Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir? 7 Hızlı Rahatlama Yöntemi

Mide ekşimesine ne iyi gelir sorusu midesinde sorun meydana gelen kişiler tarafından sıkça sorulur. Mide ekşimesi kişilerin günlük yaşamını olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalık geçici olabileceği gibi sindirim sisteminde meydana gelen bir hastalık nedeniyle de ortaya çıkabilir. Mide ekşimesi midenin içerisinde bulunan besinlerin sindirilmesinin ardından mide asidi ile yemek borusuna geri dönmeleri durumudur. Yemek borusuna geri dönen besin ler başta boğaz olmak üzere göğüste ağrıya sebep olur. Mide ekşimesi yutkunmada zorluk ve boğazda ağrı gibi ciddi sorunlara da neden olabilir. Mide ekşimesinin altında yatan nedenin ne olduğu araştırılmalı ve gerekli tedaviye bir an önce başlanmalıdır.

Lifli Meyveler

Mide ekşimesine ne iyi gelir sorusuna verilebilecek yanıtlar arasında lifli meyveler bulunur. Lifli meyveler mide ekşimesine hafifletip boğazdaki acı tadı ortadan kaldıracaklardır. Lifli meyveler ek olarak posalı meyveler de mide ekşimesi için oldukça yararlı olan besinlerdir. Mide ekşimesine hafifletmek ve sindirim sistemini rahatlatmak isteyen kişiler muz ve şeftali gibi meyveleri sık sık tüketmelidir. Sindirim sisteminin hızlı şekilde çalışması için ise kavun ve armut gibi meyveler tüketilebilir. Sindirim sisteminin daha hızlı çalışması ile midede meydana gelen ekşimi ortadan kaldırılacak ve besinlerin yemek borusuna dönmesi engellenecektir.

Baklagiller

Mide ekşimesine ne iyi gelir sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt ise baklagillerdir. Baklagil tüketimi ile midede meydana gelen ekşime hafifletilebilir ve boğazdaki acı ortadan kaldırılabilir. Ayrıca baklagiller asit oluşumunu engellemeye yaradıklarından midedeki asidin boğaza ulaşmasını da engelleyeceklerdir. Mercimek ve fasulye gibi baklagiller tüketilerek midedeki asit miktarının kontrol altında tutulması sağlanabilir. Baklagillere ek olarak tam tahıllı gıdaların kullanımı da mide ekşimesinde faydalı olacaktır. Midelerinde ekşime meydana gelen kişiler beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekleri tüketerek ekşimenin önüne geçebilirler.

Kekik ve Zencefil Çayı

Mide ekşimesi problemi ile karşılaşan kişiler bitki çaylarından da yardım alabilirler. Bitki çaylarının kullanılması ile birlikte midede meydana gelen ekşime hafifletilebilir. Kekik ve zencefil demlenerek şifalı bir bitki çayı elde edilebilir. Bitkiler demlenirken taze olmalıdır ve hazırlanan çay yemeklerden hemen önce tüketilmelidir. Yemeklerden önce tüketilen kekik ve zencefil çayı sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlayacak ve midede meydana gelen ekşime sorununun önüne geçecektir.

Maden Suyu

Mide ekşimesine ne iyi gelir sorusuna verilebilecek cevaplar arasında maden suyu da yer alır. Maden suyu özellikle çok fazla yemek yedikten sonra midesinde ekşime meydana gelen kişilere önerilir. Yemeği ardından midenizde ekşime meydana geldiyse yemekten 15 dakika sonra maden suyu tüketebilirsiniz. Maden suyu tüketiminin ardından midede meydana gelen ekşime ve yanma hissi hafifleyecektir. Ancak maden suyu tüketiminde dikkatli olunmasında fayda vardır. Midesinde reflü veya ülser bulunan kişilerin çok sık maden suyu tüketilmesi sakıncalı olabilir. Maden suyu tüketimi sadece aşırı yemek sonrasında meydana gelen mide ekşimelerine önerilir.

Bal

Midesinde ekşime veya yanma hissi meydana gelen kişilerin tüketebileceği besinler arasında bal da bulunur. Kişiler tüketecekleri doğal bal ile midelerindeki ekşime sorununun önüne geçebilirler. Ancak tüketilen balın hakiki bal olmasına dikkat edilmelidir. Midesinde ekşime ve yanma hissi meydana gelen kişiler günde bir çay kaşığı doğal bal tüketebilirler. Doğal bal tüketimi ile boğazdaki acı hafifleyecek ve midedeki ekşime hissinin önüne geçilecektir.

Hindistan Cevizi Sütü

Mide asidinin fazla olması durumunda midedeki besinler asit yoluyla tekrar yemek borusuna ulaşabilirler. Asit yolu ile yemek borusuna ulaşan besinler kişileri rahatsız eder ve boğazlarında acı bir tadın kalmasına neden olurlar. Midede meydana gelen asit fazlalığının önüne geçmek için ise Hindistan cevizi sütü kullanılabilir. Hindistan cevizi sütü her gün bir ölçek kullanılarak midede meydana gelen fazla asidin önüne geçilebilir. Düzenli olarak Hindistan cevizli sütü kullanıldığı durumlarda midedeki asit fazlalığı dengelenecektir. Asit fazlalığının dengelenmesi ile birlikte midede meydana gelen ekşime ve yanma hissi ortadan kaldırılacaktır.

Su Tüketimi

Mide ekşimesine ne iyi gelir sorusuna verilebilecek en doğal cevap sudur. Su tüketimi ile sindirim sisteminin daha sağlıklı şekilde çalışması sağlanır. Sindirim sistemi daha sağlıklı şekilde çalıştığı takdirde midede meydana gelen yanma hissinin önüne geçilebilir. Kişiler günde en az 2 litre su tüketerek sindirim sisteminin daha hızlı ve sağlıklı şekilde çalışmasını sağlayabilirler. Düzenli olarak su tüketilmesi ile midede meydana gelen ekşime sorunu ortadan kaldırılacaktır.

 

İçeriği Oylayın

“Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir? 7 Hızlı Rahatlama Yöntemi” üzerine bir yorum

Yorum yapın