Kürtaj Nedir, Kürtaj Sonrasına Ne İyi Gelir?

Kürtaj, ölü gebelik, istenmeyen gebelik, düşük durumunda rahimde kalan gebelik parçalarının alınması, boş gebelik gibi pek çok durumun sonucunda gerçekleştirilen bir uygulamadır. Kürtaj uygulamasının yapılması için belirli bir sürenin geçmemiş olması gerekmektedir. Kürtaj uygulaması yapımı için pek çok yöntem geliştirilmiş olup, kürtajın yapılma nedenine bağlı olarak uygulama yöntemlerinin seçilmesi gerekmektedir.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj genel anlamı ile bebek aldırma işlemi olarak bilinmektedir. Fakat kürtajın istenmeyen gebelik durumuna son verme dışında pek çok durumda da kullanılabildiği bilinmektedir. Bu durumlardan bazıları, ölü gebelik, düşük gebelikte rahimde gebelik parçası kalmasıdır. Bu durumlar arasında dış gebelik bulunmamaktadır. Dış gebelik oluşumunda kürtaj uygulamasının gerekmediği, ilaç tedavisinin yeterli olduğu görülmektedir.

Kürtaj işlemi yapılırken genellikle rahim ağzının genişletilmesi için dilatasyon işleminin yapıldığı ya da ince plastik kanül ile rahim içerisinde girildiği görülmektedir. Kürtajın gebeliğin her döneminde gerçekleşemediği bilinmektedir. Gebeliğin ilk haftalarında gerçekleştiği ve 18 yaşından büyük kadınlar için geçerli olduğu bilinmektedir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj yaptırmak için birden fazla teknik bulunmaktadır. Bu tekniklerden biri vakum aspirasyon tekniğidir. Bu tekniğin günümüzde en çok kullanılan kürtaj yöntemi olduğu görülmektedir. Bu yöntem ile birlikte kanül denilen ince ve plastik boru ile birlikte gebeliğin vakum ile çekilerek alındığı bilinmektedir. Bu yöntemin diğerlerine göre daha az risk içerdiği ve daha kolay gerçekleştiği görülmektedir. Vakum yöntemi ile kürtaj, genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılmaktadır.

Kürtaj işlemine başlanmadan önce hasta jinekolojik muayeneden geçmektedir. Hastanın vajinası spekulum adı verilen aletin yardımı ile birlikte antiseptik solüsyon ile temizlenmektedir. Sonrasında hastanın isteğine bağlı olarak genel ya da lokal anestezi uygulaması yapılmaktadır. Bu aşamalardan sonra vakum yöntemi ile gebelik alınmakta ve spekturum rahimden çıkarılmaktadır. Sonrasında ultrason ile hastanın tekrardan muayenesi yapılır ve kürtaj işlemi sonlandırılmış olunur. Genellikle hastalar almış oldukları anestezi çeşidine bağlı olarak birkaç saat içerisinde günlük hayatlarına geri dönebilmektedirler. Bu anlamda lokal anestezi uygulayan kişilerin daha çabuk günlük hayatlarına döndükleri görülmektedir. Kürtaj işleminden sonra az miktarda da olsa kanama ve kasık ağrısı görülebilmektedir. Bu belirtilerin normalden fazla olması durumunda ise kişilerin uzmanlara danışmaları gerekmektedir.

Kimler Kürtaj Yaptırabilir?

Kürtaj yaptırmak isteyen kişilerin 18 yaşından büyük olmaları ve eşlerinin onayını almış olmaları gerekmektedir. 18 yaşından küçük kişilerin ise evli veya bekar olmalarına bağlı olmadan anne ve baba onayına ihtiyaç duyulmaktadır. 15 yaşından küçüklerin anne ve baba izni de olsa kürtaj olamadıkları bilinmektedir. Aynı zamanda kürtaj olmak isteyen kişiler için belirli bir kürtaj süresi de bulunmaktadır. Bu sürenin en fazla 10 haftalık gebeliğe kadar olduğu bilinmektedir. Bu kürtaj süresi, istemli olarak hamile kalınan ve aldırılmak istenen gebeliklerin durumunda yapılmaktadır.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilecekler

Kürtaj, gebelik sonlandırma işlemidir ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler önemlidir. Bu sürecin sağlıklı geçmesi için aşağıdaki konulara özen gösterilmelidir:

  • Dinlenme ve İyileşme: Kürtaj sonrasında vücudunuzun iyileşmesine izin verin. Dinlenmeye önem verin ve ağır fiziksel aktivitelerden kaçının.
  • Hijyen: İyileşme döneminde hijyene özellikle dikkat edin. Yara enfeksiyonlarını önlemek için genital bölgeyi düzenli yıkayın ve pansumanınızı temiz tutun.
  • Ağrı ve Kanama: Hafif ağrı ve kanama normal olabilir, ancak şiddetli ağrı, yoğun kanama veya kokulu akıntı durumunda derhal doktorunuza başvurun.
  • İlaç Kullanımı: Doktorunuzun önerdiği şekilde ilaçlarınızı düzenli olarak kullanın ve reçeteli ilaçları aşırı dozda almaktan kaçının.
  • Cinsel İlişki ve Tampon: Kürtaj sonrasında, birkaç hafta cinsel ilişkiden ve tampon kullanmaktan kaçının. Rahim ağzı kapalı olduğu için enfeksiyon riski vardır.
  • Beslenme: Sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulayın. Demir ve folik asit içeren besinlere öncelik vermek, iyileşmeyi destekleyecektir.
  • Ruhsal Destek: Kürtaj, duygusal olarak zorlayıcı olabilir. Gerekirse bir psikolog veya danışman ile görüşmek, duygusal iyileşmenizi destekleyebilir.
  • Kontroller: Doktorunuzun belirlediği takip randevularına uyun ve sağlık durumunuzu düzenli olarak kontrol ettirin.
  • Gebelikten Korunma: Kürtaj sonrasında tekrar gebelikten korunmak için doğum kontrol yöntemleri hakkında doktorunuzla konuşun.
  • Uyarı İşaretleri: Ateş, şiddetli karın ağrısı, şiddetli kanama, kötü koku ve rahatsız edici akıntı gibi durumlar hemen doktorunuza haber vermeniz gereken uyarı işaretleridir.

Unutmamalısınız ki her bireyin iyileşme süreci farklı olabilir. Sağlığınıza özen göstermek ve doktorunuzun tavsiyelerine uymak, daha hızlı ve sağlıklı bir iyileşmeye yardımcı olacaktır.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın