Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Kulak ağrısı, kulağın orta kısmında bulunun östaki borusunun bazı nedenlerden dolayı tıkanmış olması nedeni ile rastlanabilen bir hastalık türüdür. Bu tıkanmaların büyük bir bölümü üşütme, soğuk algınlığı, aşırı derecede yüksek sese maruz kalma, havadaki basınca maruz kalma gibi pek çok nedenden dolayı oluşabilir.

Kulak ağrısında genellikle iltihaba bağlı olan ağrılar oldukça fazla görülmektedir. Bu ağrıların tedavisinde özellikle antibiyotik içerikli kulak damlaları veya ağız yoluyla tüketilen antibiyotikler kullanılmaktadır. Ancak kullanılan antibiyotiklerin ağrıya neden olan bakterilerin türlerine göre bir doktor tarafından verilecek antibiyotikler olmasına dikkat edilmelidir.

Ayrıca hekim tedavisi dışında evde yapılabilecek pek çok değişik yöntemlerle de kulak ağrısı dindirilebilir. Bu örneklerden en basit olanı ise ağrıyan kulağa sıcak bir havlu yardımıyla kompres yapılabilir. Gelin evde yapılacak diğer uygulamalara birlikte göz atalım.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Saf Zeytinyağı: Kulak ağrısına çözüm olacak bir öneride saf ılık zeytinyağıdır. Uzun yıllar öncesinden günümüze kadar gelen ve oldukça fazla kişi tarafından denenerek faydası kanıtlanmıştır. Bir kabın içinde kaynamakta olan suyun içine bir çay kaşığı kadar zeytinyağı ekleyip yağın ılımasını sağlayın. Suyun üzerine çıkmış olan yağı bir kaşık yardımıyla alarak hafif ılıtın. Burada ki püf nokta yağın ne çok sıcak nede çok soğuk olmamasıdır. Yağı ılık olarak ağrıyan kulağınıza birkaç damla damlatın.

Soğan Suyu: Soğan suyunun kulak ağrılarını dindirdiği ve kulak içinde toplanmış iltihabı akıttığı bilinmektedir. Soğan suyu elde etmek için 1 adet kuru soğanın kabuklarını soyduktan sonra rendeleyin ve suyunu bir kabın içine alarak parmaklarınızı soğan suyuna batırarak kulağınızın arkasına yumuşak hareketlerle masaj yapın. Bu işlemi devamlı olarak iltihap dışarıya akana kadar uygulayın. Bu uygulamayı gece yatmadan önce yaparsanız göreceksiniz birkaç gün içinde kulağınızda birikmiş olan iltihap yastığınıza akacaktır.

Sarımsak Suyu: Kulak ağrınız için evde kendiniz hazırlayarak uygulayacağınız en doğal ve saf antibiyotik sarımsak suyudur. Taze ve organik olan 2-3 adet sarımsağın kabuklarını soyduktan sonra havanda iyice döverek ezin ve ezilen sarımsakları parmak uçlarınızla sıkarak çıkan suyu küçük bir kabın içine alın. Bir iki damla olarak çıkan sarımsak suyunu kulağınızın iç kısmına damlatın. Bu sayede iltihapta azalma olacak ve kulak ağrınız hafifleyerek ortadan kalkacaktır.

Sıcak Kompres: kulak ağrıları için en faydalı yöntemlerden birisi ise ağrıyan kulağa sıcak kompres uygulamaktır. Ağrıyı en aza indirmek için bir havluyu değişik uygulamalarla ısıtarak örneğin sıcak ütü ile havluyu ütüleyin ve ağrıyan kulağınıza tampon yapın. Diğer bir yöntem ise havluyu sıcak suyun içine atıp suyunu sıktıktan sonra ağrıyan kulağınıza hafif hareketlerle tampon yapın. Ayrıca cam olmayan bir şişeye sıcak su doldurun ve şişeyi bir havlu yardımıyla sararak ağrıyan kulağınızın etrafında tutabilirsiniz. Bu sıcak kompresler kulak ağrılarınızı azaltacaktır.

Benzer Konular :

Kulak Çınlamasına Ne İyi Gelir?

Kulak İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir