Kusmaya Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Kusmak, özellikle bir virüsün veya her hangi bir hastalığın örneğin ishalin neticesinde gerçekleşebilmektedir. Sindirim sisteminde yer alabilen bakteriler, parazitler kusmaya, mide bulantısına ve ishale neden olabilirler. Kusmanın diğer sebepleri arasında soğuk algınlığı, aşırı derecede besin tüketmek, gebelik, aşırı alkol tüketimi, fazla miktarda içilen kafein içeren içecekler, deniz veya araba tutması ve migren başlıca nedenler arasındadır.

Kusmaya Ne iyi Gelir ?

Kusma İçin Uygulanan Doğal Yöntemler

Mide bulantısından ve kusmaktan kurtulmak için bazı doğal ve bitkisel yöntemleri uygulayabilirsiniz. Kusmaya ne iyi gelir diye sorulduğunda aşağıda sıraladığımız cevaplardan yararlana bilirsiniz.

Portakal ve limon: 1 su bardağı kaynatılmış suya 5-6 damla limon suyu sıkarak içmek mide bulantısına oldukça iyi gelir. Eğer deniz veya araba tutması sorununuz varsa limon koklayabilirsiniz. Yarım portakalın üzerine bir miktar tuz serpiştirerek yerseniz mide bulantınız en aza inecektir.

Zencefil Ve Elma Suyu: 1 çay bardağı elma suyunun içine 1 kahve kaşığı toz zencefil ve bir miktar buz ilave ederek blenderdan geçirin ve karıştırarak için. Kusmanızı engellemek için hazırlanan bu karışımı buzdolabında dondurarak dondurma şeklinde de tüketebilirsiniz.

Tarcın Ve Karanfil: 2-3 su bardağı suyun içine 3-4 adet karanfil ve toz tarcın ekledikten sonra kısık ateşte kaynatın. Ocaktan aldıktan sonra 10 dakika kadar beklettikten sonra yavaş yavaş yudumlayarak içilince kusmaya iyi gelecektir.

Türk Kahvesi Ve Kimyon: kusmaya karşı diğer bir yöntem ise 1 yemek kaşığı balın üzerine 1 çay kaşığı Türk kahvesi ve 1 çay kaşığı kimyon ilave ettikten sonra iyice karıştırarak harmanlayıp azar azar yeğin. Kusmayı dindirmek için Türk kahvesi ve 1 tutam kimyonu bir su bardağı sıcak sütün içine ekledikten sonra karıştırarak için.

Fesleğen Çayı Ve Zencefil: Ufak bir kabın içine bir tutam dövülmüş zencefil ve 2-3 adet fesleğen yaprağı ilave ederek üzerine 2-3 su bardağı su ekledikten sonra kısık ateşte kaynamaya bırakın kaynayan karışımı ocaktan alarak 8- 10 dakika kadar dinlenmesi için bekleterek süzün. Ardından yarım su bardağı karışıma bal ilave ederek tatlandırdıktan sonra için. Bu karışım mide bulantınıza çok iyi gelecektir.

Nane suyu: mide bulantıların da ve kusmaya karşı en iyi yöntemlerden birisidir. Ufak bir kabın içine taze nane yaprakları veya kuru nane ilave ederek kaynamaya bırakın. Kaynayan nane suyunu ocaktan alarak süzüp çay şeklinde içebileceğiniz gibi üzerine bir miktar limon suyu ve zencefil suyu ekleyerek balla tatlandırarak mide bulantılarınız ve kusmalarınız için tüketebilirsiniz.

Kusmaya iyi gelen bazı doğal reçeteleri yukarıda sıraladık. Ancak bu reçeteleri uygularken dikkat edilmesi gerekenlerin başında hazırlanan bu karışımların yavaş yavaş içilmesidir. Bu sıvılar hızlı tüketilirse mide bulantılarınız ve kusmalarınız çoğalarak devam edebilir.

Benzer Konu :

Çocuklarda Kusmaya Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir