Melisa Çayı Neye İyi Gelir?ne iyi gelir

Melisa, nane familyasına ait olan ve sakinleştirici etkisi ile ön plana çıkan bitkilerden biridir. Stres, kaygı, uyku problemleri ve iştah açıcı özelliği ile orta çağdan günümüze dek kullanılan şifalı bitkilerden biridir. Çok eski yıllarda böcek ısırıklarına karşı kullanımı yaygın bir şekilde gerçekleştirilmekteydi. Güney Avrupa, Akdeniz kıyısına yakın ülkelerde yabani olarak yetişmektedir.

melisa cayi 2

Melisa Çayı Neye İyi Gelir?

  • Uyku problemlerine karşı iyi gelir.
  • Sinirleri yatıştırıcı sakinleştirici etkisi bulunmaktadır.
  • Mide problemlerine karşı faydalıdır.
  • Sindirim sorunlarına karşı iyi gelir.
  • Gaz giderici etkisi vardır.
  • Strese iyi gelir.
  • Ateş düşürücüdür.
  • Ter atılmasına yardımcı olur.

Melisa yukarıdaki faydalarının haricinde kozmetik ürünlerin içerisinde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle uçuk tedavisi için etkili bir bitkidir. Ayrıca mantar, egzama gibi cilt hastalıklarına karşı da iyi geldiği bilinmektedir. Melisa yağı oldukça etkili bir anti bakteriyeldir. Hakkında yeterli çalışma bulunmasa da Alzheimer hastalığına karşı da iyi geldiği düşünülmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı iyi gelen melisa çayı, kalp, göğüs kafesinde kasılma ve gerilme gibi problemler için de düzenli kullanıldığında faydalı olur.

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yarım litre su kaynatılarak ocaktan alınır. İçine 10 gram kurutulmuş melisa atılarak 10 dakika kadar demlenir. Demlenme süresi tamamlanınca melisa çayı içilmeye başlanabilir. Melisa çayı 1 fincan içildikten sonra arta kalanı buzdolabında ağzı kapalı şekilde 2 gün muhafaza edilebilir. Tüketileceği zaman için 1 dilim limon ve bal ilave edilerek tatlandırılabilir.

melisa cayi 3

Melisa Çayının Yan Etkileri

Melisa çayı tiroit ile alakalı ve sedatif ilaç kullanan kişilerde ilaçlarla etkileşim yaratabileceğinden kullanılmaması tavsiye edilir. Ayrıca uyku problemi ve kaygı için ilaç kullanan kişiler için de tavsiye edilmemektedir. Gebelik ve emzirme döneminde ne kadar güvenilir bir çay olduğu hakkında yeterli bilgi bulunmadığından bu dönemlerde de kullanılması önerilmemektedir. Düşük tansiyon sorunu olan kişiler melisa çayı ya da kürü kullanırken dikkatli olmalıdır. Yine bağırsak ülseri, mide ülseri ve karaciğer iltihabı olan kişiler için uygun değildir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir