Krampa Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Kramp, vücudumuzun her tarafı adalelerle çevrilidir ve vücudumuzda yer alan adale sayısı yaklaşık olarak 640 civarındadır. Gün içerisinde oldukça çok sefer kasılıp gevşeyen birden fazla kasın ani olarak yapılan bir hareket sonucunda istem dışı kasılarak ağrılı sertleşmesine ve hareketsiz kalmasına kramp denir. Kramplar genellikle bacaklarda meydana gelir.

Adalelerde oluşan kramplar özellikle gece uyku esnasında rastlansa da gün içinde de meydana gelebilmektedir. Bu durum özellikle hamilelerde, yaşlılarda, vitamin ve mineral eksikliği olan kişilerde rastlanmaktadır.

İnsan vücudunda meydana gelen krampların nedeni çoğunlukla soğuk ve aşırı yorgunluktur. Adalelerin sağlıklı bir şekilde işlev yapmaları için şeker ve oksijene gerek vardır. Vücudumuz soğuk havalarda ve aşırı yorgunluk sonucunda kan dolaşımı ağırlaşır ve bu nedenle şeker ve oksijen yeteri kadar adalelere ulaşamaz. Böyle durumlarda ise adaleler ani kasılmalar ile kendilerini savunma altına almaya çalışırlar. Bu şekilde oluşan kas spazmına da halk dilinde kramp adı verilmektedir.

Krampın meydana gelme sebepleri arasında uzun sürere hareket etmeden aynı pozisyonda kalmak, su kaybı ve aşırı derecede su kaybı nedenleri sıralanabilir.

Krampın oluştuğu bölgelerdeki kramplar genellikle 10-15 saniye kadar sürebildiği gibi 5 veya 10 dakika kadar sürebilir. Böyle durumlarda kasılmayı önlemek ve kasılma süresini en aza düşürmek için krampın oluştuğu kısma masaj uygulayabilirsiniz ya da esneme egzersizleriyle krampı giderebilirsiniz. Bunların yanı sıra halk arasında yaygın olarak yapılan kramplı bölgeye iğne batırmak veya çimdik atmak oldukça zararlı sonuçlara neden olabilmektedir. Ancak kramp girmelerine karşı uygulanabilecek bazı doğal yöntemler vardır. Şifalı bitkilerle yapılacak bu yöntemlerden bazılarına birlikte göz atalım.

Kramp Girmelerine Karşı Uygulanacak Bazı Şifalı Bitki Kürleri:

  • Bacak ve ayak kaslarındaki kasılmaları önlemek için ve kramp anında yeteri kadar limon sıkılarak elde edilen limon suyu ile ayak tabanı ve bacaklar aşağı yukarı olmak üzere yapılan masaj hareketleriyle krampın giderilmesi sağlanır.
  • Kramp oluşan bölgeye bir miktar susam yağı ile ovularak masaj yapılır.
  • Bir bardağın içine bire bir olmak üzere aynı miktarlarda sirke, bal ve sıcak su ilave edilerek birer gün arayla tüketilir.
  • Bir çorba kaşığı kadar inci çiçeği yarım litre kaynamış suyun içine ilave edilerek demlenir ve karışım süzdürülerek her gün 1 çorba kaşığı içilir.
  • Kaynatılmış suyun içinde bir havlu ıslatılarak sıkılır ve sıcak havlu kramplı bölgenin üzerine kapatılır ve bu işleme havlu soğudukça devam edilir.
  • Genellikle gece meydana gelen kramplar için potasyum açışından zengin olan elma sirkesinden 1 çay kaşığı alınarak 2 çay kaşığı balla birlikte sıcak suya ilave edilerek karıştırılır ve gün aşırı içebilirsiniz.
  • Alınan bu önlemlere rağmen meydana gelen kramplarınız sürekli sizi rahatsız ediyorsa bir hekime başvurmanızda fayda vardır.

Benzer Konu 

Kramp Girmesine Ne İyi Gelir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir