Menopoz Belirtilerine Karşı Ne İyi Gelir? 7 Doğal Destek

Menopoz belirtileri kadınların adet döneminin sona ermesini ifade eden zaman dilimidir. Kadınların Bir sene boyunca adet görmemesi sonucunda menopoza girdikleri tespit edilir. Menopoz belirtileri nelerdir kaç yaşında başlar soruları 40 ile 50 yaşı arasında olan kadınların sıkça sordukları sorulardır. Kadınların genelde 40’ların sonunda veya ellilerin başında menopoza girdikleri tespit edilmiştir. Menopoza giren kadınlar sıcak basması ve terleme gibi sorunlarla sık sık karşılaşırlar. Menopoz doğal bir süreç olsa da kadınların günlük yaşamını etkilediği için menopozun daha hafif atlatılabilmesi için çeşitli yöntemlere başvurulur.

Keten Tohumu Kullanımı

Menopoz belirtileri nasıl olur sorusuna verilebilecek cevaplar arasında ilk sırada sıcak basması gösterilir. Uykuya dalamama adet döneminin düzensiz gerçekleşmesi de menopozunu başlayacağını kesin yerlerini verir. Menopozun belirtilerinin tespit edilmesinin ardından menopoz semptomlarının hafifletilebilmesi için çeşitli yöntemlere başvurulur. Menopozun belirtileri arasında ilk sıralarda sıcak basmaları gösterildiği için sıcak basmalarının nasıl kontrol altına alınabileceği menopoza giren kadınlar tarafından merak edilir. Menopoz döneminde meydana gelen sıcak basmalarının önüne geçebilmek için keten tohumu kullanılması önerilir. Bir kaşık keten tohumu bol su ile yutularak tüketilebilir. Keten tohumunun tüketilmesi ile menopozun belirtileri arasında yer alan sıcak basması sorununun önüne geçilebilir. Keten tohumunu su ile yutamayan kişiler salatalarına veya yemeklerine keten tohumu ekleyerek hemen upuzun semptomlarından hafifletilmesini sağlayabilirler.

Elma Sirkesi

Menopoz belirtileri ne kadar sürer sorusu menopoza giren veya girmek üzere olan kadınlar tarafından sıkça sorulur. Menopozun belirtileri kırklı yaşlarının sonunda kendini göstermeye başlar 55 ile 60 yaş arasında tamamen adetin kesilmesi ile menopozun başladığı görülür. Menopozun semptomlarının hafifletilmesi için kullanılabilecek pek çok doğal yöntem vardır. Bu doğal yöntemler arasında en sağlıklarından birisi ise elma sirkesi kullanımıdır. Özellikle geceleri ateş basması veya terleme sorunu ile mücadele eden kadınlar elma sirkesi ve su karışımını tüketebilirler. Elma sirkeli su karışımı ile vücuttaki toksinler atılabilir ve hormonlar daha düzenli çalışır. Elma sirkeli su tüketimi ile menopoz döneminde meydana gelen gece terlemelerinin önüne geçilebilir.

Soya Ürünleri Tüketimi

Menopoz belirtileri ne zaman biter sorusuna cevap olarak kişinin son 2 yıl içerisinde adet görmemiş olması cevabı verilebilir. Menopoz sürecine giren kadınlar menopozun semptomlarından ağır şekilde etkilenebilirler. Özellikle hormonlarda meydana gelen değişim ve düzensizlikler kadınların hayatını olumsuz olarak etkiler. Menopoz döneminde hormon seviyelerinin düzenlenebilmesi için kullanılabilecek besinler arasında soya ürünleri de yer alır. Düzenli olarak soya sütü tüketilmesi ile hormon seviyelerine dengelenmesi sağlanabilir.

E Vitamini Kullanımı

Menopoz belirtileri kaşıntı veya sıcak basması olarak kendini gösterir. Bu kaşıntı özellikle vajinada görülür ve kadınlar için zorlu bir sürecin başladığını ifade eder. Vücutta meydana gelen kaşıntının ortadan kaldırılabilmesi için tüketilen besinlere oldukça dikkat edilmesi gerekir. E vitamini tüketimi ile vajinada meydana gelen kuruluğun ve kaşıntının ortadan kalktığı görülmüştür. E vitamini ayrıca sıcak basmalarına ve hormonları da dengelediği için menopozda olan kadınlar için kurtarıcı niteliğe sahiptir.

Siyah Yılan Kökü

Menopoz belirtileri kasık ağrısı olarak da kendini gösterebilir. Kasıklarda ve vücutta meydana gelen ağrıların tedavi edilebilmesi için siyah yılan kökü bitkisi kullanılır. Bu bitkinin kullanılması ile kasıklarda ve vücudun diğer bölümlerinde meydana gelen ağrıların hafifletilmesi sağlanır. Siyah yılan kökü tabletler şeklinde veya bitki olarak kolayca tüketilebilir. Ancak bu bitkinin tüketilmeden önce doktora danışılmasında ve doktor önerisi ile tüketilmesinde fayda vardır.

Hayıt Bitkisi

Menopozun semptomların hafifletilmesinde kullanılan bitkilerden birisi de hayıt bitkisidir. Yaşam bitkisi adıyla da anılan bu bitki özellikle menopoz dönemlerinde meydana gelen stres ve hormon düzensizliklerinin ortadan kaldırılmasını sağlar. Menopoz dönemindeki kadınlar depresyonu veya stres gibi sorunlarla mücadele ederler. Depresyon ve stresle mücadele eden kadınlar bir çay kaşığı kadar hayat bitkisi ile su karışımlı tüketebilirler. Bu karışım 10 ile 15 dakika demlenmeli ve ardından süzülerek tüketilmelidir.

Tarçın Kullanımı

Menopoz belirtileri tedavisi için kullanılabilecek ürünler arasında tarçın oldukça önemlidir. Tarçın özellikle ruh halini düzenlenmesinde ve depresyonun belirtilerinin ortadan kaldırılmasını da etkilidir. Menopoz dönemlerinde kaslarda ve kasıklarda meydana gelen ağrıların hafifletilmesinde de tarçın kullanılabilir. Tarçın yoğurt veya süte eklenerek kullanılabileceği gibi yemeklere de katılabilir. Ayrıca tarçından elde edilen bitki çayları da menopoz dönemindeki ruh halini iyileştirilmesinde kullanılan ürünler arasındadır. Bacaklarda ve kasıklarda meydana gelen ağrının giderilmesi için ayak yıkanan suyun içerisinde tarçının eklenmesi ve 15 dakika kadar ayaklarım bu suda bekletilmesi önerilir. Ayakların tarçınlı suda bekletilmesi ile birlikte ayaklarda meydana gelen ağrı ve sızının ortadan kaldırılacağı söylenir.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın