta domatesin pişirilmeden çiğ olarak tüketilmesi gerektiğidir.

Baklagil Tüketimi

Yüksek kolesterol sorunu ile karşı karşıya kalan kişilerin lif bakımından zengin olan besinleri tüketmeleri gerekir. Lif bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi ile yüksek kolesterol başta olmak üzere yüksek tansiyonun da önüne geçilebilir. Lifli besinlerin tüketilmesi kan basıncının dengelenmesini sağlayacağından yüksek kolesterol sorununun önüne geçecektir. Lif bakımından zengin olan besinler arasında ilk sırada baklagiller yer alır. Özellikle baklagiller sınıfında bulunan barbunyanın tüketilmesi ile kolesterol probleminin önüne geçilebilir. Barbunya tüketecek kişilerin konserve ürünleri yerine taze olarak barbunyayı tüketmeleri gerekmektedir.

Omega 3 Alımı

Yüksek kolesterol sorunu ile mücadele eden kişilerin Omega 3 bakımından zengin olan besinleri tüketmeleri gerekir. Omega 3 bakımından zengin olan besinler kolesterolün yükselmesini engellemekte ve kolesterolün dengelenmesinde rol oynamaktadır. Omega 3 içeren besinlerin haftada 3 defa tüketilmesi ile kolesterolün yükselmesinin önüne geçilebilirken kolesterol seviyesinin dengelenmesi de sağlanır. Omega 3 bakımından zengin olan sardalya ve somunun beslenme düzeni içerisinde yer alması ile birlikte kolesterol seviyesi dengelenebilir.

Yulaf Tüketimi

Lif bakımından zengin olan besinleri başta yüksek kolesterol olmak üzere kan basıncını da önemli ölçüde düzenlediği görülmüştür. Dolayısıyla beslenme düzeni içerisine eklenecek lifli besinler sayesinde kolesterol seviyesi dengede tutulabilir. Lif bakımından zengin olan besinler arasında baklagillere ek olarak yulaf da bulunur. Yulaf kolesterolün dengelenebilmesi için yulaf ezmesi şeklinde tüketilmeli ve içerisine farklı maddeler eklenmelidir. Beslenme düzeni içerisinde yulaf ezmesinin katılması ile birlikte kolesterol seviyesi kısa süre içerisinde dengelenecektir.

Spor Yapmak

Kolesterole karşı ne iyi gelir sorusuna öncelikle dengeli ve düzenli beslenme şeklinde cevap verilebilir. Yüksek kolesterolü bulunan kişiler dengeli beslenerek kolesterol seviyelerinin dengede kalmasını sağlayabilirler. Kolesterol seviyesinin dengede kalabilmesi için zeytinyağından yulaf ezmesine kadar pek çok besin maddesi beslenme programı içerisine eklenmelidir. Ancak besin tüketimi ile kolesterol seviyesinden dengelenebilmesi belirli bir seviyeye kadar mümkündür. Yüksek kolesterol sorunu ile mücadele eden kişilerin hayatlarını spor ve egzersizi mutlaka dahil etmeleri gerekir. Vücudun hareketsiz kalması vücutta yağ birikimine neden olacağından kolesterolün yükselmesini sağlayacaktır. Bu nedenle yüksek kolesterol sorunu ile mücadele eden kişilerin gün içerisinde yürüyüş veya koşu yapmaları önerilir. Yüksek kolesterolün dengelenebilmesi için spor salonlarında hocalar eşliğinde de sporlar yapılabilir. Kolesterol hastaların Spor yapmadan önce doktorlarına danışarak yaşlarına ve kilolarına göre belirli egzersizleri yapmaları önerilir.

 

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın