Kurdeşene Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Halk arasında kurdeşen olarak bilinen hastalık tıp dilinde ürtiker olarak adlandırılmaktadır. Kurdeşen iki farklı şekilde ortaya çıkar. Birincisi 6 haftadan kısa süren ve kısa zamanda yok olan kabarcıklardır. Bu tür kurdeşen akut olarak tanımlanır. İkincisi ise oluşan kabarcıkların 6 haftadan daha uzun sürmesidir. Bu tür kurdeşen ise kronik kurdeşen olarak tanımlanır. Her iki kurdeşen tipinde de ortaya çıkan belirti ve şikayetler aynıdır. Ancak hastalığın ortaya çıkma nedenini belirleyici faktörler vardır. Kurdeşen cilt üzerinde lezyon, kaşıntı, ödem, oval ya da yuvarlak şekilde kızarıklık gibi belirtiler ile ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Lezyonlar bazen küme şeklinde görülür.

Kurdeşene Neden Olan Faktörler

  • Enfeksiyonlar
  • Gıda maddeleri, baklagiller, balık, yumurta, süt, buğday v.b
  • Bazı ilaçlar
  • Mantar ve polenler olarak sıralanabilir.

Kurdeşene Ne İyi Gelir?

Doğal Antihistaminler: Sedefotu, fesleğen, ekinezya, rezene, incir, greyfurt, tarhun, çay gibi maddeler doğal olarak antihistaminler içermektedir. Kurdeşen ataklarında bu tür ürünleri tüketmek hastalığı hafifletmek için faydalı olur.

Zencefil: 4 litre suya 250 gram kadar zencefil tozu eklenerek 5 dakika demlenir. Hazırlanan karışım banyo küvetine dökülerek, karışımın içinde bir süre beklenir. Ardından banyo lifine papatya çayı dökülerek tüm vücut hafif şekilde liflenir.

Maydanoz: Yarım bağ maydanozun suyu çıkarılarak içine havuç, domates gibi sebzelerin suyu eklenir. Hazırlanan karışım kurdeşene karşı tüketilir.

Süpürge Otu Tohumu: 1 çorba kaşığı süpürge otu tohumu gün içinde bol miktarda su ile yutulur. Süpürge otu tohumu kurdeşen belirtilerini hafifletmek için faydalı olur.

Papatya Yağı: Papatya yağı avuç içine ya da bir parça pamuğa dökülerek kurdeşen oluşan bölgelere sürülür. İşlem kurdeşenin yatışmasına ve kaşıntıya karşı iyi gelir.

Domuz Otu: Domuz otu tohumları kullanılarak hazırlanan çay kurdeşen, egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarına karşı faydalı olmaktadır. Hazırlanan çay ile kurdeşenli bölgeler silinir. 750 gram kadar kaynatılmış suyun içine 1 tatlı kaşığı domuz otu tohumu eklenerek 20 dakika demlenir. Hazırlanan çay kurdeşen yaraları için solüsyon olarak kullanılabilir.

kurdesen2

Nane: Nane ile hazırlanan çay ve nane banyosu kurdeşen için kullanılabilecek tedavi yollarından biridir. Nanenin içeriğinde yer alan mentol adlı madde kurdeşen nedeniyle ortaya çıkan kaşıntıları hafifletmek için faydalı olur.

Yulaf: Kurdeşen nedeniyle yaşanan şiddetli kaşıntılar için banyo küvetine 3-4 avuç yulaf ezmesi eklenir. Hazırlanan karışım kurdeşen kaşıntılarını hafifletmek için etkili olur.