Konsantrasyonu Artırmak İçin Ne İyi Gelir?

Konsantrasyonu artırmak için ne iyi gelir sorusu odaklanma ve konsantrasyon sorunu yaşayan kişiler tarafından araştırılır. Ders çalışırken veya iş yaparken konsantrasyonun bozulması durumunda yapılan işlerden istenilen verimler elde edilemez. Konsantrasyonu artırmak için ve beyin gelişimini sağlamak için doğru beslenmek oldukça önemlidir. Konsantrasyonu artırmak ve beyin gelişimini sağlamak için tüketilecek besinler ile daha sağlıklı beyinlere sahip olunabilir.

Zerdeçal

Konsantrasyonu artırmak için ne iyi gelir sorusuna verilebilecek cevaplar arasında ilk sırada zerdeçal bulunur. Zerdeçal yüzyıllar boyunca tedavi amacıyla kullanılan bir bitkidir. Tedavi amacıyla kullanılan bu bitkinin beyne de birçok faydası vardır. Odaklanma veya bilgileri öğrenmede güçlük çekme sorunları ile karşılaşan kişilerin düzenli olarak zerdeçal tüketmeleri durumunda bu sorunlarının ortadan kaldırılacağı öngörülür. Düzenli olarak zerdeçal tüketen kişilerin bilgileri daha kolay öğrendikleri ve yaptıkları işlere daha iyi odaklandıkları görülmüştür. Zerdeçaldan daha iyi faydalanabilmek için ise zerdeçalın yağ ile temas etmesi önerilir. Zerdeçal yemeklere eklenerek daha efektif hale getirilebilir. Özellikle et veya sebze sotelerinde zerdeçal kullanılması ile beyinin daha sağlıklı hale getirileceği söylenmektedir.

Kuruyemişler

Konsantrasyonu artırmak için ne iyi gelir sorusuna başta ceviz olmak üzere kuruyemişler şeklinde cevap verilebilir. Kuruyemişler beyin dostu yiyecekler olarak adlandırılırlar. Kuruyemişlerin içinde yağ asitlerinden minerallere kadar beyin için değerli olan pek çok besin değeri bulunur. Özellikle ceviz ve badem tüketilmesi beynin daha sağlıklı çalışması için etkilidir. Her gün 5-6 tane ceviz tüketen kişilerin ceviz tüketmeyen kişilere göre daha iyi odaklandıkları gözlemlenmiştir. Ceviz ve bademin çiğ olarak tüketilmesi önerilir. Ceviz ve bademe ek olarak fındık da içinde bulundurduğu yağ asitleri sayesinde beynin gelişiminde ve zihinsel gerilemenin yavaşlamasında rol oynar.

Yeşil Sebzeler

Konsantrasyonu artırmak için ne iyi gelir sorusuna verilebilecek bir diğer cevap ise yeşil sebzelerdir. Yeşil sebzeler a vitamini ve k vitamini bakımından zengin ürünlerdir. Yeşil sebzelerin düzenli bir şekilde tüketilmesi ile beynin daha iyi çalıştığı ve odaklanma ile ilgili sorunların ortadan kalkacağı söylenmektedir.  Yeşil sebzeler beynin gelişimini desteklediği gibi ikinci beyin olarak anılan bağırsakların da daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Beynin gelişimi ve odaklanma sorununun ortadan kalkması için tüketilmesi gereken yeşil sebzeler şöyle sıralanabilir:

  • Roka
  • Ispanak
  • Brokoli
  • Pazı
  • Maydanoz
  • Dereotu

Yukarıda ele alınan yeşil sebzeler günde bir kâse tüketildikleri durumlarda vücudun ihtiyacı olan c vitamininin ve a vitamininin alımını destekleyecektir. C vitamini ve a vitamininin alınması ile beynin daha sağlıklı çalışacağı ve beyinde meydana gelen hasarların ortadan kaldırılacağı kanıtlanmıştır. Yeşil sebzeler çiğ olarak tüketilebileceği gibi buharda pişirilerek de tüketilebilirler. Yeşil sebzeler tüketilirken içindeki vitaminlerin ölmemesi için çok fazla pişirilmemelidir.

Kırmızı Meyveler

Beynin daha iyi çalışması ve konsantrasyon sorununun ortadan kalkması için kullanılabilecek besinler arasında kırmızı meyvelerde gösterilir. Kırmızı meyvelerin düzenli olarak tüketilmesi ile beynin yaşlanmasının önüne geçilecek ve beyin daha efektif şekilde çalışacaktır. Kırmızı meyveler arasında tüketilmesi öneriler ilk meyve yaban mersinidir. Yaban mersini sahip olduğu vitaminler sayesinde beyindeki hücreler arasında sinyallerin iletilmesini sağlayacaktır. Hücreler arasında sinyallerin iletilmesi ile dalgınlık veya odaklanamama sorunu ortadan kalkacaktır. Kırmızı meyveler içerisinde yer alan yaban mersini çilek böğürtlen gibi meyvelerin tüketilmesi ile hafızanın iyileşeceği de söylenmektedir. Kırmızı meyveler ayrıca hafıza kaybı gibi sorunların da önüne geçmektedir. Özellikle yaz aylarında yaban mersini ve çilek gibi kırmızı meyvelerin tüketilmesi önerilmektedir. Kış aylarında kırmızı meyveleri tüketebilmek için dondurulmuş veya kurutulmuş ürünlerden faydalanılabilir.

Kakao

Odaklanma ve konsantrasyonla ilgili sorunlu olan kişilerin kullanması gereken ürünlerden bir diğeri ise kakaodur. Kakao sahip olduğu besin değerleri ile hem mutluluk olmanız salgılanmakta hem de beynin daha işlevsel çalışmasına olanak sağlamaktadır. Düzenli olarak kapağı tüketilmesi ile beynin daha efektif çalışacağı ve bilgileri daha kolay öğreneceği öngörülmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalar ile kakaonun hafızayı güçlendirdiği ve odaklanamama sorumluluğunu ortadan kaldırdı da görülmüştür. Günlük kakao tüketimi çikolatalardan sağlanabilmektedir. Ancak çikolatalar tüketilirken beyaz çikolatalar veya sütlü çikolatalar yerine bitter çikolatalar tüketilmelidir. Bitter çikolatalar daha fazla kakao oranına sahip oldukları için beynin gelişmesine daha çok katkı sağlayacaklardır.

Balık

Konsantrasyonu artırmak için ne iyi gelir sorusuna yağlı balıklar şeklinde de cevap verilebilir. Yağlı balıklar Omega 3 bakımından zengin olan balıklardır ve beynin gelişmesinde etkilidirler. Düzenli olarak yağlı balıkların tüketilmesi ile beynin daha hızlı çalıştığı ve konsantrasyon kayıtlarının ortadan kalktığı görülmüştür. Haftada en az 2 defa balık tüketilmesi durumunda kişilerin hafızasının gelişip iyileşeceği söylenmektedir.

 

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın