Koltuk Altı Kararmasına Ne İyi Gelir?

Koltuk altı kararması sorunu birçok işini şikayetçi olduğu bir durumdur. Koltuk altlarında kararma meydana gelen kişiler bu sorunu nasıl ortadan kaldırabilecekleri hakkında geniş bir araştırmaya girişirler. Öncelikle bu sorunun neden meydana geldiğinin tespit edilmesi ve buna herhangi bir sağlık probleminin neden olup olmadığını araştırılması gerekir. Sorunun tespit edilmesinin ardından kararmanın geçirebilmesi için farklı çözüm yolları denenebilir.

Koltuk Altı Kararması Nedir?

Koltuk altı kararmasının ne olduğu ve bu sorunun neden meydana geldiği birçok kişi tarafından merak edilir. Koltuk altı kararması neden olur sorusuna verilebilecek birçok cevap vardır. Koltuk altı kararmasın en büyük nedeni olarak terleme ve koltuk altlarının havasız kalması gösterilebilir. Koltuk altlarının özellikle yaz aylarında çok sık terlemesi ve havasız kalması sonucunda bu bölgedeki renk pigmentleri artar ve bölge koyu bir renge döner. Fark edem meydana gelen koyu renk estetik açıdan güzel durmadığı için nasıl tedavi edilebileceği konusunda araştırmalar sıkça yapılır. Koltuk altı kararmasının öncelikle herhangi bir hastalığın sonucunda meydana gelip gelmediğinin tespit edilmesi oldukça önemlidir.

Koltuk Altı Kararmasının Nedenleri

Koltuk altı kararmasını ne geçirir sorusunu cevap vermeden önce bu sorunun neden meydana geldi tespit edilmelidir. Koltuk altı kararmasının meydana gelmesinin altında yatan bazı sebepler şöyle sıralanabilir:

  • Hormonlarda meydana gelen değişimler ve polikistik over sendromu ile mücadele eden kişilerin koltuk altlarının daha koyu renkte olduğu görülür
  • Tercih edilen kıyafetler de koltuk altına renginin değişmesine neden olabilir. Kıyafetin kollarının koltuk altına çok fazla temas etmesi sonucu bölge tahriş olabilir mi bölgenin renginde değişimler meydana gelebilir
  • Koltuk altı kararmasını genetik sebepler nedeniyle de ortaya çıktığı sıkça görülür. Ailesinde koltuk altı kararmasının yaşandığı kişiler de bu sorunla sıkça mücadele ederler
  • İnsülin seviyesini değiştirmek için kullanılacak olan ilaçlardan koltuk altının renginin değişmesine neden olabilir
  • Koltuk altı kararmasının nedenleri arasında hormon ilaçları ve doğum kontrol hapları da büyük bir yere sahiptir
  • Aşırı kilolu veya obezite sorunu ile mücadele eden kişilerin yüksek insülin seviyeleri nedeniyle koltuk altlarında renk değişimleri meydana gelebilir

Lazer Tedavisi

Koltuk altı kararması lazer kullanımı ile tedavi edilebilen bir sorundur. Koltuk altlarının kararmasından şikayetçi olan kişiler evde bazı yöntemleri deneseler de başarılı olamayabilirler. Evde denilen yöntemler sonucunda koltuk altında meydana gelen kararmayı geçiremeyen kişiler medikal destek almak isteyebilirler. Lazer tedavisi koltuk altında meydana gelen kararmanın beyazlatılmasında rol oynar. Koltuk altlarında kararma meydana gelen kişiler anestezi altında koltuk altlarına uygulanan lazerler ile daha beyaz koltuk altlarına sahip olabilirler.

Elma Sirkesi Kullanımı

Koltuk altı kararması tedavisi için evde çeşitli yöntemler denenebilir. Bu yöntemler arasında elma sirkesi ilk sıralarda gösterilir. Duş alınan suya eklenen elma sirkesi ile koltuk altında meydana gelen renk değişimlerinin önüne geçilebilir. Elma sirkesini duş suyuna eklemek istemeyen kişiler ise pamuğun üzerine damlatmış oldukları sirkeyi koltuk altlarına sürerek kısa süre bekletebilirler. Bu yöntem sayesinde koltuk altında meydana gelen renk değişimleri geçecektir ve koltuk altları daha beyaz bir görünüme kavuşacaktır.

Aloe Vera Jeli

Koltuk altı kararması nasıl geçer sorusuna verilebilecek cevaplar arasında aloe vera jeli de gösterilebilir. Aloe Vera bitkisi evde yetiştirerek veya Aloe vera bitkisinden üretilen krem veya jelleri temin ederek koltuk altında meydana gelen kararmaların önüne geçebilirsiniz. Aloe vera bitkisini evde yetiştiriyor iseniz yaprağını bölerek içinden çıkan hijyenin koltuk altına sürmeniz gerekir. Koltuk altına sürmüş olduğunuz jeli 15 ila 20 dakika arasında bekletmeniz ve ardından su ile durulamanızda fayda vardır. Aloe vera jeli içeren kremleri eczanelerden temin ederek koltuk altında meydana gelen kararmaların önüne geçebilmek mümkündür.

Limon Kullanımı

Koltuk altı kararmasına ne iyi gelir sorusuna verilebilecek yanıtlar arasında limon da bulunur. Limondan kesilen dilimler üzerine tuz serpiştirilerek koltuk altına uygulanabilir. Tuz ve limon karışımı koltuk altında meydana gelen kararmanın önüne geçecektir. Limonu koltuk altına direkt olarak sürmek istemeyen kişiler ise limonun suyunu sıkarak pamuk yardımı ile koltuk altına uygulayabilirler. Limonun ve limon suyunun koltuk altına düzenli şekilde kullanılması ile bölgenin renginin açılacağı görülecektir.

Renk Açıcı Kremler

Koltuk altı kararmasına kesin çözüm arayan kişiler renk açıcı kremlerden faydalanabilirler. Renk açıcı kremler koltuk altlarında meydana gelen kararmaları daha kısa sürede çözüme kavuştururlar. Koltuk altlarına sürülen renk açıcı kremler sayesinde koltuk altının renginin açılması ve bölgenin deri ile aynı renge sahip olması sağlanır.

 

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın