Limon Neye İyi Gelir?ne iyi gelir

C vitamini yönünden zengin bir içeriğe sahip olan limon bu içeriği sayesinde antioksidan yönünden iyi bir kaynaktır. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği ile vücudu soğuk havalarda ortaya çıkan bulaşıcı hastalıklara karşı korur. Ayrıca içeriğinde bulunan sitrik asit idrarda kalsiyum seviyesini düşürür. Bu sayede böbrek taşı oluşumunu önler. İdrar söktürücü özelliği vardır ve özellikle adet döneminde ortaya çıkan su tutmasına yol açan durumlarda fazla suyun dışarı atılmasını sağlar. Limonun bu tür faydalarından yararlanmak için konsantre ya da hazır limon suları kullanılmamalıdır. Limonun faydalarından yararlanmak için taze limon suyu tüketilmelidir.

Limon Neye İyi Gelir?

Mineral Ve Vitaminler: Limon C vitamini haricinde kemik ve diş yapısı için gerekli kalsiyumu da karşılayabilen bir meyvedir. Vücutta sıvı seviyesini dengeleyerek kan basıncını normal sınırlarda tutar. 1 tane limon günlük C vitaminin yaklaşık %35’ini karşılar.

İdrar Söktürücü: 1 su bardağı ılık suyun içine 2 dilim limon ekleyerek tüketilirse oldukça iyi bir idrar söktürücü olur. Vücut su tutmuşsa ve su tutumuna neden olan bir hastalık söz konusu ise limonlu su tüketilerek bu sorun çözümlenebilir. Limon suyu asitli olduğu için mide yanmasına sebep olabilir. Bu nedenle mutlaka su ile karıştırılarak içilmelidir.

Böbrek Taşları: Yapılan araştırmalara göre limon suyunda bulunan bir madde böbrek taşı oluşumunu azaltmaktadır. Fakat bu yönde yapılan araştırmalar henüz yeterli değildir.

Bağışıklık Sistemi: Antioksidan özelliği ve C vitamini içeriği sayesinde limon bağışıklık sistemini kuvvetlendirici bir etkiye sahiptir. Vücutta bağışıklık sistemini zayıflatan ve hücre yapısını bozan serbest radikallere karşı vücudu koruma altına alır. Hücre hasarını onararak vücudu kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu etkisi ağlar. C vitamini özelliği sayesinde demir emilimini arttırır. Aynı zamanda demir eksikliği nedeni ile ortaya çıkan anemi hastalığında bitkisel tedavi amacı ile kullanılabilir.

Sindirim Problemleri: Limon suyu gaz, şişkinlik ve mide krampı gibi sindirim problemlerine karşı iyi gelir. Aynı zamanda düzenli olarak limon suyu tüketmek kabızlığa karşı da iyi gelir. Bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur.

Cilt Bakımı: Limon suyu asitli yapısı nedeni ile cilt problemlerine karşı da iyi gelen bir meyvedir. Sivilce ve cilt lekelerine karşı faydalıdır. Cilde doğal bir parlaklık kazandırır. Aynı zamanda diz ve dirsek gibi çabuk kuruyan bölgeler için kullanıldığında bu alanların yumuşamasını sağlar.

Karaciğer: Limon suyu safra üretimini arttırıcı bir etkiye sahiptir. Karaciğerde oluşan ürik asit ve toksinlerin çözünerek dışarı atılmasına yardımcı olur. Karaciğer rahatsızlıkları nedeni ile ortaya çıkan iştah kaybı, huzursuzluk ve farklı şikayetlerin azalmasına yardımcı olur. Cildi ölü hücrelerden arındırıcı özelliği vardır. Yarım limon üzerine bir fiske toz şeker eklenerek limon suyunun şekeri emmesi beklenir. Limon şekeri emdikten sonra limon hafif hareketler ile yüze sürülür. Birkaç dakika bekledikten sonra yüz ılık su yardımı ile yıkanır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir