Kulak Çınlamasına Ne İyi Gelir? Rahatlama Teknikleri ve Vitamin Destekleri

Kulak çınlamasına ne iyi gelir sorusu kulak çınlaması problemi ile mücadele eden kişiler tarafından sorulmaktadır. Kulak çınlaması kişilerin kulaklarında çeşitli sesler duyması durumudur. Sürekli olarak kulaklarda ses duyulması sorunu kişilerin günlük yaşamını olumsuz etkilemekte ve kişilere rahatsızlık vermektedir. Kulak çınlaması farklı nedenler sonucunda ortaya çıkabilir. Kulak çınlamasının başlıca nedenleri arasında stres yönetme ve yüksek seslere maruz kalmak gösterilir. Kulak çınlamasının geçebilmesi için rahatlama teknikleri ve vitaminlerden destek alınabilir.

Stres Yönetimi

Kulak çınlamasına ne iyi gelir sorusu rahatlama teknikleri ve vitamin destekleri olarak ayrışır. Rahatlama teknikleri arasında stres yönetiminin yapılması bulunmaktadır. Aşırı stresli işlerde çalışan kişilerin kulak çınlamasına daha yatkın olduğu görülmektedir. Stres kulakta meydana gelen çınlamayı tetiklemekte ve çınlamanın artmasına neden olmaktadır. Stres yönetimini yapamayan kişiler kulak çınlaması sorununun giderek kötüleşmesi gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Kulak çınlamasının hafifletilmesi veya geçmesi için stres yönetimi sağlanmalıdır. Stres yönetiminin sağlanabilmesi için meditasyon yapmak veya egzersiz yapmak gibi teknikler kullanılabilir. Kulaklarımda çınlama meydana gelen kişiler bu durumu stresten kaynaklandığını düşünüyorlar ise meditasyon yaparak stresi kontrol edebilirler. Meditasyona ek olarak gevşeme hareketlerinin yapılması veya yogaya gidilmesi de stresin azaltılmasını sağlayacaktır. Stres yönetiminin sağlanması ile birlikte kulak çınlamasının stresten kaynaklanan yan etkileri ortadan kalkacaktır.

Ses Terapisi

Kulak çınlamasına ne iyi gelir sorusuna ses terapisi şeklinde cevap verilebilir. Ses terapisi kulak çınlaması sorunuyla karşılaşan kişilerin tedavi edilmesinde kullanılır. Kulaklarında çınlamak meydana gelen kişiler kulak burun boğaz uzmanından randevu alarak tedavi olabilirler. Doktor muayenenin ardından kulak çınlamasının neden kaynaklandığına dair bir analiz yapacaktır. Doktor tarafından kişilere kulak çınlamasını giderilmesi için ses terapisi önerilebilir. Ses terapisinin uygulanması ile birlikte kişilerin kulaklarında meydana gelen çınlamanın hafifletilmesi ve arka plana atılması sağlanır. Ses tedavisi kulak çınlaması sorunu yaşayan kişilere işitme cihazları ile rahatsız edici olmayan seslerin dinletilmesi durumudur. Rahatsız edici olmayan seslere alışan beyin çınlama sesini arka plana atacaktır. Çınlama sesinin arka planına atılması ile birlikte kişiler kulaklarında herhangi bir ses duymayacak ve çınlama sorunu tedavi edilecektir. Terapinin kaç seans gerçekleştirileceği doktor tarafından kulak çınlaması yaşayan kişinin durumuna göre belirlenecektir. Kulakta meydana gelen çınlamaların en aza indirildiği durumlarda seanslara son verilecektir. Ses terapisi sayesinde kulaklarda meydana gelen çınlama sorunu büyük oranda azaltılacaktır ve kişilerin hayatlarına daha sağlıklı şekilde devam etmeleri sağlanacaktır.

B12 Vitamini

Kulak çınlamasına ne iyi gelir sorusuna B12 vitamini şeklinde cevap verilebilir. Kişilerin B12 vitamini eksiklikleri var ise kulaklarında çınlama meydana gelebilmektedir. Bu nedenle kulak çınlaması sorunu ile mücadele eden kişilerin B12 vitamini eksikliğinin olup olmadığına dair tetkikleri yaptırılmasında fayda vardır. B12 vitamini eksikliği bulunan kişilerin vitamin desteği alabilmek için bazı besinleri tüketmeleri önerilir. Özellikle sakatatlar olmak üzere balık ve süt ürünlerinin tüketilmesi ile B12 vitamini eksikliğinin ortadan kaldırılacağı öngörülmektedir. Peynir yumurta ve yoğurt tüketen kişiler de B12 vitamini eksikliğinden kısa sürede kurtulacaklardır. B12 vitamini bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi ile kulak çınlaması sorunu B12 vitamini eksikliğinden meydana gelen kişiler rahatlayacaktır. B12 desteği ile kulaklarda meydana gelen çınlama hafifletilecek ve ortadan kaldırılacaktır.

Magnezyum

Kulaklarda meydana gelen çınlamanın bir diğer nedeni ise vücutta yeterince magnezyumun bulunmamasıdır. Vücudun ihtiyacı olan magnezyumun alınamaması durumunda vücutta bazı sorunlar görülmeye başlanır. Magnezyum eksikliği sonucunda vücutta meydana gelen sorunlardan birisi de kulak çınlamasıdır. Kulak çınlaması sorununun önüne geçilebilmesi için magnezyum bakımından zengin olan besinler tüketilebilir. Magnezyum bakımından zengin olan besinler arasında sebzeler baklagiller ve tam tahıllı besinler gösterilmektedir. Bu besinlerin düzenli olarak tüketildiği durumlarda kulak çınlaması sorunu hafifleyecektir.

Çinko

Kulak çınlamasına ne iyi gelir sorusuna çinko bakımından zengin olan besinlerde gösterilebilir. Çinko vücut için en önemli elementler arasında yer alır ve yeterli miktarda alınmaması durumunda birçok hastalığa neden olabilir. Çinkonun vücutta yeterli oranda bulunmaması sonucunda ortaya çıkabilecek sorunlardan birisi de kulak çınlaması sorunudur. Kişilerin vücudunda yeterli seviyede çinko yoksa kulak çınlaması ortaya çıkacak ve kişiler bu durumdan rahatsızlık duymaya başlayacaktır. Çünkü bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi ile vücuda yeterli miktarda çinko alımı sağlanacak ve kulak çınlaması gibi sorunlar ortadan kaldırılacaktır. Çinko bakımından zengin olan besinler arasında ilk sırada kırmızı et ve deniz ürünleri bulunur. Bu ürünlere ek olarak fındık ve yulaf gibi besinlerde çinko bakımından zengindirler. Günlük alınması gereken çinko miktarı 15 miligram olarak ifade edilmektedir ve günlük çinko miktarı alınmadığı takdirde vücutta birçok sorun meydana gelecektir.

 

 

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın