Kötü Nefesi Gidermek İçin Ne İyi Gelir? Ferah Bir Nefes İçin Tüyolar

Kötü nefesi gidermek için evde uygulayacağınız bazı yöntemler vardır. Tükettiğiniz soğan veya sarımsak gibi kokulu yiyecekler ağzınızda kokuya neden olabilir. Ayrıca sigara kullanımı veya ağız ve diş sağlığının korunamaması gibi durumlarda da nefesiniz kötü kokabilir. Nefesinizin kötü kokması ise size bulunduğunuz ortamlarda rahat şekilde konuşamamaya ve öz güveninizi kaybetmeye neden olur. Kötü nefesten kurtulabilmek için yapmanız gereken ise evde uygulayabileceğiniz basit yöntemler ile ağız kokusunu gidermektir.

Naneli Şeker Tüketin

Kötü nefesi gidermek için uygulanabilecek ilk yöntem naneli şeker tüketimidir. Özellikle önemli bir toplantıya veya buluşmaya gidecekseniz ağzınızın kokusunu engelleyebilmek için naneli şekerlerden yardım alabilirsiniz. Naneli şekerleri tüketerek nefesinizin tazelenmesini sağlayabilir bu sayede de kötü kokuları ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken nokta naneli şekerlerin ağız kokusunu kısa süreli olarak bastıracağıdır. Naneli şeker kısa süreliğine ağzınızdaki kötü kokunun bastırılmasını ve ağzınızın nane aromalı şekilde kokmasını sağlayacaktır. Uyan sen bile kötü nefesinizi kısa süreliğine tazeleyebilir ve daha ferah bir ağız kokusuna sahip olabilirsiniz.

Su Tüketimine Özen Gösterin

Kötü nefesi gidermek için uygulanabilecek bir değer basit yöntem ise su tüketimine ağırlık verilmesidir. Ağız kuruluğu veya kötü nefes problemi yaşayan kişiler bu durumun neden meydana geldiğini merak ederler. Kötü nefesinle ağız kokusunun en önemli nedenleri arasında vücudun yeterince tükürük üretemezsiniz. Ağızda üretilen tükürükler yemiş olduğunuz yiyeceklerin parçalanmasını sağlayacak ve parçalanan ürünler ise ağzınızda kötü kokuya yol açmayacaktır. Ancak vücudun yeterli tükürük üretememesi durumunda tüketilen yiyeceklerin parçalanamaması bu nedenle de ağızda kötü kokular meydana gelmesi gibi sorunlarla karşılaşır. Ağızda meydana gelen kötü kokuyu ortadan kaldırabilmek için gün içerisinde en az 2 litre su tüketimine Özen göstermelisiniz. Su tüketimi sayesinde ağzınızdan tükürük üretimi artacak bu sayede de yiyeceklerin daha kolay şekilde parçalanarak ağzınızda koku meydana getirmesinin önüne geçilecektir.

Sprey Kullanın

Kötü nefesi gidermek için uygulanabilecek yöntemler arasında ağ spreylerinin kullanılması da yer alır. Ağız spreyleri naneli veya meyve aromalı olabilen ürünlerdir. Ayrıca bu su pirelerinin içerisinde kokuyu bastırmaya yarayan tarçın gibi baharatlarda kullanılabilir. Almış olduğunuz ağız spreylerini ağız içerisine uyguladığınız takdirde kötü nefesinizden kurtulabilir ve ağzınızın daha temiz kokmasını sağlayabilirsiniz. Ancak kişilerin dikkat etmesi gereken nokta ağız spreylerinin içerisinde şekerin bulunmaması gerektiğidir. Ağız spreylerinin şekerli olması durumunda ileride d diş çürükleri gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Gargara Kullan

Ağızda meydana gelen kötü kokuları gidermek için ağız spreylerini ek olarak gargarada kullanabilirsiniz. Özellikle bir davete ya da toplantıya katılacak olan kişiler ağızlarında meydana gelen kötü kokuyor kısa süre içerisinde ortadan kaldırabilmek için gargara kullanabilirler. Gargaralar sahip oldukları temizleyici özellikler sayesinde ağız içerisinde bulunan mikropların öldürülmesini ve kötü kokuya neden olan bakterilerin ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır. Ayrıca gargaralar genellikle nane aromalı olarak üretildiğinden bu gargaraların tüketimi sonucunda ağızda meydana gelen kötü koku nane kokusu ile bastırılacaktır. Gargarayı günde 2 defa ağzınızda çalkalayarak kötü koku probleminden kurtulabilirsiniz.

Sakız Çiğneyin

Ağızda meydana gelen kötü kokuyu giderebilmek için tercih edilebilecek bir diğer yöntem ise sakızların çiğnenmesidir. Nane aromalı veya baskın kokuya sahip olan aromalara sahip olan sakızların çiğnenmesi sayesinde ağızdaki kötü kokudan kısa süre içerisinde kurtulabilmek mümkündür. Ancak sakız çiğneyecek olan kişilerin dikkat etmesi gereken nokta sakızların şekersiz olanlarından seçilmesi gerektiğidir. Şekerli sakızların çok fazla tüketilmesi durumunda dişlerde çürük meydana gelebileceğinden sakız çiğnerken şekersiz olan sakızları tercih etmelisiniz. Özellikle sakız çiğnenmesi ağızda kuruluk problemi sonucunda meydana gelen kokuların giderilmesinde etkili olur. Düzenli olarak sakız çiğnenmesi sayesinde ağızdaki tükürük miktarı artacak ve tükürük akışı hızlanacaktır. Tükürük miktarının artması sayesinde ise ağızda kötü kokuya neden olan besinlerin daha kolay parçalanması sağlanacaktır. Bu sayede de kötü koku problemi ortadan kaldırılacaktır.

Ağız Bakımına Dikkat Edin

Kötü nefesi gidermek için gargara yapmak ağız bakımı sularını kullanmak su tüketmek gibi pek çok yöntemi deneyebilirsiniz. Ancak bu yöntemler ağız kokusunu kısa süreli olarak giderecek yöntemlerdir. Ağız kokusundan komple kurtulabilmek için yapmanız gereken temel işlem ise ağız kokusuna neden olan problemlerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktır. Ağız kokusunu problemi ile mücadele eden kişilerin günde en az 2 defa dişlerini uygun bir diş fırçası ve diş macunu ile fırçalamaları önerilir. Ardından diş ipi kullanımı ile diş temizliği daha derinlemesine gerçekleştirilebilir. Ağız ve diş sağlığı bakımını düzenli olarak yapan kişilerin ağız kokusunu daha kısa süre içerisinde bastırabilmeleri mümkündür. Ayrıca kötü ağız kokusundan kurtulabilmek için 6 ayda bir doktor kontrolünden geçmenizde de fayda vardır. Doktor kontrolünde ardından doktorunuz tarafından önerilen gerekli temizleme işlemleri sayesinde kötü ağız kokusundan kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın