Kuru Saçlara Ne İyi Gelir? Doğal Nemlendiriciler ve Saç Maskeleri

Kuru saçlara ne iyi gelir hakkında bilgi sahibi olarak saçların çok daha sağlıklı ve parlak görünmesi sağlanabilir. Birçok insanın yaşadığı saç sorunlarından biri olan kuru saçlar, dışarıdan oldukça rahatsız edici görünebilir. Saçların kurumasına neden olan birçok sebep bulunur. Saçlar için doğru bakım rutinleri oluşturarak, kuru görünümden kurtulmak mümkündür.

Saçlar Neden Kurur?

Saçlarda karşılaşılan en yaygın sorunlardan biri kuru saçlardır. Cansız ve mat görünüme sahip saçlar, oldukça can sıkıcı bir hale gelebilir. Saçların kuru görünmesine neden olan sebepler oldukça fazladır. Kişiden kişiye nedenler olsa da nedeni tespit etmek, çözüm yolu bulma konusunda yardımcı olur. Saçın doğal yapısından kaynaklanan sorunlar olabileceği gibi çevresel faktörlerde etkileyici olabilir. Kullanılan bakım ürünleri ve şampuanlar ya da saç şekillendirme yöntemleri de saçın kurumasına neden olur.

Saçın kuru görünmesine neden olan sebepler şu şekilde sıralanabilir;

 • Saçı sık yıkamak.
 • Aşırı ısı kullanmak.
 • Boya gibi işlemler yaptırmak.
 • Hava koşulları.
 • Saçı nemsiz bırakmak.
 • Yapısal olarak kuru olan saçlar.

Kuru Saçlar Hangi Sorunlara Yol Açar?

Kuru saçların en büyük sorunu saçın cansız görünmesidir. Bakımsız görünen saçlar, kişisel olarak özgüveni etkileyen büyük sorunlara yol açabilir. Yaşanılan sorunlar karşısında bazı adımları takip ederek saçların çok daha canlı görünmesi sağlanabilir. Bakımsız görünen saçlardan kurtulmak için doğru öneriler uygulanmalıdır.

Saçların kuruması zaman içinde saçın daha fazla zarar görmesine neden olur. Kuru saçları tararken dikkatli olunması gerekir. Saçın kuru olması kırılmaya müsait olmasını sağlar. Sert ve kuru bir şekilde saçları taramak saç uçlarında kırılmaların artmasına neden olur. Saçta kırılma ve kopma gibi sorunlara neden olan kuruluktan kısa süre içinde kurtulmak mümkün olabilir. Kuru saçlara ne iyi gelir için verilen tavsiyeleri dikkate alarak uygun bir saç bakım rutini oluşturulabilir.

Kuru Saçlara Ne İyi Gelir?

Saçın yapısından dolayı veya daha sonradan kazanılan kuruluk sorunu karşısında tercih edilebilecek yöntemler bulunur. Kuru saça ne iyi gelir için bazı bakım ürün ve tekniklerinden yardım alınmalıdır. Saçı sürekli olarak ısıl işleme tabi tutmak, boya gibi işlemler ile yıpratmak saçın nemini ve canlılığını kaybetmesine neden olur. Kuruluğa yol açabilecek nedenlerden uzak durulması gerekir.

Saçı olabildiğince doğal yöntemler ile beslemek ve şekillendirmek çok daha faydalıdır. Kimyasal ürünlerden uzak durarak saçın eski canlılığını ve parlaklığını kazandırmak mümkün olabilir. Saçın kurumasına sadece fön çekmek neden olmaz. Saçın taranması sırasında da saça zarar vermek neden olabilir.

Saçın temiz görünmesi için sık şekilde yıkamak yapılan en büyük hatalardan biridir. Saç derisinde bulunan doğal yağların kaybolmasına neden olarak kurumasına yol açılır. Saçın kaybettiği nemi ve sağlığı kazandırmak için nemlendiriciler ve saç maskelerinden oluşan bir rutin oluşturulabilir.

Kuru Saçlar İçin Kullanılabilecek Nemlendiriciler

Saçların kaybettiği nemi kazandırmak için birçok farklı nemlendirici ürün tercih edilebilir. Bitkisel yağlar gibi organik kremler tercih ederek doğal seçimler yapılabilir. Yıpranmış olan saçı koruyabilmek için doğal içerikler kullanmak çok daha faydalı olur. B ve E vitaminlerinden yardım alarak nemlendiricileri daha zengin bir hale getirmek mümkündür.

Saçı nemlendirmek için Hindistan cevizi yağı ve argan yağı gibi yağlar kullanılabilir. Kuru saçların nem kazanmasını sağlarken, daha parlak ve canlı bir görüntü kazanmasına da yardımcı olur. Doğal bileşen içeriğine sahip besleyici saç kremlerini duşta ve sonrasında kullanmak iyileşme sürecini hızlandırabilir. Kuru saça ne iyi gelir sorusunu profesyonellere danışarak saç tipine uygun ürünler tercih etmek de mümkün olabilir.

Kuru Saçlara Özel Saç Maskeleri

Saçın kuru yapısına iyi gelecek saç maskeleri yapmak oldukça faydalı sonuçlar verir. Saçın kaybettiği canlı ve sağlıklı görüntü için belirli aralıklar ile saç maskesi tercih edilebilir. Doğal içeriklere sahip maskeleri evde hazırlamak mümkün olduğu gibi hazır olarak satılanlarda tercih edilebilir. Saça nem verecek içerikler şu şekilde olabilir;

 • Zeytinyağı ve yumurta.
 • Zeytinyağı, bal ve çilek.
 • Soya ve hint yağı
 • Aloe vera.
 • Muz ve bal.
 • Yoğurt ve Hindistan cevizi yağı.
 • Hindistan cevizi yağı ve argan yağı.

Farklı yağ ve ürünleri bir araya getirerek kuru saça ne iyi gelir için doğal maskeler elde edilebilir. Kişisel olarak hazırlanabilecek karışımlar olduğu gibi hazır olarak satılan saç bakım maskeleri de pratik bir şekilde kullanılabilir.

İçeriği Oylayın

Yorum yapın