Laktasyon Krizi Nedir, Ne İyi Gelir?

Laktasyon krizi anne adaylarının karşılaştığı bir durumdur. Bebekler anne sütüne karşı bir direniş gösterirler. Bu sebeple bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatabilmek için belirli tedavi yollarına başvurulur.

Laktasyon Krizi Nedir?

Yeni doğum yapan annelerin sıklıkla karşılaştıkları bu kriz durumu belirli önlemler alınarak kolaylıkla atlatılabilir. Laktasyon, “emzirme” anlamına gelen bir kavramdır. Bebek doğumundan itibaren uzunca bir süre normalin aksine bir durum içerisinde bulunabilir. Uzun süreli olarak yemek yeme ve süt içmesin de sıkıntılar yaşayan bir bebek laktasyon krizine girmiş olabilir. Bu aşamada annenin durumu gözlemleyerek fark edebilmesi ve doğru tanıyı koyabilmesi oldukça önemlidir. Bebeğin farkında olarak içinde bulunmadığı ve doğuştan getirilen bir durumdur. Bu yönüyle düşünüldüğünde annenin kendini savunmasız hissetmeden önce bir doktordan yardım alabilmesi önemlidir.

Laktasyon krizi, emziren kadınlarda süt üretiminin ani bir şekilde azalması veya durması durumunu ifade eder. Bu durum genellikle emzirme sürecinin bir döneminde ortaya çıkar ve annenin bebeğini yeterli miktarda süt ile beslemesini zorlaştırabilir. Laktasyon krizinin birçok nedeni olabilir. Bunlar arasında hormonal değişiklikler, stres, yetersiz sıvı alımı, yetersiz beslenme, emzirme tekniklerinde sorunlar, sık sık ve yetersiz emzirme, bebekle yeteri kadar cilt teması kurulmaması gibi faktörler yer alır. Ayrıca, bazı ilaçlar veya tıbbi durumlar da laktasyon krizine katkıda bulunabilir.

Laktasyon Krizi Belirtileri Nelerdir?

Laktasyon krizi belirtileri birden çok aşamadan gerçekleşir. Bu aşamaların tümü bir araya getirildiğinde ancak fark edilebilir. Özellikle bebeklerin gelişim dönemlerinde 9. aya kadar olan süreçte karşılaşılabilecek bir durumdur. Laktasyon krizine bir kere giren bir bebek birkaç kere daha 9 ayı tamamlayana kadar girebilir. Buna da hazırlıklı olmak gerekir. Laktasyon krizi genellikle semptomlarla kendini gösterir. Bunlar arasında bebeğin yetersiz kilo alması, sık sık emme talepleri, memeden hızlı ayrılma, azalan süt üretimi, meme dolgunluğunun azalması veya tamamen kaybolması gibi durumlar yer alır.

Laktasyon krizi ile başa çıkmak için birkaç önlem alınabilir. Bunlar arasında sık ve düzenli emzirme, bebeğin her ihtiyaç duyduğunda emmesine izin verme, uygun emzirme tekniklerini kullanma, yeterli sıvı alımına dikkat etme, sağım yapma, beslenmeye dikkat etme ve destekleyici tedavileri kullanma gibi yöntemler bulunur.

Eğer laktasyon krizi devam ederse veya semptomlar şiddetlenirse, bir sağlık uzmanıyla görüşmek önemlidir. Uzman, durumu değerlendirebilir ve gerekli tedavi yöntemlerini önererek annenin süt üretimini tekrar düzenlemesine yardımcı olabilir.

 • Laktasyon krizi belirtileri arasında bebek normalin aksine emme sürecini reddedebilir.
 • Anne sütünden memnuniyetsizlik duyabilir.
 • Karnı sık olarak acıktığı halde sütü emebilir veya yemek yemeyebilir. Onun aksine uzun süreli olarak da yemeğe ara verebilir.
 • Kilo artışında normalin aksine azalmalar görülür.
 • Sıklıkla ağlarken bulabilmek mümkündür.

Anne ile bebek arasında bu dönemde farkında olmadan duygusal olarak bir bağ bulunur. Bu da annenin içinde bulunduğu stresli durumu bebeğin fark etmesi demektir. Farkediş ile beraber de bebeğin istediği süt emme sürecini bulamayışı annenin sütünün bu baskı ve stres ile azalması gibi süreçler birbirini tetiklemektedir.

Laktasyon Krizi Tedavisi

Laktasyon krizi tedavisi belirli bir tanı konulabildikten sonra süreç daha kolay bir şekilde aşılabilir. Anne böyle bir durumda doktordan yardım alacağı gibi evde belirli bir sistematik izleyerek de kendi kendine bu süreci aşabilir. Bunun için evde uygulanabilecek ve bu krizin önlenebilmesi de fayda sağlayacak önerileri sıralayabiliriz:

 • Öncelikle anne içinde bulunduğu süreçte duygu durumunu kontrol altına almalıdır. Sakin kalabilmeli ve stres ile baş edebilmelidir.
 • Süt emmeyi reddeden bir bebek direkt mama ile tanıştırılmamalıdır. Bunun öncesinde sütün daha verimli çıkabilmesini sağlayacak olan yöntemler annenin kendini daha rahat hissedebileceği bir hayat şartına kendini sunması daha önemlidir.
 • Sakinlik ve sakin kalabilmek bebek için bu dönemde önemlidir. Anne sütü ile beraber bu süreçte duygusal olarak anne hisseden ve bağlar ile alan açık evrededir. Bu sebeple sakinliğini korumalı, bünyesi daha rahat olmalı, bebekle daha sık iletişim kurmalıdır.
 • Bu süreçte annenin kendine karşı özgüveni her zaman yüksek olmalı. Durumun geçici bir süreç olduğunun farkında olunmalıdır.
 • Bebeğin ve annenin rahat edebileceği farklı emzirme pozisyonları bebeğin de sütten alacağı verimini etkiler.
 • Bebek bu dönemde hiç yemek istemeyebilir veya çok yemek isteyebilir. Bu süreçte yemek yedirme kıstası bebeğe göre belirlenmeli. Zoraki olarak yemek yedirme adımlarından uzak durulmalıdır.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın