Menopoza Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Kadınlara özgü bir kadınlık hormonu olan Östrojen hormonunun azalması adet döneminin bozulmasına neden olur. Adet kanamaları tamamen kesildiğinde menopoz dönemi başlamış olur. Adetin tamamen kesilmesi bayanlarda bazı sıkıntılar yaşanmasına neden olur.

Menopoz dönemine ulaşan kadınlarda ateş basması, kalp çarpıntısı, terleme, ruhsal problemler ve sinirlilik gibi durumlar ortaya çıkar. Fakat bu tür sıkıntılara yol açan östrojen eksikliği bazı bitkiler ile kontrol altına alınabilir.

menopoz

Menopoza Ne İyi Gelir?

Adaçayı: Adaçayı içerisinde doğal follikül hormonu içeren bir bitkidir. Bu bitki menopoz döneminde ortaya çıkan ateş basması, gece terlemeleri gibi sorunları hafifletebilir. Menopoz dönemine yaklaşan kadınların adaçayını düzenli olarak tüketmesi önemlidir. Düzenli tüketim menopoz sürecini geciktirici etki yaratır.

Civanperçemi: Civanperçemi doğal bir östrojen hormonu kaynağı olan bitkiler arasında yer alır. Menopoz dönemine yaklaşıldığında ortaya çıkan düzensiz kanamaları durdurucu etkisi vardır. Ayrıca sinirleri yatıştırarak rahatlama sağlar.

Civanperçemi çayı hazırlamak için 1 fincan sıcak suyun içine bitkiden 1 kahve kaşığı eklenir. 10 dakika kadar demlendikten sonra süzülerek, günde 3 fincana kadar içilir.

Ökseotu: Menopoz döneminde çoğu kadının maruz kaldığı çarpıntı, kalp sorunları, hazımsızlık ve hipertansiyona karşı etkili bir bitkidir. Sinirleri yatıştırarak rahatlama sağlar ve kansere karşı koruyucu etkisi vardır.

Ökseotu ile çay hazırlamak için 1 fincan sıcak suyun içine 1 kahve kaşığı ökseotu yaprağı eklenir. 10 dakika demlendikten sonra süzülerek, günde 3 fincana kadar içilir.

Papatya: Adaçayı ile aynı özellikte olan papatya tıpkı adaçayı gibi çay şeklinde hazırlanarak menopoz sıkıntılarına karşı kullanılabilir.

Nergis: Nergis bitkisinin menopoz geciktirici etkisi bulunmaktadır. Rahim kanserini önleyici etkisi vardır ve sinirleri yatıştırarak rahatlama sağlar.

Nergis çayı için, 1 fincan sıcak suyun içine 3 baş nergis çiçeği eklenir. 10 dakika demlendikten sonra süzülerek günde 3 fincan içilir.

Servi Tohumu: Menopoz nedeniyle oluşan sinir bozuklukları, kansere karşı korunmak ve basura karşı faydalı olan bir bitkidir.

Servi tohumu ile çay hazırlamak için, 1 litre suyumenopozn içine 25 gram servi tohumu eklenir ve 5 dakika kısık ateşte kaynatılarak ocaktan alınır. Yaklaşık yarım saat demlendikten sonra süzülerek günde 3 fincana kadar tüketilebilir.

Anason: Menopoz döneminde ortaya çıkan problemler haricinde uyku bozuklukları, gaz, hazımsızlık gibi şikayetlere karşı da kullanılabilir.

 

Çuha Çiçeği Yağı: Çuha çiçeği yağı daha çok gece kullanım için uygundur. Bitki östrojen hormonu içermese de ateş basması, terleme gibi problemlere karşı iyi gelir. Aynı zamanda kaşıntı, adet sancısı ve egzama gibi problemlere karşı da kullanılabilir.

Polen: Menopoz döneminde ortaya çıkan kulak çınlaması, ateş basması, terleme, baş dönmesi, tansiyon gibi birçok şikayete karşı kullanılabilir. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa yarım tatlı kaşığı alınması tavsiye edilmektedir.