Köpek Isırığına Ne İyi Gelir?

Köpek ısırığına ne iyi gelir sorusunun cevabı herkes tarafından bilinmelidir. Köpekler tarafından ısırılan kişiler bu durumda neler yapması gerektiğini bildikleri takdirde kuduz veya herhangi bir bulaşıcı hastalığın önüne geçebilirler. Özellikle sokak köpekleri tarafından ısırılan kişilerin kuduz olma ihtimali daha yüksek olduğundan bu kişiler en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

İlk Müdahale Nasıl Olmalıdır?

Köpek ısırığına ne iyi gelir sorusu köpekler tarafından ısırılan ve yakınlarında sağlık kuruluşu bulunmayan kişiler tarafından sorulmaktadır. İster sokak köpeği ister sahipli bir köpek olsun bir köpek tarafından ısırıldı iseniz enfeksiyon kapma riskiniz oldukça yüksektir. Köpek dişlerini size batırabilir veya dişleri ile cildinizi çizebilir. Bu durumlarda bölgede bir açık yara oluşacaktır ve açık yaranın enfeksiyon kapma riski her geçen dakika artacaktır. Köpek tarafından ısırılan kişilerin ilk olarak yapması gereken bir sağlık kuruluşuna başvurmaktır. Özellikle köpek tarafından ısırılan bölgede açık bir yara var ise en geç 8 saat içerisinde bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve bir doktor tarafından muayene edilmelidir.

Yaranın Temizlenmesi

Köpek ısırığına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak bölgenin temizlenmesi önerilir. Köpek tarafından ısırılan bölgede bir açık yara var ise bu yaranın su ve sabun ile yıkanması önerilmektedir. Su ve sabun ile bölge 5 ile 10 dakika arasında yıkanmalı ve ardından bölge kurulanmalıdır. Bu müdahale sayesinde köpek tarafından ısırılan bölgenin enfeksiyon kapmasının önüne geçilecektir. Bölgenin sabun ile yıkanması ile de bölgede bulunan mikropların temizlenmesi sağlanacaktır.

Kanamanın Yavaşlatılması

Köpek ısırığına ne iyi gelir sorusuna yaranın temizlenmesinin ardından bölgede meydana gelen kanamanın durdurulması önerilir. Bölgede şiddetli bir kanama varsa bölgenin üzeri temiz bir bez ile bastırılarak bölgede meydana gelen kanama yavaşlatılabilir. Kanamanın yavaşlatılması ile köpek tarafından ısırılan kişilerin çok fazla kan kaybetmelerinin önüne geçirebilir. Bölge çok fazla kanıyor ise acil şekilde en yakında bulunan sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Antibiyotik Kremlerin Kullanılması

Köpek ısırıklarına maruz kalan kişilerin bölgede meydana gelen yarayı temizlemesi ve ardından kanamayı durdurması önerilir. Kişiler eğer sağlık kuruluşlarına uzak bir mesafede bulunuyorlar ise ilk yardım oldukça önemli olduğundan antibiyotik kremlerin bölgeye uygulanması önerilir. Antibiyotik kremlerin bölgeye uygulanması ile birlikte bölgede meydana gelebilecek enfeksiyon ve kanama durumu hafifletilebilir. Bölgenin enfeksiyon kapması kişilerde ciddi semptomların görülmesine ve kişilerin sağlığının bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle açık kere bulunan bölgenin temizlendikten sonra üzerine antibiyotik bir krem uygulanması oldukça önemlidir.

Bandajlama İşlemi

Kendi köpeğiniz veya yabancı bir köpek tarafından ısırılabilirsiniz. İster kendi köpeğiniz olsun ister yabancı bir köpek olsun köpekler tarafından ısırıldığınız durumda enfeksiyon kapma riskiniz oldukça yüksektir. Köpekler tarafından ısırılan kişilerin enfeksiyon kapma riskini azaltması için bölgeyi temizlemesi ve bölgeye antibiyotik krem uygulaması yapılması gereken ilk yardım yöntemleridir. Bölgeye antibiyotik kremlerinin uygulanmasının ardından bölgenin temiz bir bandaj ile sarılması oldukça önemlidir. Eğer bulunan bölgede bandaj yok ise temiz bir bez parçası ile de yaranın üzeri kapatılabilir. Yarının üzerine kapatılması ile birlikte hem antibiyotik kremlerin bölgeye daha iyi yedirilmesi sağlanır hem de bölgenin enfeksiyonlara karşı korunması mümkün hale getirilir. Bölgenin bir doktora başvurana kadar bandajlı şekilde tutulması ve ardından doktora görünülmesi gerekmektedir. Bölgenin bandajlı olarak tutulması ile enfeksiyon riskleri minimuma indirilir.

Doktora Başvurulması

Köpek ısırığına ne iyi gelir sorusuna verilebilecek ilk cevap bir doktora başvurulması gerektiğidir. Bölgenin mikrop kapmasının engellenmesi için öncelikle bölgenin su ve sabun ile temizlenmesi ve ardından bandajlanarak en yakın sağlık kuruluşuna danışılması gerekir. Köpek tarafından ısırılan bölge doktor tarafından incelenecek ve buna göre nasıl bir tedavi yöntemi uygulanabileceği doktor tarafından kararlaştırılacaktır. Özellikle köpek tarafından ısırılan bölgede kızarıklık ve şişme gibi sorunlar ile karşılaşılıyor ise en kısa sürede bir doktora başvurulması gerekir. Köpek tarafından ısırılan kişilerde vücutta ağrı ve Ateş gibi fonksiyonların meydana gelmesi ise bölgenin enfeksiyon kaptığının belirtisidir. Bölgenin enfeksiyon kapması durumu ise köpek tarafından ısırılan kişilerde ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Sadece köpek ısırıklarında değil köpekler ile oynarken ortaya çıkan sıyrık durumlarında da bölgenin en acil şekilde temizlenmesi ve ardından doktora başvurulması gerekir. Bölgenin temizlenmesi için sabuna ek olarak alkol de kullanılabilir. Köpek tarafından ısırılan kişiler doktora başvurdukları zaman doktor tarafından hastanın tetanoz aşısı olup olmadığı kontrol edilir. Eğer hasta 10 yıldan önce tetanoz aşısı olmuş veya köpek tarafından ısırılan bölge çok büyük ise doktor hastaya tetanoz aşısı olmasını önerebilir. Köpekler tarafından ısırılan kişilerde birçok bakterilerin vücutta dolaşması muhtemeldir. Bu bakterilerin vücut içinde dolaşmasını engellenmesi için Doktorlar tarafından bölge temizlenecek ve gerekli ilaçlar uygulanacaktır. Köpek ısırıklarının en büyük tehlikesi ise kuduz ihtimalidir. Özellikle sokak hayvanları veya vahşi köpekler tarafından ısırılan kişilerde kuduz olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle vahşi köpekler tarafından ısırılan kişilerin en kısa sürede doktorlarına başvurmaları ve kendilerini ısıran köpek hakkında doktoruna bilgi vermeleri gerekir. Eğer hastayı ısıran köpek hakkında bir bilgi yok ise doktor tarafından hastaya kuduz aşısı da uygulanabilir.

 

İçeriği Oylayın

“Köpek Isırığına Ne İyi Gelir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın