Kulak Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Kulak tıkanıklığına ne iyi gelir sorusu kulaklarında basınç hisseden kişiler tarafından sıkça sorulur. Kulakta meydana gelen tıkanıklıklar sonucunda seslerin daha az duyulması veya duyulamaması sorunları ile karşılaşılabilir. Kulak tıkanıklığı ayrıca vücudun dengesinin bozulmasına da neden olabilir. Tıkanıklık genel olarak toz yüksek ses veya kulaklara su kaçması gibi sorunlar nedeniyle meydana gelebilir. Evde uygulanacak doğal tedavi yöntemleri ile kulaklarda meydana gelen tıkanıklıklar açılabilir.

Zeytinyağı

Çevresel faktörler ve yeterince bakım yapılmaması sonucunda kulak tıkanıklığı meydana gelebilir. Kulak tıkanıklığı meydana geldiği durumlarda kulak tıkanıklığına ne iyi gelir sorusu sorulabilir. Kulak tıkanıklığının giderilebilmesi için evde uygulanabilecek doğal tedavi yöntemlerinden ilki zeytinyağı kullanımıdır. Zeytinyağı kullanılması ile kulakta meydana gelen tıkanıklık açılabilir ve kulağın temizlenmesi sağlanabilir. Karışımın hazırlanabilmesi için öncelikle zeytinyağının azıcık ısıtılması ve ardından ılınmaya bırakılması gerekir. Ilınan zeytinyağı kulak temizleme çubuğu ile kulak içerisine uygulanır. Zeytinyağının uygulanmasından önce tıkanan kulak havada kalacak şekilde bir yere uzanılmasında fayda vardır. Tıkanan kulak yukarıda kalmalı ve kulak içerisine zeytinyağı uygulanarak zeytinyağını 5 dakika bekletilmesi sağlanmalıdır. Zeytinyağı çok fazla uygulanmamalı ve zeytinyağı sadece kulak çubuğuna batırılarak uygulanmalıdır. Kulak çubuğu ile kulağa zeytinyağı uygulanması işleminin ardında kulak temizlenecek ve tıkanmaya neden olan maddeler kulaktan akacaktır.

Elma Sirkesi

Kulak tıkanıklığına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak elma sirkesi tedavisi de gösterilebilir. Özellikle kulakta meydana gelen tıkanıklığın nedeni toz veya enfeksiyon gibi durumlar ise elma sirkesi en etkili tedavi yöntemi olacaktır. Elma sirkesinin kulağı uygulanabilmesi için öncelikle bir damlalıktan yardım almak gerekir. Damlalığın içerisinde doldurulan elma sirkesi ile kulak içine bir iki damla elma sirkesi damlatılır. Bu noktada elma sirkesini çok fazla kaçırılmamasına dikkat edilmesi gerekir. Damlalık yöntemini kullanmak istemeyen kişiler ise kulak çubuğundan yardım alabilirler. Kulak çubuğunun üzerine birkaç damla elma sirkesi damlatılır ve tıkanıklık meydana gelen kulağın içerisine elma sirkesi sürülür. Elma sirkesi sürülen kulaktaki iltihaplar kısa süre içerisinde temizlenecek ve tıkanıklığa neden olan kirler kulak içerisinden akacaktır.

Çay Ağacı Yağı

Kulakta meydana gelen tıkanıklığa ne iyi gelir sorusu ile yola çıkan kişilerin karşısına çay ağacı yağı kullanılması da çıkar. Çay ağacı yağı iltihap atma özelliği ile kulak tıkanıklığında en çok kullanılan yöntemlerden birisidir. Kulak tıkanıklığında çay ağacı yağının uygulanabilmesi için kaynar suyun içerisine birkaç damla çay ağacı yağı eklenir ve karıştırılır. Çay ağacı yağı ve su karışımı karıştırılarak kaynamaya bırakılır. Su kaynarken tıkanıklık meydana gelen kulak bu suyun üzerine yaklaştırılır ve sudan çıkan çay ağacı yağının buharıyla tıkanıklığın açılması sağlanabilir. Çay ağacı yağından çıkan buhar sayesinde kulakta meydana gelen tıkanıklık kısa süre içerisinde açılacak ve kulak temizlenecektir.

Soğan Suyu

Kulak tıkanıklığına ne iyi gelir sorusu ile yola çıkan kişilerin karşılaştığı doğal tedavi yöntemlerinden birisi de soğan suyudur. Soğan antibiyotik etkili bir besindir ve kulakta meydana gelen iltihabın atılmasında faydalı olacaktır. Soğan suyunun kulak tıkanıklığında kullanılabilmesi için öncelikle orta boy bir soğanın suyuna sıkılması gerekir. Soğandan elde edilen su bir ya da iki damla tıkanıklık bulunan kulağın içerisine damlatılır. Bu işlem sırasında soğan suyunu çok fazla kulak içerisine damlatılmamasına özen gösterilmelidir. Soğan suyu damlatılan kulak havada kalacak şekilde tutulur ve bu sayede soğan suyunun kulağının içine girmesi sağlanır. Soğan suyu damlatılan kulaktaki iltihaplar vekiller kısa süre içerisinde kulaktan atılacaktır. Soğan kokusundan rahatsız olan kişiler ise soğan suyu yerine oksijenli suyu da kullanabilirler. Oksijenli su da aynen soğan suyu gibi kulak içerisine birkaç damla damlatılır ve kulağın temizlenmesi sağlanabilir.

Sarımsak

Kulak tıkanıklığına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak sarımsak kullanılması da gösterilebilir. Kulakta meydana gelen tıkanıklık bir iltihap sonucu oluştuğu ise sarımsağın kullanılması ile birlikte tıkanıklıklar kısa süre içerisinde tedavi edilecektir. Sarımsak ile kulak tıkanıklığının tedavi edilebilmesi için zeytinyağına da ihtiyaç duyulmaktadır. 1 adet sarımsak ile zeytinyağı karıştırılarak havanda dövülür. Havanda dövülen bu karışım mikrodalga veya bir cezve içerisinde bir süre ısıtılır. Isıtılan karışım ilk sıcağının geçmesinin ardından kulak çubuğu ile tıkalı olan kulağa uygulanır. Kulak çubuğu ile kulağa uygulanan sarımsaklı zeytinyağı karışımı sayesinde kulakta meydana gelen iltihap sorunu kısa süre içerisinde ortadan kalkacaktır.

 

5/5 - (1 oy)

Yorum yapın