Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Mide Bulantısı Neden Olur?

Bu makalemizde mide bulantısına ne iyi gelir? Mide bulantısı neden olur? Sabahları mide bulantısı neden olur? Hamilelikte mide bulantısı, mide bulantısına iyi gelen çaylar nelerdir? Mide bulantısı doğal bitkisel çözüm nedir? Gibi soruların cevabını vereceğiz.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Çeşitli sebeplerle ortaya çıkan mide bulantıları günlük hayatı olumsuz ölçüde etkiler. Motivasyon düşüklüğü, enerji kaybı, isteksizlik gibi pek çok olumsuz durum, mide bulantısı gibi etkenlerden ileri gelir. Bu sebeple de mide bulantısına ne iyi gelir sorusuna faydalı cevap arayışı oldukça fazladır. Burada bir takım bitkisel çözümler ve ilaçların ön plana çıktığı görülür. Midede bulantılara yol açan etkenler şu başlıklar altında incelenir:

 • Fizyolojik hastalıklar
 • Psikolojik sebepler
 • Beslenme ve yaşam tarzı
 • Olumsuz alışkanlıklar
 • Gebelik

Mide bulantısı gibi bir problemle baş edebilmek için öncelikle sebeplerinin bilinmesi gerekir. Farklı şekillerde gelişen bulantı sorunlarının çözümleri de birbirinden farklı olabilmektedir. Herkes için mide bulantısı yaratan ortak sebeplerin olmasının yanında bireysel metabolizma yapıları da mide bulantısı probleminin yaşanma sıklığı veya yoğunluğu üzerinde etkili olabilir. Bu nedenle de bulantının kaynağının bilinmesi kadar insanın kendi biyolojik geçmişini de tanıması gerekir.

Bu şekilde uygulanabilen basit yöntemler bulantıyı önleyebilir veya var olan bulantıları azaltarak dindirebilir. Ayrıca her yöntemin herkeste aynı etkiyi yapmayacağı da belirtilmelidir. Mide bulantısına ne iyi gelir sorusuna bulunan cevapların bir bölümü bazı kişilere iyi gelirken diğerlerine aynı faydayı sağlamayabilir. Yine bu sebeple bireyin kendi vücudunu tanımasının öneminden söz edilebilir.

Bu kapsamda kimi zaman mide bulantılarını azaltmak için farklı metotların denenmesi gerekebilir. Özellikle de daha önce karşılaşılmayan türde bir bulantı yaşanıyorsa daha önce uygulanan yöntemler işe yaramayabilir. Tüm bunların ötesinde mide bulantısı gibi şikayetler karşısında en etkili ve doğru çözümleri doktorların vereceği unutulmamalıdır. Bundan dolayı yaşanan şikayetlerde hekim kontrolü oldukça önemlidir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Mide Bulantısı Neden Olur?

Her bireyde farklı sebeplerle mide bulantıları yaşanabilir. Bazen aynı durumlar bir kişide bulantılara neden olurken bir diğer kişide bu durum gerçekleşmeyebilir. Tam olarak bu sebeple de mide bulantısı neden olur sorusuna herkes için geçerli yanıtlar verilmesi söz konusu değildir. Bununla birlikte insanların çoğunda ortak şekilde mide bulantılarına sebep olan bir takım etkenlerden bahsedilmesi mümkündür. Bunlar arasında:

 • Tüketilen yiyecek ve içeceklerin neden olduğu zehirlenmeler
 • Tüketilen gıdaların yol açtığı sindirim sorunları
 • Özellikle aç karnına, alkol, kafein ve nikotin ürünlerinin fazla tüketimi
 • Farklı sebeplerle alınan ilaçların neden olduğu zehirlenmeler
 • Bazı ilaçların yan etkisi
 • Mide veya bağırsak hastalıkları
 • Stresten kaynaklı psikolojik mide bulantısı
 • Hamilelik

Sıralanan mide bulantısı nedenleri arasında bazı etkenlerin doktor tedavisi gerektirdiği rahatlıkla anlaşılabilir. Gastrit, ülser ve zehirlenme türevlerinin bireysel olarak amatör şekillerde iyileştirilmeye çalışılması istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Aynı şekilde ilaçların yan etkisi görülmesi durumunda da bireysel kararlarla ilacın bırakılmaması veya değiştirilmemesi gerekir. En yakın tarihte ise ilacı reçete eden doktorla görüşerek karar verilmesi gerekir. Bunların haricindeki diğer mide bulantılarına karşı evde uygulanabilecek yöntemler bulunur.

Burada hamilelik sebebine de kısaca değinmek gerekir. Gebe bayanların, yaşadığı mide bulantıları karşısında kişisel kararlarla ilaç kullanmamaları önem arz eder. Hem anne hem de bebek sağlığı açısından tüketilecek herhangi bir türde ilacın mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından önerilmesi gerekir. Bu şekilde anne ve bebek sağlığı korunabilir.

Mide bulantısı neden olur sorusuna verilen yanıtlar ışığında önemli bir bilgi daha ortaya çıkar. Sayılan nedenlerden hareketle, mide bulantılarının önlenebileceği de anlaşılabilir. Bu doğrultuda;

 • Sigara ve alkol gibi ürünlerin aşırı tüketiminden kaçınmak
 • Kullanılan gıda ürünü ve ilaçların TETT’sine (tavsiye edilen tüketim tarihi) dikkat etmek
 • Stresten uzak durmak
 • Bilinen sindirim hastalıkları için erkenden tedaviye başvurmak
 • Hamileler için doktorun önereceği bulantı karşıtı metotları uygulamak

gibi ipuçları sayesinde mide bulantıları henüz gelişmeden veya yoğunlaşmadan önlenebilir.

Sabahları Mide Bulantısı Neden Olur?

Bazı insanlar mide bulantılarını çeşitli saatlerde ve kronik olmayan şekilde yaşarlar. Bazıları ise günün belirli saatlerinde ve kronik şekilde bulantı yaşayabilirler. Bu durumun ortaya çıkışında farklı etkenler rol oynar. Bu şekilde gelişen bulantıların sabah saatlerinde yoğunlaştığı görülür. Bundan dolayı sabahları mide bulantısı neden olur sorusu çok sık gündeme gelir. Bu bağlamda öne çıkan nedenler:

 • Sigara ve alkolün fazla tüketimi
 • Sindirim sistemi hastalıkları
 • Gebelik
 • Stres yüklü yaşam olayları

şeklinde sıralanabilir. Yine burada fizyolojik hastalıklar, yaşam tarzı ve psikolojik nedenlerin yer aldığı görülebilir. Dolayısıyla uygulanacak olan iyileştirme yöntemleri de bu doğrultuda değişkenlik gösterecektir.

Stresten Mide Bulantısı

Yaşanan mide bulantılarının önemli bir bölümü psikolojik kökenlidir. Özellikle modern hayatın getirdiği yoğun tempolu ve stresli yaşamlar karşısında kimi zaman insan vücudunun direnci kırılabilir. Psikolojide konversiyon adı verilen yalancı mide bulantıları sık karşılaşılan bir durumdur. Burada; yalancı olanın bu rahatsızlığı yaşayan kişiler değil; bulantının kendisi olduğu ayrıca vurgulanmalıdır. Yani; bu kişiler gerçekten de stresten mide bulantısı hissediyorlardır.

Bunu önlemek veya iyileştirmek içinse farklı yöntemlere başvurulabilir. Öncelikle iç huzuru sağlamak için bazı metotlar denenmelidir. Çeşitli bitki çayları ve nefes egzersizleri bu kapsamda ön plana çıkan yöntemlerdir. Ayrıca stresle baş etme yöntemlerinin öğrenilmesi oluşabilecek bulantıları en aza indirmeye ve hatta kendiliğinden iyileştirmeye önemli katkı sağlayacaktır.

Hamilelikte Mide Bulantısı
Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısı

Kadınların yaşadığı mide bulantılarının önemli bir bölümü stresin yanında gebelikten kaynaklanır. Bir takım kaynaklarda hamilelikte mide bulantısı sebebi olarak çocuğun cinsiyeti gösterilir. Anatomik olarak böyle bir durumun olmadığı belirtilmelidir. İnanışa göre; bebeğin cinsiyeti kız olduğunda saç kıllarından dolayı annenin midesi bulanır. Oysa ki bebeğin annenin midesinde yer almadığı dolayısıyla da saç kıllarının mideyi etkilemediği bilinmelidir.

Hamilelikte mide bulantısı oluşumunun ise başka bir açıklaması vardır. İçerisinde fetüs büyüyen bölge genişler. Bu genişleme sonucunda mideye baskı yapar. Şekli bozulan ve sıkışan midenin ise bulanması gayet doğal bir süreçtir. Bazı kadınlarda bunun yaşanmaması veya az görülmesi ise karın içerisindeki boşluğun fazla oluşundan kaynaklandığı söylenebilir.

Bunun haricinde hiperemezis gravidarum adı verilen bir sendrom sebebiyle hamilelik süresi boyunca yoğun mide bulantıları yaşamak mümkündür. Bu durumda yapılacak tek şey ise medikal destek almaktır.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Gebelik süresinin belirli dönemlerinde mide bulantıları yaşanması normal kabul edilir. Bununla birlikte bazı kadınların bulantısız hamilelik geçirmesi de söz konusu olabilir. Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar sorusunun yanıtı 6 hafta olarak verilebilir. Genellikle 6. Haftada başlayan bulantıların 14. Haftaya kadar geçmesi beklenir. Bu sürelerin; gebeliğin gelişimine göre 1 veya 2 hafta ileri-geri kayması mümkündür.

Bunun dışında hiperemezis gravidarum ismiyle anılan ve gebelikte kronik mide bulantısı sorunu yaşanabilir. Bu probleme sahip kişilerde henüz 3-4 haftalıkken başlayan bulantılar çoğunlukla 30-32. Haftaya kadar devam eder.

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Günlük yaşantıyı oldukça zorlaştıran mide bulantısına karşı hemen herkes için bir arayış içindedir. Birbirinden farklı sebeplerle herkesin hayatının belirli dönemlerinde sancılı mide bulantılarıyla meşgul olur. Bu sebeple de mide bulantısı nasıl geçer sorusunun yanıtı herkes için önemlidir. Yukarıda da söz edildiği üzere bulantıların neden kaynaklandığının bilinmesi hangi metodun uygulanabileceğine karar verilmesi konusunda büyük öneme sahiptir.

Bilinen nedenler ışığında mide bulantısına ne iyi gelir sorusuna şu öneriler birer başlık olarak belirtilebilir:

 • Bitki çayları
 • Bazı yiyecek ve içecekler
 • Kokular
 • Bulantı ilaçları
 • Açık havaya çıkmak

Mide bulantısı karşısında tüketilebilecek gıdaların haricinde bazı uygulamalar da vardır. Bunlardan kısaca söz etmek yararlı olabilir.

Açık Hava: Hem psikolojik mide bulantılarında hem de araç tutmalarında etkili bir yöntemdir. Birkaç dakika bile olsa kapalı ortamdan ayrılarak temiz hava solumak, mideyi ciddi ölçüde rahatlatabilir. Eğer dışarı çıkılma imkanı olmayan bir mekandaysanız da camların açılması fayda sağlar. Bu da mümkün değilse kapalı ortam içindeki yer değişikliği de olumlu etki yapabilir.

Dinlenmek-Pozisyon Değiştirmek: Kısa süre içinde çok fazla manevralı hareketlere bağlı olarak mide bulantıları görülebilir. Genellikle bu tarz bulantılar baş dönmesiyle birlikte görülür. Araç içinde yaşanan bulantılarında benzer bir niteliği vardır. Bu tarz durumlarda biraz dinlenmek için uzanmak yararlı olabilir. Eğer oturulan veya yatılan yerde bulantı hissediliyorsa da pozisyon değiştirmek, karın bölgesini rahatlatıcı bir pozisyona geçmek yararlı olacaktır.

Nefes Egzersizleri: Özellikle gergin olduğu zaman kullanmak üzere derin nefes alıp vermeyi alışkanlık haline getirmek gerekir. Gün içerisinde ara ara nefes egzersizleri yapıldığında bu, artık iyi bir alışkanlık olacaktır. Bu sayede özellikle psikolojik mide bulantısına karşı etkili bir silaha sahip olabilirsiniz.

Kolonya ve Diğer Hoş Gelen Kokular: Mide bulantısı kimi zaman tiksinme duygusundan kaynaklanabilir. Kolonya gibi hoş kokular hem tiksinme hem de araç bulantılarına karşı etkili bir yöntemdir. Ayrıca hamilelik bulantılarına karşı da kullanılması oldukça yaygındır.

Şimdi diğer başlıkları daha detaylı açıklayarak hangi durumlarda kullanılabileceğinden söz etmek gerekir. Ayrıca bunların uygulanış şekillerinden de bahsetmek mide bulantısına ne iyi gelir sorusuna yanıt olur.

Mide Bulantısına İyi Gelen Çaylar
Mide Bulantısına İyi Gelen Çaylar

Mide Bulantısına İyi Gelen Çaylar

Toplum genelinde mide bulantısı probleminden söz edilince akla ilk olarak bitki çayları. Başta papatya ve rezene çaylarının geldiği söylenebilir. Ancak bunların ötesinde mide bulantısına iyi gelen çaylar oldukça çeşitlidir. Burada yalnızca bitki çaylarının yer almadığı, tarçın, zencefil gibi ürünlerle hazırlanan çayların da geniş bir yer tuttuğunu belirtmekte yarar vardır.

Mide bulantısına ne iyi gelir sorusuna karşılık olarak hazırlanan çay önerileri aşağıdaki gibidir:

Papatya Çayı: Özellikle dengesiz beslenmeden kaynaklı mide bulantılarına iyi geldiği bilinir. Sindirimi rahatlatarak bulantıları en aza indirir. Bunun yanında sakinleştirici etkisinin de olduğu belirtilmelidir. Bu anlamda papatya çayı, psikolojik mide bulantısı problemine de etkili bir çözüm niteliğindedir. İnsanların stresten dolayı duyduğu bulantılar, papatya çayının rahatlatıcı etkisiyle azaltılabilir.

Rezene Çayı: Hamilelik ve emzirme dönemlerinde de tüketilmesi tavsiye edilen bir çaydır. Hatta kimileri papatya ile rezene çayını karıştırarak da tüketebilirler. Sindirimden kaynaklanan bulantıları iyileştirmede etkin olduğu bilinir. Bunun yanında bebeklerin gazının çıkarılması için emziren annelerin rezene çayı tüketmesi farklı platformlarda tavsiye edilmektedir.

Nane Limon: İnsan vücuduna bilinen sayısız faydası vardır. Özellikle limonun tek başına bile sindirim sisteminde olumlu etkiler yaptığı bilinir. Taze yaş nane ile limonun kaynatılmasıyla hazırlanan nane limon çayı da mide bulantılarını azaltmada etkili bir yöntemdir.

Zencefil Çayı: Bilindiği gibi zencefil iki farklı formda satılabilen bir üründür: Taze parçalı veya toz halinde. Mideyi rahatlatmak için tüketilmesi gereken zencefil çayının, taze zencefilden yapılması önerilir. Sindirim sistemindeki geçici bozukluklardan kaynaklı bulantılar karşısında tüketilir. Zencefillerin doğranması ve suyla kaynatılarak çay hazırlanması tavsiye edilir. Arzu edenler bu çaya çubuk tarçın da ilave edebilirler.

Ihlamur: Özellikle kış aylarında sıkça tükettiğimiz ıhlamur da mide bulantısına iyi gelen çaylar arasında önemli bir yere sahiptir. Aşırı yağlı beslenme ve gastrit gibi sebeplerden kaynaklanan bulantıları ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu bilinir.

Mide Bulantısına İyi Gelen Yemekler

Bitki çaylarının haricinde mide bulantılarına karşı tüketilebilecek bir takım gıdalar da bulunur. Bunların da hazırlanışı ve uygulanışından bahsetmek evlerde uygulanmasına katkı sağlayacaktır. Mide bulantısına iyi gelen yemekler şu şekilde ifade edilebilir:

Kahve Limon: Özellikle ishalden kaynaklı bulantılara karşı oldukça etkilidir. 1 tatlı kaşığı Türk kahvesinin üzerine birkaç damla limon sıkarak usulca karıştırın. Ardından bir çay kaşığı yardımıyla 4-5 seferde bitirebilirsiniz. Kısa süre içinde, geçici de olsa, bulantıları azaltacaktır.

Patates: Yağlı besinlerin tüketilmesinden kaynaklanan mide bulantılarına karşı haşlanmış patates önerilir. Bu şekilde midedeki yağ yükü hafifletilebilir.

Sarımsak – Yoğurt: Bu iki ürün birbirinden bağımsız veya birlikte tüketilebilir. Özellikle yağlı ve yakıcı bir özelliği bulunduğundan sarımsağın az tüketilmesi tavsiye edilir. Yoğurdun ise antioksidan özelliği bilinir. Bu sebeple de sindirim sorunlarından kaynaklı mide bulantılarına karşı güvenle tüketilebilir. Ayrıca sarımsaklı yoğurt karışımı hazırlanarak da yine bulantıları azaltmaya yardımcı olur.

Elma Sirkesi: Temizleyici özelliği bilinen elma sirkesi; sindirim yollarını da temizleyerek mideyi rahatlatır. Bunun için bir su bardağı ılık su içerisine 2 yemek kaşığı kadar elma sirkesi karıştırarak içebilirsiniz.

Elma: Sirkesi kadar, elmanın kendisi de mideyi rahatlatıcı etkiye sahip bir üründür.

Çorba: Pek akla gelmeyen bir metot olsa da sindirim kaynaklı mide bulantılarına karşı etkili bir yöntemdir. Yağsız içeriklerden hazırlanan ılık çorbaların tüketilmesi önerilir.

Muz: Kahve-limon karışımı gibi ishal nedenli mide bulantısına ne iyi gelir sorusuna iyi bir cevaptır. Aşırıya kaçmadan günlük 1-2 tane muz yenmesi sindirimi düzene koyabilir.

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Yukarıda söz edildiği üzere hamilelik döneminin belirli haftalarında bazı kişilerde mide bulantıları görülebilir. Bu kişiler için hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun cevabı, bu süreyi konforlu geçirme açısından oldukça önemlidir. Bu kapsamda şu öneriler sıralanabilir:

 • Rezene çayı
 • Kolonya
 • Bitki çayları

Bunun dışında hiperemezis gravidarum sendromu olan kişilerin mide bulantısı karşısına doktor desteği alması gerekliliği de vurgulanmalıdır.

Çocuğun Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
Çocuğun Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Çocuğun Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Henüz sindirim sistemi gelişmekte olan çocuklara, mide bulantısı karşısında yetişkinlerle aynı öneriler verilmez. Hem çocuklar bazı gıdaları tüketmeyi reddettiği için hem de bazıları sindirim sistemlerine ağır gelebileceği için farklı öneriler ön plana çıkar. Çocuğun mide bulantısına ne iyi gelir sorusu karşısında şu cevaplar oluşturulur:

Anne Sütü: 2 yaşına kadar olan bebeklerde her şeyin olduğu gibi mide bulantısının çözümü de anne sütünden geçer. Annenin tükettiği bulantı karşıtı gıdalar süt aracılığıyla çocuğun sindirim sistemine ulaşabilir.

İnek Sütü: Anne sütü almayan veya almayı bırakmış yaştaki çocuklarda az yağlı inek sütleri tercih edilebilir.

Patates: Haşlanmış patatesi 6. aydan itibaren çocukların tüketmesi mümkündür.

Yoğurt: Çocukların katı gıdaya geçişi genellikle yoğurt ile gerçekleşir. Bu zamandan sonra mide bulantılarına karşı çocuklara yoğurt yedirilebilir. Seven çocuklar için farklı formlarda da hazırlanması mümkündür: Meyveli yoğurtlar, ayran veya cacık şeklinde.

Tüm bu verilen bilgiler ışığında mide bulantısına ne iyi gelir sorusuna karşılık olarak çeşitli tavsiyelre ulaşılır. Bunlar arasından tercih yapılabilmesi için öncelikle kişinin bulantının kaynağı bilmesi gerekir. Buna göre yukarıdaki öneriler arasından doğru tercih yapılarak mide bulantısı sorunuyla baş edilebilir. Her halükarda kalıcı çözüm içinse doktor muayenesi olmak gerektiği yeniden hatırlatılmalıdır.

Mide bulantısına ne iyi gelir adlı makalemizin sonuna geldik. Sizler de mide bulantısı nasıl geçer hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısmından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Mide bulantısıyla birlikte boğaz ağrınız da varsa boğaz ağrısına ne iyi gelir adlı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Mide bulantısıyla birlikte öksürüğünüz de varsa öksürüğe ne iyi gelir adlı makalemizi de okuyabilirsiniz.

İçeriği Oylayın

“Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Mide Bulantısı Neden Olur?” üzerine bir yorum

Yorum yapın